Jump to content

chiulasa audi 80 1.6 td pe motor vw 1.6 td jr


Kta_Bang
 Share

Postare recomandată

Salut baieti,

 

Cine stie daca se potriveste chiulasa de 1.6 td de pe audi 80 pe un motor de 1.6 td de vw golf 2 cod motor jr ?

 

Astept raspunsuri , daca ma poate ajuta cineva.

 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se potriveste,este acelasi motor pus invers,sau poate ai norocul sa fie de SB sau RA si atunci va fi si mai buna treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zicea tipul de la care vreau sa o cumpar ca este cu culbutori hidraulici , si ca are cate doua, sau doua gauri pentru scurgerea uleiului , sunt mai multe modele de 1.6 td ? deci se potriveste ? Mersii andreigtd pentru raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pe masina ai chiulasa cu pastile nu poti pune chiulasa cu culbutori hidraulici,aia hidraulica are in plus un calnal de ulei prin care se alimenteaza culbutorii,iar canalul respectiv se continua si in bloc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zicea tipul de la care vreau sa o cumpar ca este cu culbutori hidraulici , si ca are cate doua, sau doua gauri pentru scurgerea uleiului , sunt mai multe modele de 1.6 td ? deci se potriveste ? Mersii andreigtd pentru raspuns!

da sunt mai multe tipuri de 1.6 TD, sunt de 60cp cod 1V de 70 JR si 81 SB sau RA cu intercooler din cate stiu eu pe audi sa pus mai mult RA dar am vazut si JR,uitete la codul motor pe care e pusa chiulasa si zi aici,dar eu sunt aproape 100% ca se potriveste la tine mai ales ca zici ca are si 2 scurgeri de ulei :icon_thumleft: 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zicea tipul de la care vreau sa o cumpar ca este cu culbutori hidraulici , si ca are cate doua, sau doua gauri pentru scurgerea uleiului , sunt mai multe modele de 1.6 td ? deci se potriveste ? Mersii andreigtd pentru raspuns!

da sunt mai multe tipuri de 1.6 TD, sunt de 60cp cod 1V de 70 JR si 81 SB sau RA cu intercooler din cate stiu eu pe audi sa pus mai mult RA dar am vazut si JR,uitete la codul motor pe care e pusa chiulasa si zi aici,dar eu sunt aproape 100% ca se potriveste la tine mai ales ca zici ca are si 2 scurgeri de ulei :icon_thumleft:

trebuie sa il sun sa vad daca mai stie de pe ce motor a fost data jos , mersii inca o data !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passatu'mosule

Pe blocul din imagine merge chiulasa de RA sau SB , amandoua avand 2 canale de scurgere a uleiului, ca si blocul din poza

Exista TD-uri mai vechi(pana in 1986) care au un singur canal  de scurgere

Diferentele de baza intre chiulasa de SB si cea de RA este ca SB are tacheti hidraulici, iar RA nu.

Avantajele sunt ca daca pui o chiulasa de RA sau SB pe blocul tau JR, dupa ce in prealabil ai facut tot ce trebuie la chiulasa( ghiduri, simeringuri, scaune, plan...) te poti juca la debit si presiune turbo destul...fara a suferii in vreun fel, avand in vedere ca supapele de SB sau RA sunt din otel austenitic si suporta mai bine temperatura in exces, decat vechea ta chiulasa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un raspuns ca si acesta asteptam :D Mersii mult !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am primit chiulasa , si am observat ca este crapata intre supape , la toate 4 pistoanele fiind la fel ... este vreo problema ? scade compresia ? a mai avut cineva aceasta problema ?

 

Si inca o intrebare , cum imi dau seama ce cota de garnitura de chiulasa sa pun , in cazul in care nu stiu ce cota a fost inainte pe chiulasa , sau daca a mai fost rectificata ?

 

Astept raspunsuri , multumesc anticitat !

post-101404-0-23561800-1364726259_thumb.

Modificat de Kta_Bang
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea este ca a fost planata la un grad prea mic de rugozitate  si o sa ai probleme cu etansarea .

pentru grosimea garnituri trebuie masurat inaltimea pistoanelor fata de bloc, in functie de asta cumperi si garnitura.

fisurile ''e boala lor'' ,daca e compromisa etanseitatea intre camera de ardere si canal admisie evacuare, sau chiar intre ele, trebuie refacuta  chiulasa , daca nu  functioneaza si asa

Modificat de sorin1988
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu asa am luat-o , urmeaza sa o rectific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mi-am cumparat niste injectoare si cand am vrut sa le montez am constatat ca in locasul pentru injectorul 4 am un fel de dop.

Are cineva idee ce este ? Ar trebuii sa fie la toate asa ?

 

post-101404-0-12459200-1365605249_thumb.

post-101404-0-98518200-1365605249_thumb.

post-101404-0-04844300-1365605251_thumb.

post-101404-0-87183900-1365605251_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa ai la toate dopul ala carese numeste saiba de foc

daca pe pui fara, eu zic ca o sa topesti chiulasa, nu o sa mai poti desface injectoarele, si sa iei totu de la capat cu alta chiulasa, sai motor

deci da, trebuie sa fie la toate acea saiba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!