Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Dupa ce am parcurs o mare parte din acest topic sunt nevoit sa apelez la cei care au trecut prin faza in care ma aflu eu. Am un modul 3c8 035 730 ( fara a, b sau c la final) si nu stiu exact ce si cum despre modul. Precizez ca am si butoanele pentru setari in plafoniera.

Am reusit doar un nokia sa-l conectez si celelalte care le-am incercat imi dadea eroare ca nu ii compatibil telefonul.

Masina este fabricata la mijlocul lui 2008.

Dupa cod cred ca ii Premium dar nu sunt sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie un telefon care stie protocolul rSAP. Cauta pe acest topic, s-a mai discutat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. Multumesc de raspuns. Ma voi orienta catre alt modul care sa-mi permit conectarea si altor telefoane nu doar cele cu rSAP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul acesta te sfatuiesc sa cauti cu acelasi cod ca al tau, dar cu revizie ulterioara (A, B, sau C)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am codat nimic deocamdată, că n-am avut cu ce. Am înlocuit doar modulul 5n0 035 730 c cu 5k0 ...., dar dacă apare meniul pe mfd, nu înseamnă ca e codat pe can?

 

PS. am gresit, este vorba de un RCD510 nu RNS510. practica am ghidat pe cineva prin telefon sa faca operatiunea, si am inteles gresit ca are rns510, asta explica de ce n-a functionat procedura de reset. exista vreo procedura similara si pentru rcd510?

 

nu a mai avut nimeni problema cu rcd510, ( apare agenda in MFD dar meniul phone al Rcd-ului nu arata nimic ) ? sau idei de depanare? multumesc!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca toate codarile sunt bune, pe toate modulele implicate, atunci trebuie sa mearga.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

N-am codat nimic deocamdată, că n-am avut cu ce. Am înlocuit doar modulul 5n0 035 730 c cu 5k0 ...., dar dacă apare meniul pe mfd, nu înseamnă ca e codat pe can?

 

PS. am gresit, este vorba de un RCD510 nu RNS510. practica am ghidat pe cineva prin telefon sa faca operatiunea, si am inteles gresit ca are rns510, asta explica de ce n-a functionat procedura de reset. exista vreo procedura similara si pentru rcd510?

 

nu a mai avut nimeni problema cu rcd510, ( apare agenda in MFD dar meniul phone al Rcd-ului nu arata nimic ) ? sau idei de depanare? multumesc!

 

 

Poate modulul suporta afisarea agendei pe MFD dar nu suporta afisarea agendei pe RNS/RCD. 5P e unul care nu are suport pentru agenda pe 510. Nu stiu daca RCD-ul sau RNS-ul mai trebuie codat pentru telefon, teoretic atat modulul BT cat si unitatea audio trebuie sa foloseasca acelasi protocol de comunicatie cu bordul. Masina are comenzi pe volan? Daca da, functioneaza? Modulul anterior afisa agenda pe RCD?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RCD nu se codeaza pebntru telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negroiurazvan

Lumia 520 are HFP. Telefonul vede masina, dar masina nu vede telefonul.

Am urmat instructiunile exacte de conectare prin Bluetooth ale telefonului dar ramane invizibil pentru masina.

Nu gaseste niciun telefon compatibil.

Modulul este sub scaunul fata-dreapta. Aveti idee cum se desface? Nu vad niciun surub sau clema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se scoate capacul si miodulul e prins cu 3 suruburi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

 

Am si eu nevoie de ceva indicatii ca sa diagnostichez motivul pt care nu ma pot conecta prin bluetooth la sistemul audio.

 

Masina este VW Passat Variant fabr in dec 2009. Modulul de telefonie este 1K8 035 730 D fabricat de Novero. Am luat-o relativ recent din germania si are un cradle pe bord simplu, fara butoanele cu info si cheita.

 

Am incercat sa activez bluetooth prin VCDS. S-au auzit bip-uri in sist audio, dar n-am gasit pe bluetooth nimic. Am incercat cu nokia 6233, nokia 2730 clasic si Samsung Galaxy IV mini. Din meniul sist audio (RCD 310 am setat BT Audio pe ON). Display-ul este cu scris alb pe fundal negru.

