Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Prea complicat, o sa iau un adaptor pentru iphone, am gasit la 50 EUR si am rezolvat problema momentan. Cod 3C0051435BA. Pot sa ma conectez si cu alte telefoane la el sau numai cu iphonul?

 

 

depinde de protocolul telefonului. vezi ca s-a discutat mult despre asta si au explicat colegii mai priceput ce si cum in detaliu.

la al meu care e de iphone am imperecheat cu succes iphone 3,3gs,4,4s, si acum folosesc 5-ul. la fel de bine am imperecheat si nokia e63, cel din poze. in mers am incercat sa conectez un galaxy dar nu am reusit si am renuntat ca era destul de aglomerat si nu am avut timp sa opresc.

in teorie nu merge doar cu cel specificat ci in functie de protocolul ce il stie adaptorul masinii si cel al telefonului.

 

Drive safe!

 

Oricum, daca vrei streaming stereo va trebui sa tragi firul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a reusit cineva sa faca streaming audio cu 5n0 035 730 C ? pe rosstech apara ca ar avea A2DP, dar am vazut pe net si pareri ca n-ar avea. Poate cineva sa confirme existenta sau lipsa A2DP la acest modul?

mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai cu el pana la mine si-i facem un test :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o problema legata de streaming-ul audio. Nu il mai ia dupa ce inchei o convorbire desi anterior era pe streaming. Imi comuta pe cardul sd si dispare optiunea de a putea selecta BT-Audio. Pe telefon apare in continuare ca melodia merge si  ca este redata prin bluetooth. Singura varianta ca sa imi reapara BT-Audio pe rcd este sa inchid aplicatia de muzica si sa o redeschid. Telefonul este un iphone 5 cu iOS 6.1.4 iar modulul bluetooth este 7P6035730K.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Încearcă cu un alt telefon.

Sent from my S500 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

FLORIN

 

imi lipseau ceva cabluri si deaceea am cerut ajutor.

 

mi au venit cablurile, in sfarsit, dar nu sunt acasa sa ma apuc de treaba

 

cablu: http://www4.picturepush.com/photo/a/12907002/640/12907002.jpg

VW touch phone kit music  http://www4.picturepush.com/photo/a/12906817/640/12906817.jpg
 

 

o sa incerc sa montez dracia pe masina si o sa revin cu ''impresii si sugestii''

 

 

Dar daca este cineva pe aici care a montat asa ceva pe masina si are placerea sa imi dea ceva sfaturi este bun venit si multumirile de riguare nu se vor lasa asteptate.

 

Multam!

Modificat de cosmin_firut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin si aici cu o intrebare: pentru masina din semnatura vreau sa fac un upgrade la 9w7 si nu am comenzi pe volan si nici BC+ (ii BC normal), pot sa fac "imperecherea" cu telefonul? Mentionez ca am instalat RCD510.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uita-te pe site la carsystems.pl. O sa vezi acolo la caracteristicile modulului/kitului care sunt cerintele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ii vorba de 7P6035730 (J...K...L)! De folosit o sa ma pot folosi de el prin intermediul RCD-ului, problema mea ii cu imperecherea telefonului cu unitatea BT!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am RCD/RNS510 deci nu stiu daca poti sa-l imperechezi de pe unitate. Teoretic, tasta "phone" de pe RNS/RCD510, ar avea functionalitate mai mult sau mai putin echivalenta cu tasta "phone" de pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ar trebui sa iei legatura cu cei de la carsystems. La unitatile clasice imperecherea se poate face doar pe MFA si doar cu comenzile volanului (MSW). Butonul de phone de pe RCD/RNS are alt rol. dar este posibil ca unitatile BT mai noi sa functioneze diferit si sa nu mai fie nevoie de MSW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut,

FLORIN

 

imi lipseau ceva cabluri si deaceea am cerut ajutor.

