Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Vad ca aici se discuta doar de conectivitate bluetooth.

 

Am modelul de BT 5N0 035 730 B legat la RNS 310. Nu am reusit sa leg nici un telefon la el.

Cel mai aproape am fost cu un Note 4 si un Nokia 2630 dar in final telefoanele se blocau in mod "Remote SIM" iar pe ecranul de la bord mai aveam mesajul de PIN Code, dar chiar daca introduceam un cod, telefonul nu mai era capabil sa reactioneze fara sa-l scot din acel "Remote SIM".

Ce telefon (model mai nou) stie RSAP si ar putea sa functioneze cu modulul asta?

post-38220-0-61240400-1453751955_thumb.j

Modificat de VanBasten
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am montat in seara asta un modul bluetooth 

7E0-035-730-A UHV-High 9W6 BAP

ma conectez perfect cu telefonul,pe rns apare deja call list pot sa folosesc toate functiile dar intampin urmatoarea chestie: pe ceasuri nu pot naviga in agenda si nici de pe rns ''phone book not accesible''...nu pot folosi butoanele de navigare din dreapta pt navigare in meniu tel de pe ic.

ar trebui sa fac o alta codare?

ms.

post-124095-0-01261500-1453846221_thumb.

post-124095-0-89429200-1453846229_thumb.

post-124095-0-20321600-1453846240_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bap daca cu era selectat, nu ii comunica RNS-ul cu ceasurile. La el comunica.

 

sa speram ca nu este o problema de comunicatie, avand in vedere ca acest model s-a montat pe Transporter si Polo  ... parca.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ca sa inteleg.

 

Am IC rosu-albastru si nu am BT pe masina deloc. Daca vreau sa pun Modul BT si sa comunice prin DDP cu Maxidotul si eventual cu RNS-ul (in sensul sa pot intra pe agenda telefonului din maxidot) trebuie sa pun modul Premium Nokia care stie rSAP? (am gasit lista pe Ross-Tech)

 

Nu ma intereseaza sa stie A2DP sau alte chestii, ci doar sa pot folosi agenda din Maxidot acitionand comenzile de pe volan (3 spite, 8 butoane). Mentionez ca LG G3-ul meu stie rSAP "out of the box" daca ma iau dupa http://www.android-rsap.com/compatibility.htmlfara sa fie nevoie de app-ul care simuleaza rSAP.

 

Salutari si multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, trebuie sa cumperi un modul Premium (aici sunt mai multe coduri, am postat de multe ori) si interfata pentru Can gateway - Fis Link - au pe carsystem.pl

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de un modul gen mai veche pentru maxidot rosu sau de unul pentru maxidot alb cu FIS adapter, un 3c8 sau 7P6.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bap daca cu era selectat, nu ii comunica RNS-ul cu ceasurile. La el comunica.

 

sa speram ca nu este o problema de comunicatie, avand in vedere ca acest model s-a montat pe Transporter si Polo  ... parca.

Salut Florin,

Se poate totusi sa aibe legatura cu volanul...ca nu am modelul nou(stiu ca volanul nou are mai multe functii)?

totul functioneaza perfect mai putin faptul ca in meniul de pe maxidot desi apar sagetele ca sa pot navi,nu reactioaneaza de nicun fel comenzile de pe volan.

este posibil sa fie o codare pe modulul acesta,sa ii fac totusi un scan sa vad daca este pe undeva vreo eroare.

 

Multumesc.

Modificat de mrn_smn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de un modul gen mai veche pentru maxidot rosu sau de unul pentru maxidot alb cu FIS adapter, un 3c8 sau 7P6.....

 

Asta intrebam, daca pot sa cumpar un modul generatie veche, compatibil cu maxidut rosu, fara sa mai trebuiasca FIS...sau FIS-ul este obligatoriu pentru orice modul BT(vechi sau nou) ca sa comunice cu maxidot-ul...(3c0 stie DDP, 3c8 si 7P6 stiu BAP - deci iau un 3c0 care este vechi si stie rSAP)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred sa fie de la volan, atata timp cat in BC si restul, merge fara probleme.

