Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Daca a aparut modulul, inseamna ca a codat CAN-ul cu telefon.

 

daca nu avea label-ul potrivit, se putea accesa modulul, dar nu se vedeau codarile, etc.

 

suspectez - ori conexiune defectuoasa.... sau can gateway - cam tot ce am montat eu, am pus pe modele mai noi - nu pot preciza exact daca il vezi, la un can cu terminatia C.... se poate sa nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca nu stie can-ul sa comunice prin protocolul BAP si de acolo s-ar putea sa fie probleme. De asta am intrebat de codare.

 

Ce cod are modulul? Stie DDP?

Eu as verifica sarmele si daca sunt ok, as incerca cu un alt modul, de preferat 3C8 (ca test de can)

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7p6 foloseste BAP, dar asta il va impiedica doar sa comunice cu clusterul. In mod normal ar trebui sa comunice cu gateway-ul. Cel putin asta retin eu din informatiile la care am avut acces.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu cele doua componente pe bord respectiv sub scaun.

 

Intrebarea mea este daca as putea face ceva cu ele,vro conectare cu vrun telefon (m-ar interesa cele de generatia mai noua, nu nokia..) ?

Tel.bmp

IMG_20130714_18980808908900250.bmp

Modificat de ramihot2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am iphone 4s si vreau sa ma conectez la bluetooth-ul masinii si nu merge am MFD2 pe passat b6 . Care cunoasteti sa imi ziceti si mie va rog!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa furnizezi cat mai multe informatii. Fa o scanare a masinii sa vedem ce modul ai. Mai mult ca sigur ai un modul, care nu suporta conexiune cu Iphone.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n: sau are nevoie de pairing adapter. Oricum, trebuie mai multe informatii, macar P/N pentru modul.



Salut, am si eu cele doua componente pe bord respectiv sub scaun.

 

Intrebarea mea este daca as putea face ceva cu ele,vro conectare cu vrun telefon (m-ar interesa cele de generatia mai noua, nu nokia..) ?

Ai nevoie de un pairing adapter. Ceea ce ai tu acolo, 3c0 035 729 F e "pregatire" pentru BT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa furnizezi cat mai multe informatii. Fa o scanare a masinii sa vedem ce modul ai.

 

ne cam invartim in jurul cozii.... spunem aceeleasi lucruri. Asteptati sa vedem daca ne da sau nu, PN-ul BT-ului....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu stiu ce sunt alea PN si BT ,daca doriti sa ma ajutati si sa imi explicati sau sa ma duc la cineva care stie ar fi perfect ! Va multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PN - part number.... ce cod are modulul.... ori verifici sub scaun, scoti capacul care il acopera si ne zici codurile care le gasesti pe el... sau faci o poza si o incarci aici..

 

... sau faci o scanare si postezi codul aici.

 

BT - bluetooth.... modulul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca fac rost de acel pairing adapter voi reusi doar sa aud apelu la boxe sau pot reusi sa fac si stream de muzica (de pe un SGS1) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca stie modulul respectiv streaming. cred ca iesi mai ieftin daca iei un modul standard care nu necesita pairing adapter, si stie si A2DP, ( streaming ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am montat si eu kitul de BT 7P6035730L pe Golful meu fara maxidot si comenzi pe volan. Totul merge bine, la o singura problema nu gasesc rezolvare: importarea agendei telefonului. Cand ma suna cineva imi apare numele, ii ok, am lista de apeluri efectuate/pierdute/primite, dar cand intru in agenda in RCD am doar hieroglife...Oare din cauza ca am peste 1000 contacte si la foarte multe am peste 2 numere de telefon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil... fa o proba cu un sim cu mai putine nr si cu un singur nr per contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Tocmai mi-a venit si mie pachetul de la carsystems cu un kit 3C8 035 730C, dar din pacate nu am primit si instructiuni de instalare (probabil s-au gandit ca toata lumea se pricepe la instalarea unui modul BT :D )

 

Acum, fara aceste instructiuni, am si eu niste intrebari...

 

Merge kit-ul asta cu RNS 315? (va fi schimbat pe viitor cu un RNS 510, da' pana atunci vreau sa montez BT-ul pe masina);

In privinta cablajului , e totul plug&play sau trebuie sa am grija la ceva in mod special?

Microfonul, unde se monteaza ca vad ca nu are nici un lipici nimic... ramane agatat prin masina sau are vreun loc special unde se fixeaza?

