Jump to content

Antigel - discutii cu si despre + schimbarea acestuia


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

furtunul de la termoflot vrei sa zici:P

nu stiuam de aceasta modalitate...o sa incerc la mine...dar faza cu incalzitul termostatului vroiam s o aplic la un benzinar:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu anu trecut am schimbat antigelul si mecanicul mi-a zis sa-l pun pur sa nu-l diluez cu apa k cica ii mai bine asa,voi ce parere aveti,are ceva dac ii numai antigel pur?l-am masurat si imi arata -42

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic,eu l-am pus concentrat si din pacate mi-au cedat niste garnituri,oringuri si mecanicul mi;a zis ca e din cauza concentratiei prea mare. Acuma stii cum e parerile sunt impartite si mecanii sunt diferiti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate nu ai citit pe flacon proporțiile de diluare in fct de temperatura, in romania eu zic ca e suficient un -30C, -40 ca sa fii sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da,dar mecanicul mi-a zis sa nu il diluez k oricum isi mai pierde din proprietati si cica din cauza aia se tot sparg radiatoarele k se pune apa sau apa distilata.Dar oare nu forteaza pompa de apa daca ii numai antigel sau nu are legatura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pe cutie scrie ca se dilueaza, trebuie diluat. Eu nu am auzit sa-si piarda proprietatile in timp daca nu sunt pierderi completate cu apa. De fapt eu nici nu schimb antigelul niciodata, doar daca schimb pompa de apa odata cu distributia cam la 7-8 ani odata. Probabil nu este bine sa se puna concentrat, parca este si f. vascos.

Eu zic ca radiatoarele se sparg mai mult din cauza spalatoriilor unde se foloseste spuma aia activa. Aia corodeaza si radiatoarele si ornamentele si gripeaza axul de la stergatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
eu anu trecut am schimbat antigelul si mecanicul mi-a zis sa-l pun pur sa nu-l diluez cu apa k cica ii mai bine asa,voi ce parere aveti,are ceva dac ii numai antigel pur?l-am masurat si imi arata -42

Mecanicul tău este un ignorant notoriu dacă ți-a spus să pui antigel pur și nu diluat. Antigelul pur transferă foarte prost căldură motorului și are punct de îngheț inferior amestecului apă-antigel. Citește eticheta antigelului sau manualul mașinii și ai sa vezi că trebuie menținută o concentrație mai mică de 60% (în cazuri excepționale), de regulă nu trebuie depășit 50%.

Sent from my S500 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

eu trebuie sa completez la masina din semnatura, e undeva sub semnul minim nivelul, banuiesc ca intra putin.

e ok sa completez pana la maxim cu G12 concentrat? 

 

antigelul acesta e un dynamax G12 ultra(euro-vat slovacia), roz.

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai putin de completat pune-l asa ,nu e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

WAW

 

Acum inteleg supararea lul Al cand aude pe cineva care zice ca antigelul se schimba la un interval anume!!!

 

Asta e topic mai desbatut decat cel cu uleiul PD

 

M-am straduit sa citesc "aproape" toate postarile foarte multe interessante si foarte la subiect MULTUMESC!

 

Cea mai importanta informatie ptr mine este faptul ca G12  nu se masoara cu densimetru ci cu refractometru datorita componentelor organice...ms Vali

 

Am vazut multe pareri precum ca antigelul e pe viata, sau pana la schimbarea pompei de apa, si atunci ce reprezinta  acest termen pe VIATA , viata pompei de apa sau a motorului  sau a propietarului.

 

Si pentru Al ca ii plac sculele faine uitati aici o scula de la Hazet pentru umplerea instalatiei de racure cu ajutorul vacuum-ului.

 

http://www.youtube.com/watch?v=9QTUO2SA2Cc

Modificat de Rune
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

g12-le ala roz are temp de inghet cam slaba, nediluat din ce am vazut. g12+ mov merge la temperaturi si mai scazute, e mai bun; iarna asta s-a previzionat f frig.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

din motive necunoscute, masina avea antigel albastru si am completat tot cu albastru g11. din cate am inteles nu se poate scoate tot antigelul din sistem pentru a fi schimbat si nici nu e recomandat sa combini g11 cu g12. ce fac? stau in continuare cu g11?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost astazi la Midocar si a aparut G13.