 

La scanare cu VCDS am urmatoarele erori:

 

-------------------------------------------------------------------------------
Address 19: CAN Gateway        Labels: 3C0-907-530.lbl
   Part No SW: 3C0 907 530 N    HW: 3C0 907 951 
   Component: J533  Gateway   H14 0171  
   Revision:   H14       Serial number: 0921G09B21023D
   Coding: F9807F06000603042002
   Shop #: WSC 05314 000 00000
   VCID: 2C5D1A698F10169
 
1 Fault Found:
01303 - Telephone Transceiver (R36) 
            004 - No Signal/Communication - Intermittent
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00100100
                    Fault Priority: 2
                    Fault Frequency: 33
                    Reset counter: 36
                    Mileage: 160663 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2097.14.22
                    Time: 16:16:51
 
-------------------------------------------------------------------------------
Address 56: Radio (J503)       Labels: 5M0-035-1xx-56.clb
   Part No SW: 1K0 035 186 AA    HW: 1K0 035 186 AA
   Component: Radio RCD310  016 0049  
   Revision: 01000000    Serial number: VWZ1Z2I7220693
   Coding: 0500040004
   Shop #: WSC 05314 000 00000
   VCID: 65CBAF4D6C7AE71
 
2 Faults Found:
01303 - Telephone Transceiver (R36) 
            004 - No Signal/Communication - Intermittent
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00100100
                    Fault Priority: 6
                    Fault Frequency: 67
                    Reset counter: 37
                    Mileage: 137512 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2028.14.20
                    Time: 10:26:49
 
-------------------------------------------------------------------------------
Address 77: Telephone (J738)       Labels: 1K8-035-730.clb
   Part No SW: 1K8 035 730 D    HW: 1K8 035 730 D
   Component: Telefon       H08 6900  
   Revision: 00008000    Serial number: 20389520295753
   Coding: 012120
   Shop #: WSC 05314 000 00000
   VCID: 2A511C7145E4089
 
1 Fault Found:
01524 - Antenna for Telephone  
            011 - Open Circuit
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01101011
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 161
                    Reset counter: 74
                    Mileage: 137275 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2028.14.18
                    Time: 11:25:08
 
Masina are acum 180000km, am cuparat-o la 169000km, deci erorile sunt de inainte de a o fi cumparat. Am facut mai multe scanari in ultimii 5000km si frecventa erorilor nu a crescut - nu am experienta cu VCDS si modul cum sunt inregistrate erorile, dar banuiesc ca din moment ce nu a crescut numarul la Frequency, erorile nu mai sunt active.
 
Multumesc,
  Tiberiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca masina a avut alt modul si a fost inlocuit cu actualul. 1k8 nu are antena externa. Codeaza fara. Poti incerca sa pui codarea 412120. Seteaza in modulul BT visible pe ON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus modulul pe masina, merge sa vad de toate pe RNS dar nu prea pot sa folosesc butoanele de pe volan pentru a putea alege daca raspund sau nu atunci cand imi apare pe BC. Daca ii pe answer atunci pot da ok si merge dar daca vreau sa dau in jos cu sagetiile de pe volan sa dau pe reject nu pot.Aaaa, era sa uit nu pot intra in agenda sau mesaje sau sa caut pe cineva in BC doar pe RNS.Trebuie facuta o codare anume? Mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc EWS pt raspuns.

 

Am facut codarea, am avut grija sa setez visible, dar n-am reusit sa ma conectez cu nokia 2730, o sa incerc si cu alte telefoane astazi. Sper ca macar sa-l vada. Inainte de a posta am citit postarile anterioare, si nu am inteles clar daca imi trebuie sau nu adaptorul cu cele doua butonase (info si cheita) pt modulul 1K8 035 730 D. In alta ordine de idei, pe mine ma intereseaza solutia mai ieftina de conectare a tel la masina, adaptor sau un alto modul de telefon.

 

O sa revin cu un update dupa ce testez si cu alte telefoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faci procedura de pairing? Nu stiu cum e la volanul de CC, dar la cel vechi se tine tasta Phone (parca) apasata pana cand se aude un bip se apasa de doua ori scurt tasta Phone. Atunci modulul e vizibil 2 minute 5 minute.

Modificat de EWS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu sigur daca mie mi-ai raspuns :)

 

Nu am volan multifunctional, nu am adaptor 3C0051435PA sau ceva similar. Am RCD310. Nu am nici un buton de telefon. Am presupus ca e suficient sa setez bluetooth visible cu VCDS pentru a verifica daca functioneaza sistemul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, n-ai buton de telefon. Ai cele trei butoane in plafon? Daca da, In 5 secunde de la punerea contactului apasa tasta pentru informatii apoi aia pentru apelurile de urgenta. O sa auzi un bip in difuzoare cand sistemul devine vizibil.

 

Ti-am zis sa pui cu VCDS-ul pe visible pentru ca mie nu imi aparea nici daca faceam procedura cu tasta phone. Dupa ce l-am pus pe visible si am executat procedura, a functionat.

 

Ah, si sterge celelalte telefoane imperecheate cu modulul, fie cu VCDS-ul, fie apasand tasta pentru apeluri de urgenta mai mult de 10 secunde. O sa auzi un bip daca s-au sters.