 

Antena, banuiesc ca o duc pe vreun stalp si se lipseste.

 

In privinta codarii, o sa va stresez ulterior daca nu-mi iese...

 

Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- totul este plu & play

- microfonul se monteaza sus, in plafoniera. Are locul lui acolo. Trebuie desfacut panoul ala cu luminile de sus si capitonajul unuia dintre dintre stalpii A pentru a trage cablul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, m-am prins ...am vazut o urma neagra in plafoniera, am desfacut de curiozitate si am vazut ca se potrivea de minune microfonul acolo... si acum am terminat de tras microfonul prin plafon dupa 3 ore ... multi d-zei, sfinti ... etc...

 

acum ma duc sa prind si antena pe stalpul din fata sa pot monta la loc si dupa aia raman cu ce e mai usor, teoretic :))

 

cablurile dintre modul bt si rns, intra prin consola centrala sau se monteaza pe sub mocheta pe langa prag, stalpul usii, pe deasupra torpedoului ,,, etc?

antena daca o lipesc pe stalpul parbrizului care se incinge foarte tare de la soare, mai sta lipita acolo sau sa o lipsesc pe bord pe undeva?

Modificat de livescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici o parere cu privire la locatia antenei si locul de tras cablurile intre RNS si modul BT? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din spate de la RCD, pe langa aeroterma, cobori pe stal[p la picioare, pe langa prag si ajungi la modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antena am tras-o pana in spatele barei fata. Lregatura intre unitate BT si RNS e simpla, o faci pe sub mocheta tunelului median. Sub scaunul din dreapta ai o taietura in mocheta prin care poti scoate firele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa montez  pana la urma dracia ... am tras cablurile prin prag... si pe deasupra torperdoului, cred ca am slabit 5 kg.

 

Acum nu mai intra RNS-ul la loc, ca e spatiul mic si multa cablaraie...dar ma rog, vad eu cum draq le fortez acolo.

 

Suportul ala dn spuma de la modulul de bluetooth nu prea se fixeaza sub scaun, se pare ca e loc mai mult decat trebuie si sta asa lejer ajutat de gravitatie si de aricii de pe spate... Din ce-am vazut pe net, ala ar fi trebuit sa vina mai fix in mocheta si se fixeze in locul ala ade sub scaun, la mine se pare ca nu e cazul. Un sfat aveti?

 

 

Problema mea cea mare e alta, imi cere PIN la RNS si evident nu am, asa ca, daca ma poate ajuta cineva contra cost evident, dati-mi un PM.     HEEEEEEEEELP!!!!

 

Multumesc!

Modificat de livescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pinul il iei de la repreentanta, dupa ce verifici factura si manualul RNS-ului.

Suportul din spuma asa se prinde. Deh, reduceri de costuri. Poti sa-ti cumperi primul suport pentru B6, care era din tabla si statea fix

Nu forta RNS-ul sa intre la loc. Desfa panoul climei si baga mana pe acolo si trage in jos mufa ISO de extensie pe care ai cumparat-o pentru adaptare. In felul asta o se se faca loc in spatele RNS-ului si el o sa intre in pozitia normala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

UPDATE 2 : s-a rezolvat, merge tot.

multumesc pentru suport :)

Modificat de livescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si uite asa, de fapt nu merge chiar tot.

- am avut o err "cellular antenna open circuit", am bifat optiunea "antenna diagnostic inactive" ca sa nu mai dea err. Dar nu am cum sa testez rsap-ul ca nu am telefon care sa suporte rsap;

- nu am reusit sa fac streaming de pe telefon, cand ma duc la media-> bluetooth (pe rns) imi spune ca nu e niciun bluetooth media disponibil sau ceva de genul;

- de cate ori schimb coding-ul pe 77 (telephone) imi apare urmatorul mesaj: "This appears to be an uninitialized control module; valid WSC/Importer/Equipment data may be required. Click [Yes].... [No]... or [Cancel]...."

       Eu i-am dat "No" mereu ca nu stiu daca e ok sa puna default-ul ala cu 12345/123/12345. Se pune ceva in mod special aici, sau dau "Yes" sa puna default-ul ala?

 

Daca aveti sfaturi, sunt binevenite :)

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- Da, e ok daca pune 1234

- Ai facut telefonul vizibil pt BT? Fa-l vizibil, dupa care cauta-l pe BC

- Daca nu ai telefon care sa suporte rSAP, nu ai cum sa verifici rSAP-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!