Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

5N0 035 730 A (la o Skoda Octavia) se conecteaza cu Android, dar nu cu iPhone. Inteleg ca este din cauza lipsei rSAP pt IOS si ca modulele compatibile Octavia 2 si iPhone ar fi cele de mai jos. Inlocuirea este plug and play? Ce codari mai trebuie?

1K8-035-730-C, 1K8-035-730-D, 3C8-035-730-A, 3C8-035-730-B, 3C8-035-730-C, 3C8-035-730-D, 3C8-035-730-E, 5N0-035-730-D, 7P6-035-730-L

PS. Am lasat din intreaga lista modulele care stiu protocolul BAP si A2DP si intre timp m-am apucat de citit topicul ?

image.jpeg

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect.Acum,daca ai bordul rosu...va fi o problema cu afisarea agendei.In rest e ok.Cele 1k8 nu stiu de agenda ...

Adauga 7P6.....730J.

Sunt plug&play.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

                Address 77: Telephone       Labels: 3C8-035-730-A.clb
Control Module Part Number: 3C8 035 730 B    HW: 3C8 035 730 B
  Component and/or Version: Telefon       011 0723
           Software Coding: 020100000000000000000000
            Work Shop Code: WSC 12345 123 123456
              ASAM Dataset: EV_UHVPremi A02003 (VW46)
                      VCID: 224B0C03353A2A0EA27-8077
3 Faults Found:

9457427 - Left audio channel for speech/telephone
          B104F 13 [009] - Short to GND
          Confirmed - Tested Since Memory Clear
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00000001
                    Fault Priority: 4
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 87
                    Mileage: 125462 km
                    Date: 2080.14.13
                    Time: 16:26:44

9457939 - Telephone baseplate
          B1051 13 [009] - Open Circuit
          Confirmed - Tested Since Memory Clear
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00000001
                    Fault Priority: 4
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 87
                    Mileage: 125462 km
                    Date: 2080.14.13
                    Time: 16:26:44

9458193 - Control Module for Cellular Telephone
          B1052 14 [009] - Open or Short to Ground
          Confirmed - Tested Since Memory Clear
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00000001
                    Fault Priority: 4
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 87
                    Mileage: 125462 km
                    Date: 2080.14.13
                    Time: 16:26:44

 

9457939 - Telephone baseplate am rezolvat-o din codare, debifand

9457427 - Left audio channel for speech/telephone

Inteleg ca trebuie trase fire, sau trebuie mutati pinii? Am gasit o postare mai veche privind asta, dar nu mai gasesc daca trebuie trase fire, sau trebuie mutati pinii "pinii 8 si 9 pentru L, si 4 si 5 pentru R si la navi ai 12 si 6 pentru R si 11 si 5 pentru L"

9458193 - Control Module for Cellular Telephone este legata de eroarea anterioara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie tras un fir ptr canalul sting.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar 2 fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un fir sau doua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut si bine v-am regasit.

M-am lovit si eu de problema conectarii BT cu un iPhone 5S. Detin un Passat din 2007, cu BT instalat din fabrica. Este vorba de un modul 7L6035730. Dupa oarece cautari pe internet am gasit  adapterul FIS LINK CAN CONVERTER BOX (http://www.carsystems.pl/fis-link-can-box-converter-for-red-dot-matrix-fis-and-new-bt-modules,id687.html) care ar rezolva problema in combinatie cu "7P6035730 all index , 3C8035730 all index , and all models up to this date."

Buuun... Dau comanda de un converter, mai cumpar de pe Ebay si un modul BT 3C8035730, le montez si... nimic. Ce facea inainte  7L6 face si 3C8. Un telefon Samsung Galaxy S5 se conecteaza fara probleme, iPhone 5S nu e nici macar detectabil. De  streaming audio nici nu mai pomenesc...

Am gresit eu ceva? S-au hazardat cei de la carsystems cu "3C8035730 all index , and all models up to this date."

Multumesc de ajutor.

Atasej doua poze cu vechiul si cu noul modul BT

20160502_194326.jpg

aaa.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu...nu s-au hazardat.Ei spun ca adaptorul face conversia ptr ca aceste module sa poata afisa pe bordul tau rosu.Cat priveste conectarea modulelor la telefoane-tine strict de tipul modulului...nu de fislink.3c8...730 nu merge cu Iphone Despre 7l6...nu am informatii...eu.Poate colegii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut si multumesc pentru raspuns. E ciudata faza cu afisatul pe bordul rosu. Iti spun imediat si de ce: dupa ce am primit noul modul BT, primul lucru facut a fost sa-l verific. L-am deconectat pe cel vechi, l-am pus pe cel cumparat si a fost vazut fara nici o problema de masina. Prevazator am stat cu un cablu VCDS prin zona pentru eventuale ajustari. Deci nu mi-a trebuit nimic in plus sa-l fac vizibil. Problema e ca se comporta identic cu cel vechi. Nu vede nici mort iPhone 5S. Cu sau fara converter adaugat.

