Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

si modulele standard merg cu iphone, si sunt mai ieftine :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieftin inseamna maxim 100EUR (pt mine) ..mai mult n as ..e mult si asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate are cineva idee... mi am schimbat modulul si nu mai apare nicaieri in meniu ceva legat de telefon. Trebuie facute niste setari cu VAG COM ul sau pur si simplu nu este compatibil modulul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce modul era inainte pe masina si ce ai montat - posteaza codurile ?

 

daca ai inlocuit modulul cu unul functional, trebuia sa mearga direct.... fa un autoscan la masina sa vad ce iti apare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte era 3c8 035 730, iar acum e 1k8 035 730 B..la autoscan apare telephon malfunction ..normal :(..e ca si cum n ar fi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Malfunction nu e ca si cum nu ar fi. Cannot Be reach = ca si cum nu ar fi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa i mai dau o data sa vad exact. Din ce imi amintesc imi dadea malfunction dar cand intram acolo sa vad eroarea..nu ma lasa; iar cand incercam sa intru direct in "77 telephone" nu mergea (try1, tr2..etc) nimic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca idee 1K8 035 730 B este un BT basic, permite numai audio - nu afiseaza nimic pe ecran, etc.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu. Vroiam ceva provizoriu pana strang bani de 3c8 C. Dar din pacate..nu merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca da malfunction, poate fi din cauza ca nu e codat cum trebuie...., nu inseamna ca nu merge!

ai interfata originala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SalutScuze de intarziere. Am masrat pinii 17 si 18 de pe mufa si intre pinul 17 si masa sunt 0,5V iar intre pinul 18 si masa 4,6V. Nu stiu cat ar trebui sa fie, dar in continuare nu vad modulul telefon cu vagcom-ul.Trimis de pe al meu Vodafone 975 folosind Tapatalk

Pinul 17 are legatura cu pinul 2 de la adaptorul ala din bord si cu pinul 20 din mufa T20 (can gw)Pinul 18 are legatura cu pinul 3 de la adaptorul ala din bord si cu pinul 10 din mufa T20 (can gw)dar mai simplu masori daca exista tensiune intre fiecare din acesti pini (17 si 18) si masa.
SalutScuze de intarziere. Am masrat pinii 17 si 18 de pe mufa si intre pinul 17 si masa sunt 0,5V iar intre pinul 18 si masa 4,6V. Nu stiu cat ar trebui sa fie, dar in continuare nu vad modulul telefon cu vagcom-ul.Trimis de pe al meu Vodafone 975 folosind Tapatalk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor. Am si eu o intrebare si cu siguranta aici o sa gasesc raspuns. Am un passat 2010 cu volan de CC cu comenzi. Bordul este cu alb. Am si RNS 510. Masina are telefon si bluetooth. M-am conectat la el cu un telefon Nokia. Eu din pacate nu mai folosesc nokia. Nu am reusit sa ma conectez nici cu IOS nici cu Android. Ce modul imi trebuie si unde gasesc unu si cam la ce pret. Cu Nokia imi afisa si agenda telefonica si pute-am sa raspund de pe tastele de pe volan. Si as vrea tot asa ceva. Va multumesc Anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca ai un modul care stie doar rsap ( iphone nu stie asa ceva ), daca ne dai si codul modulului, putem sa-ti confirmam si sigur .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul cu codul 5N0 035 730 B se potriveste pe un Leon 1P 2012, care a venit din fabrica cu RNS315, schimbat ulterior cu RNS510? Mentionez ca masina e dotata cu computer de bord mare si comenzi pe volan pentru telefon, precum si cu microfon, avand in vedere ca pe RNS315 cu bluetooth integrat functiona bluetooth fara probleme.

Daca se potriveste, ce functii vor fi active?

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut cu stima! Am un passat 2007 cu modul bluetooth 3C0 035 729 ...atentie ''F care merge si cu Nokia si cu Iphone, dar bineinteles doar basic adica fara preluarea agendei sau afisaj in bord, numai convorbire cu operare din butoanele telefonului(ma rog stiti voi mai bine).

Ideea este urmatoarea, vreau sa mearga si galaxy S..(macar basic cum merge acum)iar daca  se poate sa preia agenda si sa apara pe RNS (retrofit OEM)care culmea pe masina asta a mers fara sa schimb CAN 3c0 907 530 C, mentionez ca nu am comenzi pe volan

Ce imi recomandati sa iau si daca il pun pe al meu pe o alta masina apare vreo eroare in bord...

Multumesc!

Modificat de yoo28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca merge cu iPhone, trebuie sa mearga si cu Galaxy S.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul cu codul 5N0 035 730 B se potriveste pe un Leon 1P 2012, care a venit din fabrica cu RNS315, schimbat ulterior cu RNS510? Mentionez ca masina e dotata cu computer de bord mare si comenzi pe volan pentru telefon, precum si cu microfon, avand in vedere ca pe RNS315 cu bluetooth integrat functiona bluetooth fara probleme.

Daca se potriveste, ce functii vor fi active?

