Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Vreau sa-mi achizitionez si eu un kit BT. Dupa ce am citit o caruta de pagini din topicul asta minunat (btw, iti trebuie o zi libera pentru asta :D) si am inteles ca cele mai competente module de BT ar fi: 5N0 035 730 D si 3C8 035 730 C.

Din ce vad, astea au si antena GSM separat. Care este avantajul de-a avea aceasta antena separat, exceptand faptul ca se face economie la bateria telefonului?

 

Si zicea cineva cateva posturi mai in urma (de fapt, cam multe posturi in urma) ca atunci cand se conecteaza telefonul la BT-ul masinii, nu mai ai date (internet) pe telefon. E adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@livescu: avantajul de a avea antena separat (adica modul de conectare RSAP) este ca, impreuna cu RNS 510 poti citi sms-uri pe ecranul RNS si/sau pe BC; apoi ar fi avantajul ca antena aia fiind pozitionata la exterior sau macar intr-o zona neecranata, puterea de emisie e mai mica decat daca ai folosi telefonul.

Despre date nu stiu sa iti spun, nu am folosit module cu conectivitate RSAP (plus cluster alb-rosu/color).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca modul de conectare rSAP merge doar daca ai antena GSM pe modulul de BT? Totusi vad ca sunt module care au suport rSAP si n-au antena GSM (5N0 035 730 A) sau cel putin asa inteleg de aici.

 

Despre date, stie cineva ceva sigur?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai rSAp, ai si antena. De unde ai dedus ca 5N0 035 730 A nu are antena GSM? 3G-ul ala inseamna ca suporta in plus si 3G pe langa clasicul 2G sau 2.5G.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Prezenta capabilitatii rSAP nu are tehnic vorbind nici o legatura cu antena interna sau externa. In fapt, tipul antenei este corelat cu gradul de maturitate si penetrare a tehnologiei mobile existente la momentul lansarii de gama. La nivelul anilor 2005 aveai nevoie de o antena exterioara omnidirectionala sau unidirectionala (yagi) cu castig suplimentar pentru a-ti asigura un acces decent (256-384 kbps) in reteaua de generatie 3, in prezent in tehnologie HSDPA, UMTS antenele interne se descurca rezonabil, crescand acoperirea operatorilor. Similar, in momentul lansarii trhnologiei UMTS ca produs comercial pe sector rezidential, au aparut iar cerinte de sensibilitate sporite. I prezent cam in acelasi mod se pune problema accesului in microcelulele 4G. Uitandu-ma inapoi la gama de module sub brand vw as exclama "ce haos" insa toate capabilitatile modulelor sint croite pe un tip de aplicatie.

Ce trebuie sa retii insa este faptul ca un modul care a fost prevazut cu conectica pentru antena externa de fabricant nu va putea functiona in mo rSAP fara antena montata. Sint ratiuni tehnice, impedanta, interferente, etc.

Salut,

Nu o lua presonal pt ca nu e cazul. Aici discutam, exclusiv despre bluetooth. In cazul tau, sfatul meu este sa iei autoturismul, faci o programare in service, il sui pe rampa si verifici cu un mecanic rulmentul stanga. Daca ar fi fost jantele, la o asemenea deviatie de uniformitate, cu siguranta la echilibrare mecanicul ti-ar fi sugerat 1kg de plumb sau daca il duce capul, jante noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amanuntele tehnice prezentate de tine ma depasesc, dar ce stiu cu siguranta, este ca, profilul rsap prin modul sau de functionare necesita antena, nu datorita impedantei sau altor parametrii de natura tehnica. prin profilul rsap modulul se conecteaza la sim-ul din telefon si se inregistreaza in reteaua mobila, iar pentru a face acest lucru are nevoie de antena pentru semnal GSM. profilul HFP asigura doar transferul canalelor de voce intre telefon si modul, deci modulul are nevoie doar de o antena bluetooth, care este de raza mica si se preteaza a fi interna. foarte probabil si modulul rsap are si antena interna pentru bluetooth si necesita si externa pentru GSM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot te-am prins pe forum, nu uita sa imi dai de stire cand primesti 7p6. :)