 

mi au venit cablurile, in sfarsit, dar nu sunt acasa sa ma apuc de treaba

 

cablu: http://www4.picturepush.com/photo/a/12907002/640/12907002.jpg

VW touch phone kit music  http://www4.picturepush.com/photo/a/12906817/640/12906817.jpg

 

 

o sa incerc sa montez dracia pe masina si o sa revin cu ''impresii si sugestii''

 

 

Dar daca este cineva pe aici care a montat asa ceva pe masina si are placerea sa imi dea ceva sfaturi este bun venit si multumirile de riguare nu se vor lasa asteptate.

 

Multam!

revin cu un update

 

am montat jucaria, merge, se leaga de telefon, raspunde la comenzile vocale, pot sa ascult muzica din telefon prin bluetooth, dar nu imi dau seama daca trebuie sa mai fac ceva setari sau cablurile sunt de vina pentru ca, nu se aude in boxe asa cum ma asteptam. sunetul este foarte slab( se aude foarte incet), dar calitatea este excelenta.

 

colac peste pupaza primesc o eroare in bord, airbagul are ceva.... mentionez ca am scos mufa aceea care se leaga de cadranul care vine pus in fata navigatiei.

 

vreo idee?

 

multumesc

post-97084-0-95220900-1369386367_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima idee: daca se aude incet , da volumul mai tare sau umbla in setarile unitatii ca ai un volum presetat pt telefon, navigatie, etc.

Ideea 2: eroarea de airbag trebuie stearsa.

Din acest motiv se recomanda cu caldura ca orice interventie de natura electrica la sistemul masinii, deconectarea bateriei. Exceptie facand schimbul de becuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima idee: daca se aude incet , da volumul mai tare sau umbla in setarile unitatii ca ai un volum presetat pt telefon, navigatie, etc.

Ideea 2: eroarea de airbag trebuie stearsa.

Din acest motiv se recomanda cu caldura ca orice interventie de natura electrica la sistemul masinii, deconectarea bateriei. Exceptie facand schimbul de becuri.

multumesc pentru sfaturi!

 

la volum am umblat, totul este dat la maxim.

pe telefonul instalat de vw se aude tare, chiar pot sa dau mai tare, sau incet; in schimb cu acest music kit volumul din unitate nu face nimic: dau la minim, sau maxim si nu se intampla nimic.

 

de acum incolo o sa scot borna de la baterie!

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce am montat un kit 7P6 035 730 K de la carsystems.eu la masina din semnatura, dotata cu RNS 510 B, SW 4020.

Functia de telefonie merge impecabil, imperecheata cu un Samsung Galaxy S3.

Problema la scanare este urmatoarea:

 

 

Address 77: Telephone (J412)       Labels: 7P6-035-730.clb
   Part No SW: 7P6 035 730 K    HW: 7P6 035 730 K
   Component: TELEFON       H15 3200  
   Revision: 1B001001    Serial number: 00007664477179
   Coding: 0200000000010100
   Shop #: WSC 12345 123 12345
   ASAM Dataset: EV_UHVNA 002720
   ROD: EV_UHVNA_VW46.rod
   VCID: 3A7F36DB0E9F
 
3 Faults Found:
9457648 - Left Audio Channel for Speech/Phone 
          B104F F0 [009] - Short Circuit
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00000001
                    Fault Priority: 4
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 1
                    Mileage: 78657 km
                    Date: 2013.05.28
                    Time: 17:43:54
 
9457171 - Positive output audio channel for speech/telephone 
          B104E 13 [009] - Open Circuit
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00000001
                    Fault Priority: 4
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 1
                    Mileage: 78657 km
                    Date: 2013.05.28
                    Time: 17:43:54
 
9458195 - Control Module for Cellular Telephone  
          B1052 13 [009] - Open Circuit
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00000001
                    Fault Priority: 4
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 1
                    Mileage: 78657 km
                    Date: 2013.05.28
                    Time: 17:43:54
 
Ce am gresit la montaj / codarea Can-ului ?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima eroare e de la cablul lipsa din instalatie dintre modulul bluetooth si unitatea radio. Celelalte 2 sunt de la codarea gresita a modulului bluetooth.

