Jump to content

Polish-are


toni
 Share

Postare recomandată

se schimba doar daca ai taler cu velcro sa ii prinzi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu folosesc combinatia asta...am reusit sa scot aproape orice zgarietura.

 

 

IMG-20190425-WA0013.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e buna bormasina ca si marca ?

vreau si eu sa cumpar una mai bunicica dar nu am auzit de marca asta desi sunt cam scumpe.

merci

Modificat de snapisrl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@hudrea1985 discul din ce material e, vad ca e destul de subtire.

Sonax-ul este polish, pt zgarieturi merge mai repde cu un compound de genul Sonax Cutmax

La polisharea cu bormasina, problema este ergonomia si turatia variabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bormasina e de la Ryobi,am mai multe scule pe acululator de 18V de la ei,sunt foarte bune.

Padul e de la Bosch,e subtire dar destul de abraziv,polishul de la Sonax e foarte bun si scump,cam 85 lei si isi face treaba cu brio...cutting 6/6 ,polishing 4/6

Incep la turatie mai mica pt cut si termin pe turatie maxima pt luciu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

notele sunt invers, citeste eticheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,asa e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, trebuie sa ma ocup si eu putin de vopsea. Am un baton mare de argila pe care o sa-l folosesc, si dupa trebuie sa polishez manual cu Sonax 1837550 500ml Colour Polish and Wax pe alb.

Am timp 10 ore, deci nu e graba, si lucrez in garaj subteran, ferit de soare.  Inafara de un pad mai bun si solutia aia mai trebuie sa fac ceva? Sau eventual o alta recomandare de pasta? le cumpar de pe amazon.

Dupa polish aplic un strat de sealant de la Nigrin. Nu ma intereseaza un polish agresiv care sa inlature toate urmele de zgarieturi, ma intereseaza mai mult sa decontaminez cu argila, si sa redau o stralucire vopselei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am polishat masina (NEAGRA) cu pasta alba abraziva si burete rosu, apoi cu alt burete si apsta alabstru deschis. Au iesti zgarieturile dar se vede un efect de holograma la soare. Daca dau cu sonax negru, ele dispar dar apar dupa cateva spalari. Am inteles ca ar trbeui dat si cu ceva pasta intermediara. Ceva sfaturi de pasta si de burete sa scap de holograme? Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de un burete anti holograma si de polish cu o pasta de finish dedicata ; daca scrii pe google burete antiholograma gasesti toate informatiile de care ai nevoie ; de asemenea, daca vei cauta printre produse la colinauto sau la prodetailing vei gasi ceea ce ai nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru prima data in mare parte multumit.  Faci miscare nu gluma in modul manual.

1. Spalare

2. Argila+ lubrifiant la umbra

3. Spalare

4. Sters+ polish manual in garaj

5. Sters tot si apoi sealant Nigrin.

As fi vrut sa polishez mai mult, si eventual sa acopar chederele cu o banda de hartie.

IMG_20190726_112420.jpg

IMG_20190726_112407.jpg

IMG_20190726_105645.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intre 1 si 2 ar fi mers decontaminare chimica. bitum si particule feroase.

cat de mult ar fi mers, in functie de cat de mult s-a murdarit argila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a facut nu de mult, iar pe aici nu prea a circulat masina mult, iar iarna aproape deloc.

 

Argila arata cam asa, atentie am dat si pe jante, dupa ce am terminat caroseria.

IMG_20190726_100609.jpg

IMG_20190726_100601.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Menzerna one-step sau 3 in 1- o mizerie, crema de maini. Dupa decontaminare am dat cu abraziv, mediu, fin , ultra fin, bumbac-nimic.Nici zgarieturile cele mai fine nu le scoate. Mai bun Preventul cu 10 lei de 1000 de ori, cel putin prin prisma pretului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in general produsele care primit ca fac tot sunt mai slabe decat un produs axat pe o nisa.

cumpara menzerna 400, 330 sau 3500 in functie de ce ai nevoie.

imperecheaz-o cu pad-urile potrivite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut! 

Astazi am polishat masina la un baiat, totul a iesit super ok, au disparut zgarieturile superficiale, dar am intampinat o problema... 

Lacul de pe capota a sarit in mai multe zone in mici puncte, si nu prea pot sa inteleg din ce cauza...

