Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Da, mie nu-mi merge nimic. Maine incerc cu alt telefon, al meu fiind custom rom e posibil sa nu aiba AVRCP implementat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci e foarte greu de dat un raspuns cert. Este foarte putin probabil sa-l faci sa mearga. RCD-510 nu stie avrcp (cel putin al meu nu stia), rom-ul custom depinde de implementare, folosesc mai multe stive bluetooth cu suport diferit. Pe ICS mie nu-mi mergea decat cu player-ul stock, orice alt player foloseam, desi se laudau cu avrcp 1.3, nu functiona decat cu v. 1.0 (adica doar controlul muzicii, fara mp3 tags).

 

Tie nu-ti merge nimic, nu-i asa? Nici macar controlul player-ului, nu numai tag-urile mp3, nu-i asa?

 

Circoloco are rcd510 si ii merge..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca el are un player mai nou. Inseamna ca depinde si de versiunea de sw. Si eu am avut rcd 510 si nu mi-a mers pana nu l-am schimbat cu rns, restul ramanand identic.

 

La rcd 310 nu-mi mergea nimic, nici controlul nici tagurile, insa sunetul se auze perfect. La taguri nu scria absolut nimic, daca apasam pe butoanele pt control nu se intampla nimic. La rcd 510 mergea controlul playerului, dar nu afisa tagurile. La RNS au mers de la inceput controlul si tagurile, insa de la update-ul la JB al telefonului nu mai merg tagurile, imi scrie unknow la artist si title. La rcd-uri nu-mi scria absolut nimic in campurile alea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat acum conexiunea prin BT cu Samsung Galaxy Tab 2, cu Android 4.1.2, aceeasi problema, nu pot face nimic, acelasi mesaj pe ecran. Clar problema nu e AVRCP. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian, AVRCP-ul trebuie suportat atat de telefon cat si de modulul BT. Daca unul dintre ele nu-l are, atunci nu functioneaza.

De asemenea, din experienta mea cu RCD-310 mie nu-mi mergea nimic, desi atat telefonul cat si modulul BT suportau profilul AVRCP. Cu RCD 510 a mers partial in functie de generatie, iar cu RNS-ul totul a fost ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian, ai cumva comanda vocala activata? Daca da incearca sa o dezactivezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am comanda vocala activata, m-am uitst azi in meniu, insa n-am gasit cum s-ar putea dezactiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu VCDS-ul se dezactivează.

Sent from my S500 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poti spune exact cum se face dezactivarea? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbesti despre modulul BT, nu-i asa? Trebuie sa cauti in modulul 77 cu VCDS-ul. Eu mi-am dezactivat comanda vocala deoarece interfera cu omadavocal a RNS-ului. Asa am lasat-o doar pe a RNS-ului pentru ca pot apela vocal numerele direct prin RNS.

 

Din memorie iti spun ca se numese disable voice command si se gaseste in adaptari si nu in codari. Cauta pe acolo. Oricum este relativ pentru ca difera de la modul la modul.

Sicer, nu cred ca rezolvi ceva dar nu te costa nimic sa incerci...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca problema e din cauza RCD310, nu rezolv nimic. E bine totusi sa scap de controlul vocal, din cate am citit, daca il dezactivez butonul se transforma in mute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil sa ai dreptate ca in cazul meu (nu stiam de posibilitatea apelarii vocale a rns-ului) pe volan in partea stanga am butoane de volum +/-, buton cu iconita telefon (raspund/inchid) si un buton steluta ( * ) care e comanda mute.

 

LE: asa sunt comenzile mele. e volan model vechi in 3 spite.

post-98967-0-33746500-1365962523_thumb.j

Modificat de DonzDonz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea este ca eu am acelasi setup cu al lui Circo, mai putin faptul ca eu am activat voice control. De unde si posibilitatea sa mearga streaming-ul cu voice control dezactivat. Nu vad legatura directa, dar naiba stie. Din pacate nu am VCDS ca sa incerc.

Mai este o codare cu audio parameter set 1 pana la 4 sau ceva de genul. Cu ce se ocupa si care e diferenta intre set 1,2,3,4?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ego : Audio parameter se refera la tipul microfonului folosit ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti,


 


sunt si eu intr-o situatie similara, ma intereseaza un modul
bluetooth pentru comunicatii (volanul are comenzi, display-ul alb cu
acele rosii). Am fost astazi la reprezentanta si mi-au propus modului cu
part number-ul 000051473M (vedeti descrierea in attachment, ahhh nu
merge attached, e pdf). Este cumva echivalentul lui http://www.carsystem...fit,id601.html?


 


Intreb pentru ca vad diferenta intre cel de la Car Systems care are
si antena GSM inclusa si modului acesta care mi l-au recomandat cei de
la Porsche (in sensul ca am intrebat daca are microfon cand listase
prima oara specificatiile si a zis, evident nu, e alt model ;)).


 


Vreau sa profit de ocazia de a avea pe cineva in Austria these days
pentru a cumpara unul dar nu stiu care modul mi se potriveste cel mai
bine.


 


Va rog sa ma ajutati.


Multumesc,


 


Alex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi cu incredere pe cel da la carsystems.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate merg - o sa lucrezi din RNS, la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca pretul ii acelasi pe module, este unul care ar aduce ceva in plus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

primul si ultimul - scriu ca sunt cele mai noi...... trimite-le mail sa vezi ce info suplimentare iti dau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti aduc ceva in plus. Doar ca L-ul este ultima versiune, dar nu are ceva schimbat. Tot Software 3200 HW: 15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara, la Passatul meu am suportul acela de telefon sau de "shoe" din cate am inteles ca ii spune, pe bord, sub scaunul pasagerului am un un modul nokia (poza atasata), pe masina este un RCD300, nu am comenzi pe volan. 

Intrebarea este, ma pot conecta cu telefonul intr-un mod anume, la bluetooth-ul masinii? Masina are conectivitate bluetooth? Cand caut la dispozitive nu gasesc nimic :(. Ca telefon am un Sony Xperia S...

 

post-115397-0-12726600-1366143605_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta-l din telefonul masinii - de pe BC... si foloseste un telefon care are Rsap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu îmi apare nimic legat de bluetooth in BC

Sent from my Xperia S using Tapatalk!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!