 

modul/codare/protocol - cam aici este problema. Modulul tau nu am mai avut pana acum - cu 7Ex... ca sa iti zic exact despre ce e vb.


 

Ai nevoie de un modul gen mai veche pentru maxidot rosu sau de unul pentru maxidot alb cu FIS adapter, un 3c8 sau 7P6.....

 

Asta intrebam, daca pot sa cumpar un modul generatie veche, compatibil cu maxidut rosu, fara sa mai trebuiasca FIS...sau FIS-ul este obligatoriu pentru orice modul BT(vechi sau nou) ca sa comunice cu maxidot-ul...(3c0 stie DDP, 3c8 si 7P6 stiu BAP - deci iau un 3c0 care este vechi si stie rSAP)

 

 

Nu exista model vechi Premium (asa cum vrei tu - afisare pe maxidot si HU), care sa meaga fara Fis Link pe bordul rosu.

 

Doar model mai noi sunt Premium - 3c8, 7Px ... si Fis Link

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am inteles. Multumesc pentru clarificare ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK...ii fac o scanare dupa amiaza si vad ce zice acolo.

Ms mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am verificat din nou modulul de bluetooth-77...si sunt decat cateva optiuni acolo dar nimic legat de volan/comenzi...etc.

am intrat si pe instruments -17 si nu am gasit nimic...nu sunt erori de comunicare,totusi comenzile volanului in meniul phone de pe ic nu reactioneaza.

inainte aveam un modul standard si puteam folosi tasta de answer/reject de pe volan....acum nici asta nu merge:(......functiile de phone de pe rns sunt perfect functionale.

aveam in plan sa schimb si volanul cu cel de b7/cc + calc de coloana...posibil sa isi revina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea cred... dar vedem.

 

nu sunt erori de comunicare.... ci e posibil sa nu vorbeasca aceeasi limba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu rezolvi nimic cu schimbarea calc de coloana, ai nevoie de alt modul de BT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Al Bundy,ce cod are un modul similar cu asta dar care sa fie functional 100% si sa il pot ghidona cu tastele de pe volan pe IC?

Si asta functionaza si imi afiseaza toate informatiile necesare doar nu il pot opera decat de pe rns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CA fiind din 2008 ma gandesc ca are afisaj rosu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am montat in seara asta un modul bluetooth 

7E0-035-730-A UHV-High 9W6 BAP

ma conectez perfect cu telefonul,pe rns apare deja call list pot sa folosesc toate functiile dar intampin urmatoarea chestie: pe ceasuri nu pot naviga in agenda si nici de pe rns ''phone book not accesible''...nu pot folosi butoanele de navigare din dreapta pt navigare in meniu tel de pe ic.

ar trebui sa fac o alta codare?

ms.

 

 

3c8 sau 7P6 cu FIS-adaptor.

 

nu, vezi ca a scris (si a pus poze pe pag anterioara) ca are bordul cu iluminare alba, de facelift.... deci, nu ai nevoie de FIS.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu vad scris, nici macar in QUOTE-le tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista model vechi Premium (asa cum vrei tu - afisare pe maxidot si HU), care sa meaga fara Fis Link pe bordul rosu.

 

Doar model mai noi sunt Premium - 3c8, 7Px ... si Fis Link

Florin, merge 1Zx xxx xxx B (cu afisaj agenda si pe HU (RNS / RCD 510) si pe maxidot) sau 5Px xxx xxx A sau B ( cu afisaj agenda doar maxidot).

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti mai o intrebare.Daca pun modul 3c8 sau 7p6 premium,el va discuta cu RNS510 sa imi arate agenda pe el?Chiar daca nu voi vedea nimic pe Maxidot?Este totusi nevoie de FIS si pentru a-mi lua agenda pe RNS?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!