Edit: singura diferenta cand adaug convertorul este ca dureaza cateva zeci de secunde pana reusesc sa navighez in meniurile MFD in momentul in care bag cheia in contact

Modificat de xti000
Adaugare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ambele merg pe bord rosu...dar nu se conecteaza Iphone.Completam lista...:)

Din pacate...va trebui sa schimbi modulul...cu un 3c8...A/B/C/D/E sau 5N0...D. Astea merg 100%.La fel si standardul 1k8...dar asta nu afiseaza nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul luat de tine nu stie decat de rsap, asa ca nu o sa se conecteze cu Iphone.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha. M-am luminat acum. Magari sunt cei de la carsystem ca scriu porcarii pe site. Acum stau si ma intreb daca sa le trimit convertorul inapoi sau sa mai bag bani intr-un alt modul BT. Care e cea mai ieftina varianta de modul care sa functioneze cu iPhone? Streamingul de muzica nu ma intereseaza deloc. Doar vorbitul la telefon.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au niste preturi... zici ca-s turnate in aur. Pe aliexpress am gasit ceva incepand cu 80$. Dar parca nu as lua de acolo. In toate pozele sticker- ul apare aplicat orizontal, ori din ce am vazut pe net, 3C8 C/D au stickerul aplicat vertical.

Pe de alta parte , 1K8... C am gasit cu 45 de euro. Functioneaza sigur cu iPhone 5S in combinatie cu convertorul FISLink? Nu as vrea sa-l cumpar degeaba. Va multumesc pentru ajutor.

Modificat de xti000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
On 5/14/2016 at 6:03 AM, spido said:

Corect.Acum,daca ai bordul rosu...va fi o problema cu afisarea agendei.In rest e ok.Cele 1k8 nu stiu de agenda ...

Adauga 7P6.....730J.

Sunt plug&play.

cam greu la Octavia 2 sa fie bord rosu.....:P ... da, fiind O2, are bordul vechi - nu cel nou, de facelift.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT.

Dap...:unsure:...avand in vedere ora la care postam...se intelege ca nu-mi administrasem cafeaua de dimineata.

Acum am vazut ca e O2...dar ceea ce i-am zis ramane valabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, xti000 said:

Aha. M-am luminat acum. Magari sunt cei de la carsystem ca scriu porcarii pe site. Acum stau si ma intreb daca sa le trimit convertorul inapoi sau sa mai bag bani intr-un alt modul BT. Care e cea mai ieftina varianta de modul care sa functioneze cu iPhone? Streamingul de muzica nu ma intereseaza deloc. Doar vorbitul la telefon.

Multumesc.

Problema nu e de la convertor ci de la modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy Salut, am inteles acum unde e problema. Ce ma nemultumeste pe mine e ca pe site-ul lor ei spun ca oricare modul 3C8 functioneaza cu convertorul lor ceea ce nu e adevarat. Mi-au confirmat pe Email ca numai 3C8 ... C/D/E sunt bune. In fine...

Acum ma intereseaza daca optiunea colegului @spido este sigur functionala:

"1K8 C/D"

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100% 1k8 merge.Dar atentie..nu afiseaza nimic in bord sau RNS/RCD.Stie si A2DP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

el functioneaza - ca banuiesc ca iti apare meniul Phone, pe BC - asta este rolul adaptorului FIS.

1K8 - daca nu vrei afisare pe BC si HU. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti,

1k8 nu afiseaza nimic pe RCD 510 doar in cazul IOS sau nici in cazul Android?

7p6 este cel care afiseaza si pe maxi alb si pe rcd?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1-nici/nici

2-da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

la 7p6 poti avea surprize cu afisarea pe bordul alb.... adica sa nu mearga. Sa nu poti face impercherea cu telefonul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 minutes ago, spido said:

1-nici/nici

2-da

Poti sa imi spui daca un 1k8 merge pe G5 cu iphone 6 ?

nu ma intereseaza sa afiseze pe rcd sau pe bord :)

dar intrebarea cea mai mare este daca tot nu face aceste lucruri mai am nevoie de comenzi pe volan ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!