Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

daca citeai cel putin raspunsurile la intrebarile tale, probabil ai fi inteles ca modulul tau este standard si nu se integreaza cu IC sau HU, cum am zis in postul anterior :http://vwforum.ro/topic/101161-conectivitate-bluetooth-oem/page-50#entry2199168. nu ai ce sa cauti in IC ca modulul respectiv nu-ti ofera aceasta facilitate!!!!!!!!! ti-as recomanda sa citesti intr-adevar paginile respective, cu atentie, si sigur iti dai seama!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc , o sa reiau paginile dar sunt sceptic ca o sa imi dau seama caci aseara am incercat 2 ore  cu telefonul in masina si nimica nu am reusit , am si resetat modulul si nu am reusit  , dar ma asteptam ca pe acest forum sa imi explice cineva pasii .Da am inteles ca este modul standard , da am inteles ca nu imi trebuie neaparat adaptor , dar nu stiu cum sa ma conectez. Multumesc oricum !

Modificat de ganea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca citesti atent posturile lui tpotecasu vei vedea ca si el a fost in aceasi situatie, si a descris exact ce a facut. daca nu intelegi de acolo, degeaba iti descrie cineva inca odata, ca mai mult decat sa lungeasca topicul, nu ajuta ...., bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La modulul standard fara adaptor iti trebuie vcds ca sa poti conecta telefonul. In primul rand trebuie codat modulul si dupa aia trebuie setat bluetooth-ul vizibil. Dupa asta te poti conecta cu telefonul la el. Telefonul odata conectat, ramane in memoria modulului si se conecteaza automat. Cand schimbi telefonul, trebuie sa reiei procedura.

La modulul standard fara adaptor iti trebuie vcds ca sa poti conecta telefonul. In primul rand trebuie codat modulul si dupa aia trebuie setat bluetooth-ul vizibil. Dupa asta te poti conecta cu telefonul la el. Telefonul odata conectat, ramane in memoria modulului si se conecteaza automat. Cand schimbi telefonul, trebuie sa reiei procedura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc livescu pentru sfat. am reusit sa fac telefonul vizibil, l-am conectat la masina dar nu mi-a descarcat agenda. ulterior, am reincercat sa-l conectez, stergand din memoria masinii telefonul meu si la fel din telefon, masina, dar acum imi spune ca nu poate sa se conecteze. (am vrut sa-l reconectez si sa incerc si sa descarc agenda)....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult tuturor am comandat dupa ocazii VCDS 11.11.4 si cand il primesc ma apuc de treaba .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, am si eu o problema legata de conectarea tel la bluetooth. Modulul este 3C8 035 730. Am cele 3 butoane in plafoniera, am si pe volan, dar nu reusesc sa l fac vizibil astfel incat sa l pot gasi de pe telefon. Ciudat este ca daca incerc sa caut telefonul, masina il gaseste..dar nu se poate conecta la el. Am incercat cu multe telefoane..pe toate le vede dar spune ca sunt incompatibile, MAI PUTIN un galaxy S3 cu care se conecteaza!!

Ce sa inteleg din asta? Ce trebuie sa fac?

Pana acum am crezut ca trebuie sa l fac vizibil cu VCDS ul dar daca S3 ul s a conectat..inteleg ca esta alta problema :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul respectiv este unul doar rsap. Iti merge doar cu telefoane care au rsap.

Sent from my GT-I9192 using Tapatalk 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( am inteles. Si se poate face ceva sa mearga si cu restul? Exista o solutie? Sau pot face ceva la telefon?

Am un iphone 5..

Si inca o intrebare. Am in torpedou acel suport la care trebuie probabil atasat un suport compatibil cu telefonul meu. Daca fac treaba asta va functiona, sau voi avea aceeasi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, poti sa schimbi modulul :).

Sent from my GT-I9192 using Tapatalk 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci si prin acel suport din torpedo tot prin bt functioneaza? Acolo totusi se conecteaza la o mufa..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: Am VW Premium Phone BT instalat pe masina, dar in prezent in locul RCD-ului 500MP3 original am instalat un DVD/Navi chinezesc (cred ca e TTI6010), asa ca sistemul original nu ma ajuta.

La chinezarie functioneaza OK streaming-ul de muzica prin A2DP, dar, avand in vedere receptia proasta pe radio si faptul ca nu imi merg comenzile volan cu chinezul, as monta RCD-ul inapoi (il am). Suporta sistemul original al masinii streaming-ul bluetooth prin A2DP?

Multumiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul bt trebuie sa suporte A2DP

Sent from my GT-I9192 using Tapatalk 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, corect, habar nu am ce modul e, e cel OEM de VW Premium Phone (am in locul sertarasului din stanga butonului de avarie tastatura aia retractabila).

Pairing am reusit sa fac cu telefonul (Note2), doar ca nu pot efectua convorbiri si nici auzi nimic (asta banuiesc ca e din cauza faptului ca nu am HU original/compatibil pe masina).

Apropo de conectare, exista vreo posibilitate ca, desi RSAP (Remote Sim Acces Profile) sa fie activat, telefonul sa isi pastreze semnalul GSM (pierzand prin rsap semnalul in favoarea masinii, nu mai am net pe telefon si mai folosesc waze, google maps etc)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna tuturor...am cumparat de curand un passat b6, are comenzi pe volan si cele trei butoane in plafoniera, dar nu reusesc sa conectez telefonul prin bluetouth, un samsung galaxy.Exista vreo posibilitate de a face asta, este vreo procedura vag-com?Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ar fi nevoie de vag-com. Ar trebui sa ai in meniul BC un submeniu Telephone, de unde sa poti da pairing etc., daca ai modulul bluetooth pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna tuturor...am cumparat de curand un passat b6, are comenzi pe volan si cele trei butoane in plafoniera, dar nu reusesc sa conectez telefonul prin bluetouth, un samsung galaxy.Exista vreo posibilitate de a face asta, este vreo procedura vag-com?Va multumesc!

 

in functie de modul - cel mai probabil ai un Premium, care nu se conecteaza cu telefonul tau.... Incearca cu un telefon mai vechi - Nokia, etc.... ca sa se poata conecta pe Rsap.

 

Tu toate sam-urile Galaxy se conecteaza pe Premium... al meu spre exemplu S2, nu se conecteaza - si nu i-am facut niciun update. Sunt colegi carora le merge.

 

deci, din meniul Phone, cauta device. O sa iti dea cod de introdus, introduci pe tel si se fac pereche.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai Premium, ar trebui sa ai tastatura aia de telefon retractabila in stanga butonului de avarii.

Referitor la Rsap, eu cred ca merg si Galaxy-urile (Note2 cel putin merge), numai ca ma gandesc ca poate prima oara cand te-o fi intrebat telefonul de acces rsap sa ii fi dat NO si bifat "never ask again".

Revin si eu cu intrebarea daca a reusit cineva prin modulele bluetooth OEM sa faca streaming A2DP, mai ales pentru generatii mai vechi de playere (RCD500MP3 in speta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU intelegi ca nu are treaba cu playerul? Trebuie ca modulul tau sa stie de AD2P. Ce modul ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina a venit din fabrica cu RCD510 sau RNS 510, nu are tastatura suplimentara.... ca nu are nevoie de ea.

 

Eu am acea tastatura, deoarece masina mea a venit cu RCD310.

 

crede-ma, nu m-a intrebat nimic... il vede, nu se conecteaza.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata stiu ca am Phone Premium, pot afla din vagcom ce model de modul este cu precizie? Masina are prima inmatriculare in iulie 2007, trecuta ca MY2008, poate are vreo relevanta. 

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, pune un scan de pe Phone. In functie de PN-ul lui, vedem ce este.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut si multumesc...am incercat din meniul phone, dar raspunsul a fost no paired phone found.nici tel nu vede bt masinii nici invers...:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e scanul :

Address 77: Telephone        Labels: 3C0-035-730.lbl
   Part No SW: 7L6 035 730     HW: 7L6 035 730 
   Component: Telefon             2209  
   Revision: 00011000    Serial number: 0000000006635
   Coding: 0020035
   Shop #: WSC 00028 028 00001
   VCID: EBDF3608CA9E6F6
 
No fault code found.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salutam citit paginile anterioare dar nimic concret ,am gasit un modul Bluetooth cu codul 3c8035730,intrebarea mea este daca pot sal folosesec pe Passatul meu 2006 cu rcd300 nu am comenzi pe volan sau buton pe plafon si nici Bluetooth din fabrica as putea sa-l instalez sau nu sa stiu daca il cumpar

codul la modul este 3c8035730c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!