Jump to content

Codari VCDS pentru B7 (numai verificate!)


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Masina incuiata. Geamul lasat deschis in prealabil, inainte de a opri motorul. E suficient sa bati cu unghia in zona senzorului, nu neaparat sa-l stropesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, CristianH said:

La mine nu merge. B7 2012.

 

Exact. În general B7, CC facelift... nu suporta.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/7/2019 at 11:49 AM, ovidiu94 said:

Buna ziua, am incercat sa activez si eu Rain closing la un Passat B7 2012 dar fara succes.

Citez tot de pe aici de pe forum:

Activarea se poate realiza numai cu senzorul de ploaie cu numărul de referință 5Q0 955 547 fără nici o litera pe lângă. Din cate am citit pe net, rain closing merge doar de la modelele din 2014 in sus. E nevoie de BCM cu HW 422, merge de la 3AA937087N in sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat cum ai spus Pronet fara succes. Dar acu e clar de ce nu merge eu am RLS (1K0 955 559 AH - RLS 280112 05) iar BCM 3AA 937 087 H   BCM PQ47 H+ 421 0464 si am inteles ca merge de la BCM PQ47 H+ 422 0475 in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A incercat cineva sa codeze stopurile sa semnalizez inclusiv cu luminile de zi ? 

Am vazut la un moment dat pe youtube ( nu stiu daca era OEM, dar aratau identic) un set de faruri pe Passat B7, si semnalizarea pe spate se facea inclusiv cu luminile de zi, sau selectiv mai avea o optiuni impreuna cu luminile de semnalizare.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adică sa semnalizeze cu luminile de zi? Cu poziția spate? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Cred ca modul in care semnalizeaza un passat in America. Practic se aprind si se stinge luminile de zi de pe stop, pe partea unde se semnalizeaza. 

Nu stiu daca reusesc sa explic concret...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înțeles, sa semnalizeze și/sau cu poziția spate. Se poate face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce ai vrea sa faci asta, crezi ca nu e vizibila semnalizarea galbena? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, Muale said:

De ce ai vrea sa faci asta, crezi ca nu e vizibila semnalizarea galbena? 

Cu siguranta e vizibil si cu semnalizarea galbena. Am dat peste un video, navigand pe youtube, unde o companie poloneza  ( cred ! ), oferea servicii de moding pentru stopurile spate ale mai multor marci auto, printre care si Vw Passat B7. Nu mai stiu exact acum sa il gasesc , l-as fi postat.

@F l o r i n

Este posibil sa se faca cu VCDS ? daca da, se poate sa imi dai niste indrumari ?

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am vazut pe yt un video in care apareau senzorii de parcare 360 grade. Se pot coda senzorii pt autoparking sa functioneze si ca si senzori de parcare? Sau cum poti ajunge la 360 grade senzori?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa ai PLA 2.0 pe mașina, in primul rand. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/10/2019 at 4:07 PM, F l o r i n said:

Am înțeles, sa semnalizeze și/sau cu poziția spate. Se poate face

Se poate un tutorial la asta ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 8/8/2019 at 11:05 PM, ovidiu94 said:

Am incercat cum ai spus Pronet fara succes. Dar acu e clar de ce nu merge eu am RLS (1K0 955 559 AH - RLS 280112 05) iar BCM 3AA 937 087 H   BCM PQ47 H+ 421 0464 si am inteles ca merge de la BCM PQ47 H+ 422 0475 in sus.

Eu am CC 2015 cu BCM PQ47 H++ 0475 si nu functioneaza optiunea de rain closing.... Am activat, testat, reactivat si retestat si degeaba.... La vechiul B6 2009 functiona ireprosabil. ?

Screenshot_20190829-160119_HTML Viewer.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare la toata lumea,

Am tot cautat prin acest topic si nu am gasit (poate nu am fost suficient de atent) cum se poate dezactiva start / stop cu VCDS.

Daca ma poate ajuta cineva cu ceva detalii in acest sens....

Am gasit asta pe net dar nu stiu daca e ok sau nu...

Multumesc.

Modificat de Sebu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate. Dar din adaptare, modifici voltajul. Altfel, scoate papucul de pe borna de minus a bateriei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Cel mai elegat ,montezi asa ceva:https://www.ebay.com/itm/NEW-Start-Stop-Memory-module-with-SERVICE-MODE-Start-Stop-SSA-memory/322352078637?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m1438.l2649

Sau se poate confectiona:https://www.nicomania.de/auto/start-stop-automatik-deaktivieren#

Eu am ales prima varinata.Am montat pe doua masini si functioneaza perfect.

O zi buna

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce varianta ieși mai ieftin?Ebay sau făcut de nicomania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/17/2019 at 12:59 PM, Sebu said:

 

... Am gasit asta pe net dar nu stiu daca e ok sau nu...

 

La mine (1.6 tdi 2012) nu functioneaza aceasta varianta (nu am Adaptari in 19), nr vag 7NO (nu 5QO). Poti incerca modificarea temperaturii : 

- 19 Can Gateway - Personalizare (reglare) (long adaptation) - canal 13 - stored value : 002000 (temperatura -50) - new value : 002029 (temperatura -29.5) - save (do it), yes, done, exit.

Nu am cum sa verific din cauza bateriei care a blocat SS-ul de anul trecut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Erata: new value 292029.

Am schimbat bateria si am incercat aceasta modificare. Functioneaza la B7. Start /Stop nu se mai activeaza, este la fel ca atunci cand aveam bateria veche.

Un coleg de forum, mult mai priceput ca mine, m-a sfatuit sa nu alterez setarile de fabrica; si eu am dubii daca nu afecteaza si alte elemente aceasta schimbare de temperatura asa ca voi reveni la setarea originala. Cred ca cea mai eleganta varianta este acel modul care tine minte ultima pozitie a butonului SS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Detin un Passat b7 2014 la care am reusit sa activez functia de inchidere a geamurilor atunci cand ploua(functioneaza) , apare in menu dar se debifeaza ori de cate ori iau contactul. Ma poate ajuta careva cu info cum sa fac ca sa ramana bifata tot timpul ? Detin interfata vcds . Printre alte optiuni activate ar fi plierea oglinzilor din cheie, activare XDS(desi nu stiu cum functioneaza chestia asta). Am incercat sa activez sa sune cand blochez/deblochez masina dar nu am reusit ( apare in menu Ata confirmation) la fel si cu mirror down, apare in menu,e bifata, pozitia butonului pe r dar nu coboara oglinda (nu am scaune cu memorie). Multumesc!

Modificat de etower
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil nu ai alarma și nici motorașul de oglinda nu suporta funcția, de aceea nu-ți merg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare.

Un coleg a cumparat luminile de la picioare fata spate plus luminile la usile fata, le-am montat/codat si merg foarte bine.  Recent a cumparat si lampi la usile spate, le-am montat si nu am reusit sa intru cu vcds pe usile spate.

Pe can gateway- installation list sunt bifate, codarea pe can gateway este 461006.

La autoscan- gateway installation list apar ambele cu status ok 0000, insa la scanare nu sunt adresele respective, adica nu am eroare cu lipsa comunicare. Singurele erori la masina sunt pe antena radio si antena gps.

Eu ma gandesc ca e ceva din codari dar ce, unde? Ca m-am uitat peste tot, totul pare in regula.

L.E. Mersi pronet am vazut intr-un video.

Modificat de davidut5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intra pe usile din fata. Cele spate o a le vezi slave. Ai un meniu de drop list.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!