Din ce stiu eu e si RSAP si UHV, deci merg aproape toate functiile, ai nevoi de cablajul dintre modul si HU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de masina unui prieten, vrea sa monteze unitatea sub RNS510, in bord, ca sa nu se mai complice cu trasul cablurilor pana sub scaunul pasagerului. Codul cablajului e acelasi pentru toate unitatile? Daca a avut RN315, banuiesc ca microfonul e montat in plafoniera fata, pentru ca ii functiona bluetooth-ul inainte sa il inlocuiasca cu RNS510.

Se poate afla daca e compatibila unitatea cu can-ul masinii? Nu de alta, dar e vorba de o unitate vanduta de un membru vwforum din Cluj, e mai greu cu probatul. As prefera una din Bucuresti, dar n-am gasit nici una de vanzare.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pinul 17 are legatura cu pinul 2 de la adaptorul ala din bord si cu pinul 20 din mufa T20 (can gw)Pinul 18 are legatura cu pinul 3 de la adaptorul ala din bord si cu pinul 10 din mufa T20 (can gw)dar mai simplu masori daca exista tensiune intre fiecare din acesti pini (17 si 18) si masa.
SalutScuze de intarziere. Am masrat pinii 17 si 18 de pe mufa si intre pinul 17 si masa sunt 0,5V iar intre pinul 18 si masa 4,6V. Nu stiu cat ar trebui sa fie, dar in continuare nu vad modulul telefon cu vagcom-ul.Trimis de pe al meu Vodafone 975 folosind Tapatalk

Sslut Valentin, cum crezi ca e comunicarea cu modulul CAN?

Trimis de pe android folosind Tapatlk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La can pare totul ok. Mai verifica o data mufa sa nu ai contacte imperfecte. Dac pinii 1, 2, 17 si 18 sunt ok, atunci can-ul ar rebui sa-ti gaseasca uitatea de BT. Eventual apeleaza la un coleg din Bucuresti si incercao alta unitate pe masina ta. Nu dureaza mai mult de 2 minute verificarea. In functie de asta vezi daca trebuie sau nu inlocuita unitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vrea sa monteze unitatea sub RNS510, in bord, ca sa nu se mai complice cu trasul cablurilor pana sub scaunul pasagerului.

Nu are rost sa se chinuie, la 1P nu ai nici o sansa sa pui unitatea BT sub RNS. Eventual peste, sub panoul de comanda climatizare, insa nu cred ca incape.

Codul cablajului e acelasi pentru toate unitatile?

Cablajul nu exista ca reper separat. Fie il ia gata facut, fie cumpara piesele (conectori, pini etc) si il face de la zero. Sau merge la cineva care il poate face de la zero.

Daca a avut RN315, banuiesc ca microfonul e montat in plafoniera fata, pentru ca ii functiona bluetooth-ul inainte sa il inlocuiasca cu RNS510.

Da, si cablajul e direct la unitatea RNS. Va trebui sa codeze voice control.

Se poate afla daca e compatibila unitatea cu can-ul masinii? Nu de alta, dar e vorba de o unitate vanduta de un membru vwforum din Cluj, e mai greu cu probatul. As prefera una din Bucuresti, dar n-am gasit nici una de vanzare.

5N0-035-730-B nu l-am probat pe Leon 1P FL, doar pe pre-FL, insa am probat predecesorul 5N0-035-730-A. Afiseaza agenda pe maxidot si pe RNS 510, insa nu e compatibil cu telefoane de generatie noua

Pe 1P FL am probat 7P6 035 730 F si merge perfect. Afiseaza agenda pe maxidot si pe RNS, voice control via RNS, merge cu iphone si android.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7P6 035 730 K am eu pe masina, cel cu terminatia F s-a pus pana in 28.05.2012, deci pentru masinile produse pana in acea data e normal sa functioneze.

Daca 5n0 035 730 B nu e compatibil cu telefoanele de generatie noua nu are nici un rost sa il cumpere, o sa-i spun sa-si caute 7P6 035 730 F. Multumesc pentru lamuriri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! am revenit cu noi intrebari daca ma puteti ajuta si anume:


azi am facut rost de un vag-com si am intrat pe Telephone-Adaptation-channel10 Bluetooth visibility iar acolo era pe visibile dar alaturi la current status off, prin urmare am dat new value 1(visible)-test-si a aparut la current status ON acum am dat search devices din iphone 4,iphone 5 si galaxy S3 si pe toate a gasit in sfarsit VW UHV ,DAR la toate si le-am dat pe rand asociere imi zice'' nu se poate asocia'' 


dupa ce am dat SAVE new value am iesit iar apoi nici un tel nu mai vede VW UHV


am intrat iar si la curent status ...OFF.. ii dau iar 1 save si normal status ON, iar toate telefoanele gasesc VW UHV, i-am luat contactul intentionat si dupa ce il pun la loc status OFF si nici un tel nu mai gaseste nimic


Va rog,  daca ati inteles ce am facut spuneti-mi ce am facut gresit sau nu am facut aaaa


inainte de toate astea eu am avut un iphone 4 conectat fara prblm 4ani dar l-am vandut ieri si acum nu stiu ce tel sa-mi iau sa mearga cu jafu asta ca nu inteleg de ce nu mai merge ca doar ieri cand am dat tel am vb cu el din masina


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!