Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Ok, deci pentru echipare rns 300 cu BC simplu (fara agende si sms nici pe HU nici pe BC) + modulul universal bluetooth, avand deci 9w2 (??), e nevoie doar de HPF pentru a folosi car kit-ul ca si hands-free (stop automat la muzica si preluarea convorbirii pe sistemul audio). Am incercat a doua oara si merge... M-am cam panicat ca e nevoie de rSAP doar pt asta. Si doar convorbirile sunt preluate. Orice alta notificare audio pe tel nu e preluata (spre deosebire de nokia E72 in aceeasi configuratie, unde incl. audio din GPS telefonului era preluat in boxe).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei, iti dau sa testezi modulul de conectare bluetooth al meu care vine prins in crandle si cu care imperechezi telefonul la masina. eu l-am testat pe iphone 3, 3gs, 4, 4s, 5, si nokia e63 si cu toate functioneaza la fel. stop la muzica si pot raspunde din butoanele volanului dupa care pot inchide tot de acolo. nu afiseaza nimic pe nici un display.

 

Drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, deci pentru echipare rns 300 cu BC simplu (fara agende si sms nici pe HU nici pe BC) + modulul universal bluetooth, avand deci 9w2 (??), e nevoie doar de HPF pentru a folosi car kit-ul ca si hands-free (stop automat la muzica si preluarea convorbirii pe sistemul audio). Am incercat a doua oara si merge... M-am cam panicat ca e nevoie de rSAP doar pt asta. Si doar convorbirile sunt preluate. Orice alta notificare audio pe tel nu e preluata (spre deosebire de nokia E72 in aceeasi configuratie, unde incl. audio din GPS telefonului era preluat in boxe).

Pentru alte notificări ai nevoie de A2DP. Ce cod are modulul tău?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se introduce pin cu comenzile masinii ?

 

Incerc sa conectez un sony experia E la modulul MFD2 si ma blochez atunci cand trebuie sa bag un pin code.

 

Pasii au fost asa :

din comenzile de pe volan,

1 search new device

2 found phone, enter code (aici mi-a dat un cod de 16 cifre) l-am bagat in telefon

3 enter PIN (in dashboard apare <(____)>

 

Aici am 3 variante, ok, save sau cancel.

Daca dau ok sau save, imi spune pin too short.

 

Cum bag pin-ul, ma ajuta cineva care stie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bagi pinul telefonului/cartelei..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar cum il bag ?

Pe ce apas ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@donzdonz

cred ca tu esti cel care m-a mai ajutat odată cu test modulul Bluetooth. Merci încă odată. Pe acelasi l-am achizitionat si eu: adaptor bluetooth 3C0.051.435.PA

@nrobert13

adaptor bluetooth 3C0.051.435.PA. Lumia 920 are A2DP, dar car-kit meu nu cred ca are...

3C0 035 729 G. Sau cel puțin nu îmi imaginez cum ar putea prelua RNS 300 streamul A2DP.

deci tot ce pot face e sa preiau callurile. Altceva, agenda, mesaje nu are unde sa stocheze/afiseze.

cum ziceam, sunt multumit, mă speriase doar ca nu pot conecta lumia cu scop de hands-free, dar s-a rez dintr-adoua încercare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Burvi :

Fie pe tastatura  rcd-ului fie din sagetile de pe volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TDR,

Multumesc pentru ajutor, dar pe tastatura RCD-ului nu am taste numerice, e vorba de un MFD2 DVD ca aici :

 

http://www.nawigacjefabryczne.pl/systemy_nawigacji_volkswagen.html#!prettyPhoto[Volskwagen%20MFD2%20DVD]/0/

 

Mai am o tastatura pe bord,  in dreapta volanului, deasupra navigatiei care seamana cu un telefon, nu functioneaza nici un buton de acolo.

 

Pe volan am doar doua sageti (sus si jos). (ca aici : http://www.ar15.com/archive/topic.html?b=1&f=134&t=1166584 )

Daca apas pe ele, se misca cursorul de la enter pin, la save, cancel, ok

Modificat de burvi2001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai simplu, scoate pin de pe telefon :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SUper, e o idee buna, o sa incerc si asta daca nu apar si alte solutii.