 

Daca n-ai nici butoanele alea 3 din plafon, nici volan multifunctional, nu stiu sa existe o alta cale. Eventual din MFD, daca ai comanda stergatoare cu butoane pentru MFA, ca fiind model 2010 cred ca are afisaj alb/negru.

Modificat de EWS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am butoane pe volan, n-am nici pe plafon, n-am nici tastatura langa avarii, n-am nici pe cradle, n-am nici adaptor universal handy bluethooth.

 

Am display cu scris alb pe fundal negru. Am taste pt display pe stergator. In meniu am acces doar la MFD, Setup si Audio. N-am acces la nimic legat de telefon din meniu.

 

A... si masina nu e CC :), este o barca de Passat Variant (break mai pe romaneste).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refeream la volan, ca e identic cu cel de CC. In lumina a ceea ce mi-ai zis (modul 1k8, fara comenzi pe volan, fara butoane in plafon, fara adaptor), din informatiile pe care le am, nu poti accesa modulul BT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, mersi mult.

Eu speram sa pot testa daca sistemul functioneaza si daca e ok folosind VCDS-ul, eventual sa caut in urmatoarele luni poate gasesc un adaptor ceva mai ieftin sa-mi cumpar, se pare ca nu se poate decat daca gasesc pe cineva cu un adaptor sa fac un test scurt.

Dar cautand pe net am vazut pe un site de anunturi vanzari-cumparari ca se poate lua sistem rns 510 (eu banuiesc ca e o clona chinezeasca) cu aprox 1100 RON care spune ca are si conectivitate bluetooth. Ai idee, tu sau altcineva de pe site daca cumparand acest produs o sa ma pot conecta cu tel prin bluetooth pt telefonie, muzica, agenda, sms, sau e nevoie sa fac upgrade si la modulul de telefon, 1k8-ul pe care-l am deja?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai reusit sa codezi cu 412120, trebuie sa mearga. Setezi bt visible cu vcds-ul si te conectezi cu telefonul. Unitatea de care vb la 1100 ron e o chinezarie, nu merita pus asa ceva pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema lui e ca nu are mijloacele sa imperecheze telefonul. Poate ca merge sa puna BT pe vizibil cu VCDS-ul, ok.Poate ca va putea face si pairing, ok. Dar dupa ce va lua contactul, BT va fi pus din nou pe invisible. La mine asa a functionat: pus pe visible, executat procedura de pairing, a functionat, am luat contactul, si apoi am putut sa fac pairing cu orice telefon, doar prin procedura de pairing, fara a mai implica VCDS-ul.

 

@tpotecasu: chinezariile au BT propriu. Mai poti sa iti pui o unitate OEM RNS315 cu BT incorporat, dar probabil nivelul de detaliu al hartilor pentru RO nu va fi satisfacator. Personal am optat si optez pentru totul OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca folosesti un singur telefon, nu e nevoie sa faci procedura decat o singura data. Pui bt visible, imperechezi telefonul si asta e, ramane in memorie. Se reconecteaza automat dupa aceea cu acel telefon. Banuiesc ca nu e atat de greu sa pui vcds-ul si sa imperechezi telefonul atunci cand il schimbi. Cam cat de des sa-ti schimbi telefonul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima data, cu primul telefon (Nokia N900), gasea modulul dar nici nu se putea conecta. L-am pus pe visible cu VCDS-ul, apoi folosind procedura standard a mers. Posibil sa fi fost din cauza telefonului, nu zic ca nu. Cu celelalte telefoane a mers cu procedura standard, fara VCDS.

 

Daca merge sa faci pairing direct cu VCDS-ul (repet, mie cu N900 pe 1k8 nu mi-a mers, cu 1z0 n-a fost nevoie), atunci e OK.

Modificat de EWS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am trecut prin ce treci tu acum cu doua luni in urma, vezi posturile mele. Din pacate nici eu nu am volan mf, mfd+ sau rns. In final am luat un rns 315 si am rezolvat cazul. In prezent am facut upgrade la rns510 si un modul de 7mil bt din gama 7p6. Per total, nvestitie mare...ore seara tarziu cu vcds, demontat bordul de vreo 5 ori, etc.

 

Daca nu vrei sa bagi 20mil ca sa ai telefon in masina te sfatuiesc la rns315. Eu am asa ceva si sta degeaba. Da-mi mesaj pe privat si iti spun mai multe.citeste pe www.satnav.com despre el. Si nu te arunca la chinezarii, ramai pe oem daca tii la instalatia electrica a masinii si vrei calitate audio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!