Jump to content

Antigel - discutii cu si despre + schimbarea acestuia


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

salutare la colegi!

asa cum multi au facut-o trebuie sa schimb antigelul , problema e urmaatoarea, de anul trecut am o sticla de 1,5 l de antigel g12, acum am dat cuia sa-mi cumpere inca un bidon si mi-a cumparat g 12+, are ceva daca le amestec?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca ai fi citit tot topicul ai fi ajuns la concluzia ca nu este nici o problema sa amesteci G12 cu G12Plus.

Sa nu cumva sa ai G11 in instalatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare colegi,

am un bidon de 4 litri de antigel pe care scrie ca este "de tip D", etilen-glicol. nu are alte specificatii, coduri. culoarea este galben cu o tenta spre portocaliu. am folosit din el la un fiat doblo si in vasul de expansiune si-a schimbat culoarea in verde.

ce credeti este G12 ? as vrea sa schimb antigelul la golful care l am luat intre timp.

merci,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G12 este roz iar recipientul este inscriptionat cu aceasta norma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare colegi,

am un bidon de 4 litri de antigel pe care scrie ca este "de tip D", etilen-glicol. nu are alte specificatii, coduri. culoarea este galben cu o tenta spre portocaliu. am folosit din el la un fiat doblo si in vasul de expansiune si-a schimbat culoarea in verde.

ce credeti este G12 ? as vrea sa schimb antigelul la golful care l am luat intre timp.

merci,

Goleste instalatia, spal-o, dupa care completeaza cu G12+ (sau G12)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare domnior, nu am gasit topicul corespunzator asa ca am considerat ca este bine sa postez aici.

bun am o mica problema, care solicita si antigelul adica : la viteze mari (peste 120 km/h) imi arunca antigelul din vasul de expansiune (adica iese pe gauricea aia mica), si se creeaza presiune pe furtunele de tur retur a racirii, si nici antigelul nu imi fierbe in vasul de expansiune, am verificat si ventilatoarele-merg, si nici temperatura de la bord nu imi sare de 90 de grade...., a mai patit cineva?? o idee.

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut,domnilor.Am o intrebare legata de antigel....pentru masina din semnatura stiu ca e bun g12,dar nu stiu de care sa iau adica ce culoare?Si as mai avea o nelamurire;As vrea sal schimb eu dar nu stiu de unde se da drumu sa curga cel vechi.As fi recunascator daca cineva ar pune o poza cu locul de unde se da drumu la antigel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G 12 e de o singura culoare ROZ. se da drumul pe la robinetul de pe furtunul de la baza radiatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

la motorul din semnatura...cat antigel am nevoie si mai exact de care ca m-am naucit citind topicul asta...am inteles ca trebuie G12 dar de care culoare? roz? rosu?...pls help !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G 12 e de o singura culoare ROZ

In instalatie intra 6 litri conform Autodata si celor discutate in acest topic.

post-18905-1255621755_thumb.jpg

Modificat de didus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am citit pana acum nu am gasit numar de km. la care antigelul se inlocuieste insa la schimbarea pompei de apa antigelul pierdut( la inlocuirea pompei se pierde cam 2-3 L.) se completeaza tot cu G-12( iar concentratia recomandata este intre -25 si-35 gr. Celsius) undeva parca scrie prin manuale sa nu se combine cu antigel de la alte firme producatoare ( gen OMV, de la PECO):offtopic: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok...6 litri...dar de care?roz, rosu, G12, G12 PLUS ?...lumina-ti-ma pls

Merci mult didus :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G12. Scrie si pe recipientul in care se afla lichidul de racire de sub capota. Scrie si in manualul de intretinere. Culoarea lui G12 este intotdeauna ROZ.

Ts1MHQ0i.jpg Ts1MI8Yr.jpg

Modificat de didus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am citit pana acum nu am gasit numar de km. la care antigelul se inlocuieste insa la schimbarea pompei de apa antigelul pierdut( la inlocuirea pompei se pierde cam 2-3 L.) se completeaza tot cu G-12( iar concentratia recomandata este intre -25 si-35 gr. Celsius) undeva parca scrie prin manuale sa nu se combine cu antigel de la alte firme producatoare ( gen OMV, de la PECO):) .

Daca ai fi cititit topicul, macar asa, ca respect pentru ceilalti care au scris mai inainte, ai fi aflat ca antigelul G12(plus, plus-plus) nu are limita maxima de km. Cu alte cuvinte il tii pana la prima reparatie.

Tot aici ai fi aflat ca de preferat este antigelul G12 plus-plus, G12 sau G12 - aceasta ordine

Nu conteaza firma atata timp cat respecta specificatiile si se pot amesteca intre ele

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine oare de ce a curs numai 3 litrii? a mai ramas in instalatie? baiatul de la service a lasat sa curga pana s-a oprit.

A golit instalatia pe la radiator, jos in partea stanga (partea cu volanul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa si la mine, dupa care am scos furtunul de langa bujiile de incalzire si a mai curs si de-acolo.

Ceea ce cred ca am gresit e ca trebuia facuta operatiunea cu motorul cald casa fie deschis termostatul pt a curge si din bloc motor.

O mica remarca: pe aici se zice ca e ROZ, in manual scrie ca e Rosu sau Violet :D. Al meu e roz, Aral.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu o nelamurire. Vreau sa completez cu antigel.Pot completa cu antigel nediluat, concentrat, peste cel existent? Exista riscul sa dauneze ceva daca nu il diluez?Eu am deja in bol antigel valvolaine max life si vreau sa completez cu valvoline antifreeze extreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In instalatie intra 6 litri . daca ai fi citit mai sus ai fi observat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu m-am lamurit... clar G12 si clar roz. Maine am plecat in service!!!

Modificat de Miky_xXx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ieri am schimbat si eu antigelul(de fapt mecanicul) si au intrat exact 3,5 litri....nu poti goli toata instalatia,6 litri,decat daca demontezi si pompa apa

antigelul se schimba la 2 ani iar pompa de apa la 4 ani impreuna cu distributia(sau 90k dar nu este cazul meu)...cand am facut distributia,acu 2 ani,am schimbat tot antigelul(6litri) ieri am bagat 3.5litri si peste 2 ani cand voi schimba distributia impreuna cu pompa apa voi baga din nou 6litri...e foarte simplu

am optat pentru antigel G12+,marca HEPU,aceeasi marca precum pompa de apa

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antigelurile organice (OAT) au termen de garantie pe viata sau pana la prima reparatie la sistemul de racire, nu doar 2 ani cum spui tu.

Daca mecanicul ti-a spus ca se schimba la 2 ani, a facut-o doar pentru a-ti lua banii, nu ca ar fi fost necesar

Pentru golirea instalatiei se poate incerca si introducerea aerului cu presiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu "garantie pe viata" sa o uiti repde.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!