Jump to content

Antigel - discutii cu si despre + schimbarea acestuia


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Am gasit in datele tehnice ale VW G12 ca la o concentratie 60% G12 + 40% apa se obtine o temperatura de inghet de -52grade celsius.

Deci pt -50grade a pus ~60% G12 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ce am scris mai sus? 3:2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Imi cer scuze daca s-a mai discutat si repet intrebarea. Am achizitionat de curand un VW Passat, cod motor CFFB fabricatie 07.2013. Urmeaza sa schimb distributia si as vrea sa inlocuiesc si antigelul. Marea dilema este ca pe vas scrie G12 dar culoarea acestuia in vas este mov. Tind sa cred ca este G13. Aveti idee de cand au inceput sa puna G13 din fabrica? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vwgolf4pacific

Salut,

Am cumparat din greseala antigel Mastercare MC30 in loc de G12 plus. Pe cutie este trecuta norma VW TL 774 F iar culoarea pare a fi roz.

Credeti ca il pot utiliza sau trebuie schimbat neaparat cu G12 +/++?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am schimbat si eu azi antigelul la ascutitoare dupa 38.588 km facuti cu el de la schimb.distributiei.Am deschis jos la radiator,apoi scurs/clatit/umplut cu apa normala de 2 ori,adus la 90 gr cu caldura deschisa.Inca o data rulat cu apa distilata,golit/suflat cu aer si pus antigel curat 50%-echivalent -37 grade.Vreau sa tin distributia macar70-80k km avind in vedere ca merg 85% extern,cu verificat des curele/pompa.3l Hepu+3l apa distilata=65 lei. Si ceva poze.Drumuri bune.

Imag008.jpg

Imag009.jpg

Imag010.jpg

Imag033.jpg

Imag003.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Deci spalata instalatia in 3 ape, dupa 38.000 Km?  2 ape normale, una distilata?! La ce ajuta asta? Pierdere de timp engros, risipa si poluare inutila. Asta numai daca nu cumva ai avut ulei in instalatia de racire si necesita o asemenea spalare, si imi cer atunci scuze.

   Sa schimbi antigelul asa, degeaba, cand fabrica nu indica nici o limita de timp pentru schimbare, nu inteleg de ce. (lichidul de frana zice 3 - 2 ani).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici vorba de ulei...doar 2-3 fire de nisip pe fundul vasului.Asa am considerat eu ca e bine...fiecare face cum crede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
GabiAfocaritei

Salutare.Se poate pune la un motor 1.9 ALH antigel G12+?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GabiAfocaritei

A folosit cineva antigel Ravenol OTC G12+?Am cumparat 3 litri si voiam sa stiu daca este bun.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ravenol e firma ok, cu produse ok. Deci si antigelul este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare ! din experienta voastra care ar fi o firma recomandata (producator antigel)?  si care e diferenta dintre G12 si G12+ merita utilizarea de G12+ ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antigel Hepu sau original , la AXR pune G12+ minim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am înlocuit antigelul conform proceduri de aici deschis robinet de la radiator ,scos furtunul de la răcitor filtru ulei și totuși după aceasta mi au intrat doar 4.5 litri nu 6 litri . Nu am făcut eu ceva corect sau mai completez pana își face singura aerisirea pe parcurs ca nu inteleg diferența aceasta . Mulțumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut. Care este furtunul de la răcitor ul de ulei?  e mai ok sa dai drumu la antigel pe acolo? Ai desfăcut și furtunul de jos (cel Mare) de la radiator? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut!

La un Golf 5 1.4mpi (motor BCA) cati litri de antigel intra in motor? Am luat un bidon gata concentrat de 5l si nu stiu daca imi ajunge sau imi trebuie 6l?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa întrebi pe aria de Golf 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, merci! Intreb acolo, desi motorul BCA e acelasi si la Golf 4 si la Golf 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!