Baiatul de la polish mi-a spus ca ar fi sarit din cauza vopselei pe care capota o are, si ca ar fi fost revopsita candva prost... 

A mai intampinat cineva aceasta problema? 

Este din cauza vopselei pe care capota o are, sau din cauza persoanei care a polishat masina? 

Mentionez ca treaba aceasta s-a intamplat doar pe capota.

Modificat de Cosmin858
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil sunt ambele variante.

Probabil capota a fost revopsita si lacul nu a fost de calitate sau dat mai subtire decat cel de fabrica, dar nici cel care a facut polish'ul nu a verificat grosimea lacului pe capota, ci probabil a aplicat aceleasi produse si aceeasi metoda ca si pe restul caroseriei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cosmin858cat de mari sunt punctele sarite? In general nu prea are de ce sa sara vopseaua la polish, decat daca este vopsit execrabil. Iar atunci ma astept sa dispara bucati mari.

Daca sunt puncte mici (ca ciupiturile de pietre) cel mai probabil erau deja acolo iar acum se observa mult mai usor din cauza ca s-au umplut cu polish, care lasa reziduuri albe cand se usuca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut si multumesc ca mi-ai raspuns la topic! 
Punctele sunt micute, cam cat o unghie de la mână.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vineri cand o sa scot masina din garaj, o sa va atasez niste fotografii cu capota. Am vazut ca s-a intamplat treaba asta doar pe capota... 

Oricum, ea inainte mai avea niste puncte sarite de care stiam eu, dar erau mai putine ( inainte de polish ). 
O sa revopsesc toata capota, dar intrebarea-i unde as putea sa o revopsesc incat sa nu se vada diferenta de culoare? Deoarece este un element mare si se vede numai decat o diferenta de culoare daca nu este vopsita bine...

Ma gandeam decat sa o duc la baieti, sa mi-o vopseasca si dupa aceea mereu cand vad masina sa vad o diferenta de culoare si sa ma streseze iar, mai bine as prefera sa o duc in reprezentanta sa revopsesc capota, macar acolo am garantia ca iese cum trebuie. 
Aveti idee cam cat s-ar lua intr-o reprezentanta de element?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

~1200-1300 lei o sa te coste in reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si oricum nu ai garantia ca iese fara diferenta de culoare nici la reprezentanta. In functie de cat de pretentioasa e culoarea (de ex. metalizat vs. pearl) chiar si la reprezentanta o sa se vada diferenta de culoare. Singura posibilitate ar fi sa iti vopseasca pierdut si elementele adiacente capotei, lucru pe care nu stiu sa il faca la reprezentanta.  

Modificat de adrian001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate este o culoare foarte pretentioasa... 

Moonlight blue ( LC5M )... Este un albastru foarte foarte inchis perlat, care se schimba in lumina soarelui... 

Si in acest caz, unde mi-ati recomanda sa o vopsesc? In Bucuresti de preferat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salve. Va inoportunez si eu cu o intrebare: Ce solutie imi recomandati sa folosesc pentru a acoperi / umple o fisura in vopseaua de pe bara din spate a unui Golf 7 (alb perlat)? A fost presata de un zid si s-a produs o fisura inestetica. Nu as vrea sa o vopsesc doar pentru atat. Am utilizat un kit de retus vopsea de la MaFra (36 lei) , dar rezultatul =0. Imi trebuie ceva de aplicat simplu, pentru ca nu am ustensilele si priceperea necesara :=). Multumesc anticipat. IMG_20210904_132501.thumb.jpg.b427fcc1b5ac238eef1bf74602fec9e6.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot ce poti sa faci in sensul de ceva simplu e sa retusezi cu vopsea originala sau preparata dupa cod. Incarci zgarietura cu vopsea cu o scobitoare sau cu o pensula subtire iar dupa uscare, cel putin cateva ore, daca e cald afara, daca nu a 2a zi dai cu pasta de lustruit pana cand dispar asperitatile, adica vopseaua care este iesita din zgarietura. Nu va iesi perfect, (nici la o vopsitorie totala a barii nu va iesi perfect, de obicei vopsitorii scot bine zona unde e zgariata dar e imposibil sa nu o dea in bara undeva, in alt loc, mai ales daca elementul nu e demontat) insa e o procedura pe care eu o aplic ca sa nu ma mai enervez cand vad zgarieturile. Facute de altii. Cand e vorba de alea facute de mine imi trece repede.

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!