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da, ce-i drept m-am grabit si am legat cuplele asa cum erau, fara a mai face suntarea dintre microfonul venit in kit si RNS. Nu ma intereseaza in principiu comanda vocala a navigatiei, ci doar functia de telefonie, dar daca e impetuos necesar sa le leg conform specificatiilor celor de carsystems, o pot face.

Despre codarea CAN-ului puteti fi mai expliciti ?

 

Prima eroare e de la cablul lipsa din instalatie dintre modulul bluetooth si unitatea radio. Celelalte 2 sunt de la codarea gresita a modulului bluetooth.

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca in kit nu erau trase toate firele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Destul de putin probabil, altfel nu cred ca  ar fi functionat functia de telefonie. Mai degraba am facut eu o tampenie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cablul recomandat face streaming audio (un upgrade) catre o dotare "premium" pe care o am deja (7P....), iar de pe RNS pot apela si pot fi apelat, inclusiv cu ajutorul microfonului instalat si a instalatiei audio, fara probleme, in configuratia actuala. Adica aud in difuzoare convorbirile, iar cei cu care comunic ma aud excelent.

Ca sa parafrazez un scriitor celebru, pe ce te bazezi cand recomanzi solutia de mai sus?

Si mai pe romaneste, ce face cablul ala in configuratia mea actuala?

Multumesc.

Modificat de ocghro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functia de telefonie merge mono, pentru streaming trebuie stereo. Sunt masini cu BT de fabrica la care daca faci upgrade ai aceasta eroare

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cablul recomandat face streaming audio (un upgrade) catre o dotare "premium" pe care o am deja (7P....), iar de pe RNS pot apela si pot fi apelat, inclusiv cu ajutorul microfonului instalat si a instalatiei audio, fara probleme, in configuratia actuala. Adica aud in difuzoare convorbirile, iar cei cu care comunic ma aud excelent.

Ca sa parafrazez un scriitor celebru, pe ce te bazezi cand recomanzi solutia de mai sus?

Si mai pe romaneste, ce face cablul ala in configuratia mea actuala?

Multumesc.

 

Ca sa detaliez un pic ce a spus si Al Bundy: in cazul telefoniei, semnalul mono este preluat de RCD/RNS si apoi redat pe ambele canale. Ar fi ciudat sa auzi interlocutorul doar pe stanga, nu? Daca te uiti la asignarea pinilor RCD/RNS [3|5]00, o sa vezi ca exista o singura intrare pentru semnalul de la telefon. Daca faci streaming pe o astfel de unitate, vei auzi pe ambele canale, dar semnalul va fi monofonic, cel de pe canalul stang.

 

RCD/RNS [3|5]10 si RNS 315 au intrari stereo, dar daca semnalul de la telefon e mono (in convorbire), se comporta precum unitatile anterioare (sau cel putin asa ar trebui), ducand semnalul mono care ambele canale. Cand faci streaming se schimba problema, unitatea presupunand ca are semnal stereo (pentru muzica asa ar fi logic), reda ceea ce primeste (adica un singur canal).

 

Pe ce ma bazez in recomandarea mea? Pe dezamagirea pe care am avut-o cand am realizat ca si eu as fi avut nevoie de firul ala daca nu as fi schimbat unitatea BT cu una care nu stie streaming :) LE: cablul ala va duce semnalul canalului drept de la unitatea BT la RNS/RCD.

Modificat de EWS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, dar de ce ii zice de short circuit si nu de open circuit? Exact aceeasi eroare ai avut si tu? Inainte de a incerca altceva, eu as verifica cablul sa vad daca bat pinii de la un capat la altul, ar trebui sa fie foarte simplu de depistat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!