Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

cf site-ului myturbodiesel, modulul tau este o evolutie a lui Volk - L si despre el stim ca

 

It does not interface with the VW RNS 510 GPS nav
system.  Some part numbers are 1k0 051 437, 1k8 035 730, 1k8 051 730 a (1k8 035 730a),
and 1k8 035 730 b (1k8035730b, for 2009).

 

http://www.myturbodiesel.com/1000q/a5/VW-bluetooth-FAQ.htm

 

daca era ceva 9w3 sau 9wz - 9w7... se conecta deja.... asta daca modulul este bun - nu ai alte erori pe el, presupunem ca este bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erori nu am, am facut de vreo 3 ori auto-test(singurele erori ce le-am primit au fost de la radio si navigatie). Acuma vad ca nu imi mai apare 011- Open circuit si toate sunt functionale la niciuna nu mai scrie Malfunction. Dar tot nu pot sa ma conectez la modul cu telefonul.

 

Friday,08,February,2013,13:28:31:37412
 
Gateway Installation List:  3C0 907 530 L
 
01-Engine -- Status: OK 0000
03-ABS Brakes -- Status: OK 0000
04-Steering Angle -- Status: OK 0000
08-Auto HVAC -- Status: OK 0000
09-Cent. Elect. -- Status: OK 0000
10-Park/Steer Assist -- Status: OK 0000
15-Airbags -- Status: OK 0000
16-Steering wheel -- Status: OK 0000
17-Instruments -- Status: OK 0000
19-CAN Gateway -- Status: OK 0000
25-Immobilizer -- Status: OK 0000
37-Navigation -- Status: OK 0000
42-Door Elect, Driver -- Status: OK 0000
44-Steering Assist -- Status: OK 0000
46-Central Conv. -- Status: OK 0000
52-Door Elect, Pass. -- Status: OK 0000
53-Parking Brake -- Status: OK 0000
55-Xenon Range -- Status: OK 0000
56-Radio -- Status: OK 0000
62-Door, Rear Left -- Status: OK 0000
6C-Back-up Cam. -- Status: OK 0000
72-Door, Rear Right -- Status: OK 0000
77-Telephone -- Status: OK 0000
Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cu ce telefon incerci sa te conectezi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iphone 3GS. Dar nici macar daca apas pe semnul acela de telefon de 2 ori consecutiv nu se aude niciun beep nimic. Nu pot nici sa resetez eventualele conexiuni la modul.

Am desfacut si acolo la microfon sa ma uit sa fiu sigur ca este si chiar are.Deci problema cu microfonul lipsa am eliminat-o.

Ramane sa vad sau sa imi spui daca poti cum as putea sa fac teste pe modul (habar nu am cum).

Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine taica.... pai tu ne lasi sa ne chinuim si incerci cu Ifonul... cum zice Vali...

 

cauta-l si tu cu un Nokia mai vechi.... un 6303, 6300, un C3... etc - si vb dupa aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din alt topic am inteles ca acest modul suporta A2DP si se poate lega cu Iphone care si el stie A2DP sau ceva de genul acesta. Imi cer scuze daca am procedat gresit sau daca v-am indus in eroare. :)

Sa inteleg ca dupa conectare cu un nokia mai vechi am sa pot sa ma conectez si cu Iphone sau te referi la achizitia altui modul pentru a ma putea conecta cu Iphone si plus alte multele (adica sa fie ca o pregatire premium) ?

Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce versiune de soft ai la 3GS?

Ai reusit sa-l mai imperechezi cu alta casca?

 

Uneori daca este scapat pe jos se poate defecta modulul de BT/WiFi, la Wi-Fi se observa mai greu (functioneaza cat de cat) pentru ca emite cu pana la 25mW, dar la BT la cei 2,5mW semnalul se pierde intr-un 1m daca sunt probleme pe partea de emisie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din alt topic am inteles ca acest modul suporta A2DP si se poate lega cu Iphone care si el stie A2DP sau ceva de genul acesta. Imi cer scuze daca am procedat gresit sau daca v-am indus in eroare. :)

Sa inteleg ca dupa conectare cu un nokia mai vechi am sa pot sa ma conectez si cu Iphone sau te referi la achizitia altui modul pentru a ma putea conecta cu Iphone si plus alte multele (adica sa fie ca o pregatire premium) ?

 

Intai incercam, dupa aia discutam...... :icon_thumleft:

 

hai, mergi la masina si cauta-l cu un nokia... asa cum ti-am zis. Daca nici atunci nu-l gasesti, mergem mai departe.

 

daca-l gasesti, treaba e clara.... altul... modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5.1.1 e versiunea. Intradevar l-am scapat bine de tot pe jos dar nu m-am gandit ca as putea avea probleme pe bluetooth. De legat  l-am legat pe skoda octavia 2FL si merge si acuma, deci cred ca nu ar fi stricat sau bulit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, daca merge in alta masina este in regula.