Stiti daca se poate combina cu G12 ?

E vorba de un VW Golf 6, an 2013.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti, am si eu o problema cu antigelul la un G4, motor 1.4 16v ahw, deci imi scade nivelul antigelului cam tot timpul, probabil are garnitura de chiulasa dusa, momentan nu am bani sa o repar, mie asa mi-a dat-o tata, deci, intrebarea e urmatoarea, la completare, ce sa fac? Sa il pun concetrat sau sa mai bag si apa, precizez ca pun cam 1 litru la 1000 km, poate si mai mult... pana acum am pus doar concentrat, asa mi-a zis tata...

Modificat de myhay93
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Quick question: vreau sa scot tot antigelul din masina (pentru ca a fost amestecat de toate felurile, am luat ceva de prin petrom, nestiind ce semnifica acel G12 de pe vas), intrebarea este daca pot folosi G13 pentru ca asta l-am gasit original (banuiesc ca G12 nu se mai fabrica), si daca da, l-a folosit careva? cum se comporta?

Modificat de pcp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa nu se mai fabrice g12 ? inca se fabrica g11 .. dar mai 12 .. din ce stiu eu si ce am citit pe ici pe colo adica mai sus cu cateva posturi de al tau se pot chiar combina g12 cu g13 .. dar era vorba de un mk6 .. nu 4 .. eu recomand g12+ ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la problema mea, am abordat urmatoarea solutie: 

 

am desfacut robinetul, a curs cat a curs, am bagat putin aer comprimat prin vasul de expansiune, a mai curs putin, am completat doar cu apa distilata, am facut 2-3 ture de cartier, am evacuat iar antigelul si apa folosind metoda de mai sus si in final am completat cu 3l de antigel. undeva prin instalatie a mai ramas o compozitie de 3l antigel g11 diluat 1/4 care sper sa se impace cu noul antigel g12. vedem la iarna. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G12+ sau G12++ nu face probleme daca se amesteca cu G11. Era bine daca ai fi pus de acest tip. nu G12 (rosu). In rest ai procedat corect.

 

 Sa il pun concetrat sau sa mai bag si apa, precizez ca pun cam 1 litru la 1000 km, poate si mai mult... pana acum am pus doar concentrat, asa mi-a zis tata...

Pana rezolvi problema poti completa cu antigel amestecat cu apa in proportie de 50%-50%. Pui aceeasi cantitate de antigel si apa intr-un pet de plastic. Daca ai completat de cateva ori doar cu antigel pur, te sfatuiesc sa treci pe la reprezentanta sa-ti masoare proportia, ca se apropie iarna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge linistit G13 in loc de G12 cum defapt am scris si mai sus, am si documentat, dar lenea, cucoana mare.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut , am nevoie de niste sfaturi , imi curge un lichid (apa/antigel) are o culoare de apa murdara , curge in fata partea stanga jos la furtunu de intra in radiator ...picura uneori nu mereu , in ciuda faptului ca azi nu am mers cu masina picura prin locul respectiv , asta vara completam des cu antigel aveam pierderi , am tot vazut ca se uda in fata masinii dar am crezut ca o fi apa ceva umezeala dar azi cand m-am uitat picura de acolo ...atasez 2 poze pentru a vedea mai bine despre ce vorbesc !!!post-128749-0-38226500-1384885984_thumb.

Modificat de emildrg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare inceput de sfarsit pt radiator. Uita-te mai atent sa vezi daca nu cumva nu vine de la filetul termocuplei sau cupla de la furtun. Dupa cum vad rugina de pe rama radiatorului ma gandesc ca el e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este rugina e doar apa murdara care curge dar naiba stie de unde si prin ce loc exact...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut,

 

Am achizitionat antigel G13, pentru masina din semnatura. 

Produsul este in bidon de 1.5L gri.

 

http://www.colindetailing.ro/images/Antigel-G013A8JM1.jpg

 

Intrebare:  aveti idee care este perioada de valabilitate a produsului (l-am luat azi si nu l am analizat f atent).

Se dilueaza 1:1 cu apa distilata, sau se foloseste ca atare?

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se pune antigel pur ,vara o sa stea acul la 95-100C si iarna  la 75C,Daca bidonul are 1.5 l pui 1.5l apa distilata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!