Cat despre rSAP, caz practic: aseaza telefonul (cu antena gsm/3g/umts interna) sub scaun pasager si vezi ce transfer de date ai pe reteaua mobila 3G :-). Ideea de baza, un modul cu rSAP si nu ma refer aici strict la implementarea novero, poate functiona in rSAP cu antena GSM interna si cu antena bluetooth de raza 10m.

nota: caroseria metalica a autovehiculului se comporta ca o cusca farraday, ecraneaza undele electromagnetice, fluxul de particule (electroni) se dreneaza catre "masa" distribuindu-se static pe toata supraata ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, te anunt.

 

nu contest ca ar putea functiona cu antena interna, dar ideea e ca aceste module nu au antena interna pentru GSM/3G, au doar pentru bluetooth, motiv pentru care ai nevoie de antena GSM/3G externa pentru profilul rsap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Prezenta capabilitatii rSAP nu are tehnic vorbind nici o legatura cu antena interna sau externa. In fapt, tipul antenei este corelat cu gradul de maturitate si penetrare a tehnologiei mobile existente la momentul lansarii de gama. La nivelul anilor 2005 aveai nevoie de o antena exterioara omnidirectionala sau unidirectionala (yagi) cu castig suplimentar pentru a-ti asigura un acces decent (256-384 kbps) in reteaua de generatie 3, in prezent in tehnologie HSDPA, UMTS antenele interne se descurca rezonabil, crescand acoperirea operatorilor. 

 

Nu este vorba ca in anul 2005 nu exista tehnologia necesara confectionarii unor antene interne pentru GSM, ci nu se dorea asta, asa cum nu se doreste nici acum. Unul din avantajele de marketing al rSAP-ului il reprezinta posibiliatea mutarii antenei in afara "custii" faraday.

Am impresia ca tu confunzi situatia antenelor BT, care prin anii 2005 erau externe, ulterior montandu-se in interiorul modulelor de telefonie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasta antena externa banuiesc ca este externa modulului de bluetooth si nu caroseriei, adica se monteaza ca si antena de GPS pe undeva prin interiorul masinii, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antena externa bluetooth se monteaza in exteriorul modulului, direct in mufa, fara cablu (la cele cu antena externa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrucat esti moderator ma simt nevoit sa iti raspund prin a te invita sa mai citesti inca o data postul meu anterior. Eu vorbesc de puteri de semnal si capacitatea teoretica limitata a antenelor interne de a compensa pragul respectiv, in nici un caz de posibilitati tehnice de a produce o antena externa in spectrul respectiv. Marketingul este o stiinta inexacta, electronica insa DA.. Te asigur ca nu confund nimic.

Erata: "marketingul nu e o stiinta exacta, electronica insa DA".multumesc de intelegere, ma chinuie o tastatura virtuala.

Antena bt se monteaza direct pe conectorul fakra dedicat in centrala telefonica (fiecare conector prezinta un anumit profil de plastic si o culoare asociata in functie de aplicatie: ex. Gsm, gps, bt, diversity radio analog, dab, etc). Pentru bt nu este necesara pozitionarea in exterior, ba dimpotriva.:) antena gsm ca parere personala ti-as recomanda stalpul dreapta cat mai jos catre plansa de bord, fiind o antena de tip "panou" va utiliza unghiul de inclinatie al parbrizului pentru un sector de "vizibilitate" cat mai mare cu infrastructura celulara.

Inca o data, este doar o idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrucat esti moderator ma simt nevoit sa iti raspund prin a te invita sa mai citesti inca o data postul meu anterior.