De asemenea si versiunea de soft este suficient de mare ca sa nu mai fie (cred) probleme de compatibilitate cu modulele BT de la VAG sau Mercedes.

 

Ramane sa incerci cu alt telefon pe modulul respectiv.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la VAG, numai generatiile mai noi merg cu Iphone.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma-ti facut curios de treaba cu iphon-ul. In seara asta am sa incerc si eu cu un iphone 3g sa vedem da ca se conecteaza. Din cate stiu am telefon premium pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca merge la tine, fiind 2009 - asteptam feedback-ul tau.

 

oricum, noi am mai discutat aspectele astea, in topicul dedicat.... aici deja ne-am cam lungit cu problema si detalii

 

mai noi = modulele 9w7, introduse dupa 2010 - si la care este confirmat ca merg cu Iphone.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal, standardele sunt backward compatible, adica daca telefonul stie BT v3 sau v4, iar modulul stie BT v1.2 sau v2.0, comunicatia se face la versiunea cunoscuta de ambele dispozitive. Spre exemplu, eu am 1k8 care stie maxim BT v2.0, si am conectat un Galaxy Ace Plus care stie BT v3.0, iar comunicatia a functionat: telefonie si streaming prin A2DP.

 

Un test simplu pentru verificarea modulului este sa apese butonul "phone" de pe volan 2 doua ori intr-o secunda. Trebuie sa auda un bip in difuzoare si pe HU sa scrie PHONE.

 

BTW, ce bord ai? Rosu cu albastru sau cu alb? Daca-l ai pe ala rosu cu alb, modulul tau nu comunica, pentru ca 1k8 merge pe DDP (mai putin C si D, care stiu si BAP). Daca tu spui ca ai avut 9w8, atunci posibil sa fi avut modulul 1z0 sau 5p0 sau 7p6.

 

 

LE: uite ce scrie la iPhone 3GS, la capitolul Bluetooth: Yes, v2.1 with A2DP, headset support only

iPhone 4 a rezolvat partea cu A2DP, de la 4S s-a trecut la BT v4.0

 

Deci pana si 1k8 trebuie sa-l vada pe partea de headset. Eu banuiesc ca in cazul lui a fost schimbat modulul original al masinii cu altul. Daca nu pui codarea care trebuie pe modul, n-ai nicio sansa sa-l faci sa mearga. Eu m-am chinuit cam jumatate de zi pana am nimerit codarea care trebuie. Pune printscreen-uri cu long codingul de pe modul.

 

LLE: cred ca ar fi mai potrivit ca un moderator sa mute discutia in topicul despre conectivitatea BT OEM.

Modificat de EWS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu altul mai vechi... poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LE: uite ce scrie la iPhone 3GS, la capitolul Bluetooth: Yes, v2.1 with A2DP, headset support only

E ok, modulul BT functioneaza chiar ca un headset. Parerea mea e ca ar trebui sa mearga cum trebuie cu aifonul.

 

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LE: uite ce scrie la iPhone 3GS, la capitolul Bluetooth: Yes, v2.1 with A2DP, headset support only

E ok, modulul BT functioneaza chiar ca un headset. Parerea mea e ca ar trebui sa mearga cum trebuie cu aifonul.

 

Asta sustineam si eu: ca trebuie sa-i functioneze cu 1k8 pentru telefonie. Nu-i va functiona pe streaming si asta pentru ca nu stie telefonul (iPhone 3GS) sa faca streaming.

In continuare astept niste printscreen de la long coding.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atentie, exista HSP ( Head Set Profile ), si HFP ( Hands Free Profile ). HSP cred ca se refera la casti, iar HFP la car kit-uri. din cate stiu eu modulele astea au HFP, iar daca la iphone scrie ca suporta streaming doar cu HSP, nu sunt sigur ca ar trebui sa mearga. poate ma insel.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Bluetooth_profile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, nu a mers sa conectez iphon-ul la BT. De gasit, il gasea dar imi scria ca nu este adaptat telefonul. Si cand dadeam cautare cu iphon-ul, nu gasea nici-un BT.. Asta e, am sa tin minte ca sa nu-mi iau iphon :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred că dacă modulul BT știe HFP, atunci știe și HSP, ultimul fiind mai vechi. În plus, informațiile de pe gsmarena cred că sunt greșite. Iată ce zice Apple

Nu prea mă pricep eu la aifoane și nu prea știu ce reprezintă "latest os" în ceea ce privește 3GS-ul. Poate înțelege altcineva mai mult...

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca modulul BT de la masina e de vina atunci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica-l și cu alt telefon, așa cum ți s-a mai sugerat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica-l și cu alt telefon, așa cum ți s-a mai sugerat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cu alt telefon merge, cu nokia il folosesc in fiecare zi, dar eram curios daca merge cu iphone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!