Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Aia e o mufa de la clima. de ce o fi iesit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, dubios, singura eroare o am la senzorul de calitate a aerului, in schimb am eroare pe telefon (din pacate nu am notat-o), care se refera la o lipsa de conexiune si tastatura nu mai functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Am modulul 5N0 035 730 C . la fel, nu reusesc sa ma connectez cu nici un telefon, (android, nokia, iphone). Ce as putea sa fac ?

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. cu iphone nicio sansa, cu android si nokia depinde, ce android si ce nokia folosesti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Android, cel putin daca e Samsung, vezi sa ai firmware original, ideal pe ultimul aparut, nu custom, altfel nu iti merge RSAP (Remote Sim - protocolul folosit de bluetooth-ul masinii). Pe Samsung Note2 (Android 4.3) imi merge perfect, doar pentru agenda a trebuit sa instalez un program din GooglePlay. Iar referitor la Nokia, am inteles ca cele cu Windows Phone nu ar suporta ( o sa testez cu Nokia 610 al sotiei sa vad concret).

Modificat de Polosaurus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Android folosesc Samsung galaxy S3 mini si HTC ONE X (4.2.2) si nokia 6120 cu simbian.

Merci !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HTC One X is a mobile phone support following features: - Compliant with v4.0 - HFP 1.6 - HSP - A2DP - AVRCP - OPP - PBAP - FTP - HID - MAP - PAN

GT-I8190T  The bluetooth in this device supports HSP, A2DP, AVRCP, OPP, PAN, HID, HFP, PBAP, MAP

 

Nokia 6120 - ar trebui sa stie RSAP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Android folosesc Samsung galaxy S3 mini si HTC ONE X (4.2.2) si nokia 6120 cu simbian.

Merci !

 

In mod cert S3 mini nu a avut implementat in momentul lansarii protocolul rSAP. Nu stiu care este situatia in acest moment

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee ce trebuie setat/codat cu vcds-ul? Am urmatoarea nelamurire. Am modul bt 3C8 035 730 B si am montat rns 510 vers F. Cand conectez telefonul nokia asha 201 imi apare pe telefon "Mod sim la distanta", contactele apar doar cele din memoria telefonului si nu dupa sim. Am pus azi un rns vers C si mi s'a conectat normal la bt doar ca surpriza. Nu a mai intrat telefonul in modul sim la distanta. De ce ? Aveti vreo idee ce trebuie codat ca sa nu mai intre nici cu vers F pe mod sim la distanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are legătură cu versiunea de RNS. Schimbă din meniul MFD tipul conexiunii, hands-free sau premium.

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...

am montat si eu de curand un modul bluetooth (3C8 035 730 D) si am avut urmatoarea eroare:

 
Address 77: Telephone       Labels: None
Control Module Part Number: 3C8 035 730 D    HW: 3C8 035 730 D
  Component and/or Version: Telefon       022 0982
           Software Coding: 020000000100000000000101
            Work Shop Code: WSC 00000 000 00000
              ASAM Dataset: EV_UHVPremi 002709 (VW46)
                      VCID: 244D9D342FC0E0E
1 Fault Found:
 
13636352 - Control Module Not Coded 
          U1013 00 [009] - -
          Confirmed - Tested Since Memory Clear
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00000001
                    Fault Priority: 4
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 173
                    Mileage: 205676 km
                    Date: 2051.14.15
                    Time: 22:03:04
 
am pus un WorrkShop Code identic cu al Radiou-lui...si a disparut aceasta eroare.
-prima mea intrebare ar fi: conteaza acest WSC...? trebuie sa fie ceva anume...sau e OK si acesta care l-am pus?!
-a 2-a problema ar fi legata de functiile acestui modul...fiind ultima versiune(si anume D) ar trebui sa stie sa afiseze SMS-urile sa stie WiFI...dar nu le regasesc in meniu. Trebuie ceva setari suplimentare? la long coding nu scrie nimic la acei biti...deci daca as vrea sa bifez ceva...nu stiu ce bifez. este de acolo problema sau mai trebuie facute alte setari?!
 
multumesc 
 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SMS si Wifi doar in mod RSAP, daca folosesti modulul in mod HFP, nu ofera aceaste facilitati..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc un telefon cu android...

imi poti explica mai pe inteles ce presupune modul RSAP?...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre rSAP s-a vorbit de zeci de ori pe acewst forum. te rog sa folosesti functia searca. Poti incerca si aici sa gasesti informatii.

 

Codul workshop este un cod unic prin care se identifica service-ul. Poti sa pui orice acolo, nu conteaza.

 

Pentru codare, pune asta:

020000010100010000001101
Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze de intarzaiere dar doar acum am scos masina din service.La modul 77 mie imi apare doar atat:

post-124748-0-07185100-1393075104_thumb.

In modulul radio nu imi apare nimik legat de bluetooth.

In meniul RCD 510 este activat Audio BT. Dar nici macar nu vrea sa auda.

Modificat de Crysty_blaga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul tau a fost primul scos de VW. A avut o gramada de probleme. Incearca sa-l testezi pe un RNS versiunea A sau B, poate iti merge asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am conectat cu success pe modulul premium vw 5N0 035 730C de la novero prin Rsap un Galaxy S3 mini, dar cu aplicatia rsap din play store. Cost 9E.

 

Am tot cautat sa vad daca a mai reusit dar nu am gasit, poate ajuta pe cineva informatia.

Aplicatia suporta mai multe telefoane pe android.

 

Mai multe detalii http://www.android-rsap.com/

 

Enjoy

Modificat de buzzer_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin din nou cu o intrebare (asta dupa ce am aflat mai multe despre rSAP...:-))

am reusit sa pun telefonul in remonte (activand acest serviciu din setarile bluetoot-ului telefonului)...acum pot primi si mesaje..

avand in vedere ca modulul meu bluetooth are seria D...ar fi trebuit sa vad si Wi-Fi-ul prin meniu...dar se pare ca nu este.

mai trebuie facute ceva setari suplimentare din telefon (sa fie vizibil WI-FI-ul in meniu) sau pur si simplu telefonul nu e capabil sa faca hotspot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu telefonul face hotspot, ci modulul. Daca poti citit sms-urile pe RNS/RCD e ok atunci.

Pentru asta trebuie activat WiFi din meniu si din codare VCDS. Implicitit, codarea este cu WiFi activat. Ce codare ai pe modulul 77?

Este posibil sa-ti faca figuri telefonul la conectarea prin rSAP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact codarea...o sa cobor la masina si o sa verific.

Care este bit-ul care face Wi-Fi activ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune asta daca nu ai tastatura si butoane sus.

 

020000010100010000001101

 

Bitul pt wifi este al 4-lea din dreapta

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus coding-ul asta si in meniul phone tot nu apare WLAN...oare trebuie sa las conexiunea de date activa? sau pur si simplu poate sa fie de la telefon problema (modul bluetooth: 3C8 035 730 D)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!