Banuiesc ca mie te-ai adresat, nu-i asa? Am recitit postul tau la care faci referire si n-am gasit nimic interesant si concret. Ce sa fac acum?

Nu cred ca este cineva pe acest forum care n-a auzit de telefoane cu antene interne care functioneza in 3G. Cum acea antena poate functiona bine mersi intr-un telefon minuscul, iar acesta depozitat intr-un sertar intr-o masina, sunt sigur ca toti isi imagineaza ca aceste module de telefonie pot functiona foarte bine si cu antene GSM incluse.

Dar ghici ce: nici Nokia si nici Novero nu au dorit asta si le-au dotat exclusiv cu antene externe. Daca ai cunostinta de vreun modul premium cu antena de telefon inclusa, spune-mi, ca eu n-am. In rest filozofia nu ajuta pe nimeni, discutia se poarta in jurul modulelor de telefonie construite pentru B6.

 

P.S. Uite AICI "tehnologia anului 2005" prezenta fara schimbari si in anul 2013.

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-mi voie sa te ajut cu un citat, poate l-ai sarit:

"Ce trebuie sa retii insa este faptul ca un modul care a fost prevazut cu conectica pentru antena externa de fabricant nu va putea functiona in mod rSAP fara antena montata. Sint ratiuni tehnice, impedanta, interferente, etc."

Ti-as propune sa inchei polemica cu min, nu asta e scopul pentru care m-am inregistrat. Ar fi de dorit sa revenim la subiect, module bluetooth OEM.

@EWS,
Multumesc de pinout pt modulul de 3 butoane din plafoniera. Saptamana care vine imi sosesc elementele lipsa, din lene am comandat cabluri cu papucii deja sertizati, sper sa reusesc sa pun pe picioare kit-ul neavand volan mf si maxidot.

Modificat de Valentin
eliminare quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indiferent de scopul pentru care te-ai inscris pe forum esti binevenit aici. Insa, printre picaturi, incearca sa citesti cu atentie regulamentul. Nu este nevoie sa scrii/citezi posturi kilometrice pentru doua randuri...

In rest, nu-mi purta de grija. Asa cum ti-am mai spus, am citit cu atentie tot ceea ce ai scris.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi poate spune cineva care a mai comandat, daca cei de la carsystems.pl livreaza prin posta sau daca vine curier la o adresa care sa nu fie neaparat cea din buletin?

 

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca da. Dar, de regula, magazinele cer ca adresa de livrare să fie cea din PayPal, nu au treabă cu buletinul tău.

Sent from my S500 using Tapatalk 4 Beta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebam daca livrarea o face posta (pentru ca acolo conteaza adresa din buletin) sau curier. pentru ca din cate stiu, la posta nu prea poti sa ridici pachetul daca nu apartii de posta respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce serviciu alegi cand cumperi..se poate si prin posta si prin curier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa am banuit si eu, ca serviciul de 48h nu prea are cum sa fie posta :D corect?

Modificat de livescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumparat microfon si cablaj cu metoda de expeditie tip "recomandata" posta poloneza + posta romana = 72h, cost 10ec (euro centi!!!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebam daca livrarea o face posta (pentru ca acolo conteaza adresa din buletin) sau curier. pentru ca din cate stiu, la posta nu prea poti sa ridici pachetul daca nu apartii de posta respectiva.

Daca nu ma insel livrarea se face prin DHL/Cargus. Oricum, in cazul meu domicilul este intr-un oras diferit de localitatea de resedinta si n-am avut probleme. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A reusit careva sa faca pairing cu nokia lumia 920?

Se pare ca lui 920 ii lipseste rSAP.

Caut doar functionalitatea de baza: call preluat pe HU cu mute pe muzica pe un kit base (VW UHV cu adaptor bluetooth 3C0.051.435.PA)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cate stiu eu, rSAP nu este suportat de Windows Mobile 7 sau 8. Ultimul la care a mers a fost 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Valentin: asa stiu si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!