 

Multumesc, robert.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa mearga din sageti sa alegi cifre pe bc,dupa ce selectezi si dai ok sa introduci pin.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar merge, cred, daca as avea sageti (stg-dreapta), dar am doar sageti (sus-jos) si am spus mai sus ca nu apar cifre, se muta cursorul din pozitia enter code, in save, cancel, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a mai experimentat nimeni asa ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt sigur dar parca se putea salva pinul undeva in modul cu vag-com, parca tin minte ca am vazut ceva pe forumuri dar n-am incercat niciodata..., daca zic prostii imi cer scuze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este ok, am scos pin-ul din telefon si acum se conecteaza.

 

Multumesc mult pentru ajutor, daca totusi stie cineva cum se introduce pin-ul in dashboard, poate imi spune din experienta lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal, cand esti in campul ala de PIN, ar trebui sa apesi butonul OK de pe volan, si o sa te lase sa editezi. Din cate imi amintesc, atunci cand am testat un modul BT rSAP cu nrobert13 si a trebuit sa-i dam un nume profilului nou creat, nu ma lasa sa tastez nimic decat daca apasam inainte OK, apoi ma lasa sa aleg prima litera cu sagetile sus/jos, confirmam cu OK, treceam la urmatoarea litera si tot asa. Pentru iesire era (parca) apasare prelungita pe OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, era ceva cu save sau ok pentru iesire, dar in rest ai perfecta dreptate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal, cand esti in campul ala de PIN, ar trebui sa apesi butonul OK de pe volan, si o sa te lase sa editezi. Din cate imi amintesc, atunci cand am testat un modul BT rSAP cu nrobert13 si a trebuit sa-i dam un nume profilului nou creat, nu ma lasa sa tastez nimic decat daca apasam inainte OK, apoi ma lasa sa aleg prima litera cu sagetile sus/jos, confirmam cu OK, treceam la urmatoarea litera si tot asa. Pentru iesire era (parca) apasare prelungita pe OK.

 

Daca apas OK in meniul ala, imi spune "pin too short", deci e clar ca trebuie scris cumva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am ajuns iar in dilema. Am inlocuit intr-un final modul 5n0 cu 7p6 pentru a face pair din telefon si nu din mfsw intrucat nu am maxidot si volan multifunctional. Am imperecheat cu un rns510, am rutat microfonul prin rns510 in/out, am recodat rns510 si.. surpriza: cand apelez aud persoana din capatul celalalt insa invers se comporta ca un ecou, persoana respectiva se aude pe sine insesi insa nu si pe mine.

Inca nu am umblat la codingul pe 77 nici nu stiu secventa, ma pregatesc acum dupa ce adorm copiii sa trag o fuga.

Aveti vreun sfat, o idee la ce ar trebui sa ma uit ca sa nu pierd foarte mult timp cautand acul in carul cu fan? E posibil ca modulul bluetooth 7p6 035 730K sa aiba nevoie de un pinout diferit pentru cazul in care rutezi microfonul prin rns?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, toate modulele sunt pe acelasi pinout. Sigur ai pus mic la in si catre bluetooth la OUT?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat. Masa pe out era pusa gresit. Mufasem pinii in linie nu in diagonala. Am cablat si modulul din plafon, cel cu 3 butoane REH fara revizie B sau C si totul functioneaza perfect. Sngura problema care o mai am este ca nu pot adresa modulul pentru coding. Am un vcds 11.11 si cred ca nu are libraria necesara.

Multumiri celor de pe forum care m-au sprijinit cu informatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul din plafon nu se adreseaza. Se codeaza prezenta sau absenta lui pe modulul bluetooth (77 - Telephone).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am exprimat tocmai corect. Am vrut sa spun ca nu pot accesa centrala de bt 7p6. Am un gateway vechi, terminatie C si fie e din protocolul de comunicatie intre gw si modul, fie nu am libraria corecta.

Voi ce ziceti? Mesajul de Eroare pe vag com spune "no response from control module" . logic ar fi sa ma gasesc in prima varianta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

can-ul a fost codat? conexiunea electrica a modului bt e facuta corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!