Jump to content

Ce tip de ulei pt VW LT 2.5TDI AVR


zep27
 Share

Postare recomandată

buna nu am gasit nici o informatie pe forum despre motorul 2,5 tdi 109 cp tip AVR am o masina LT din 2005 cu 15mii km si as dori cat mai multe informatii .am fost la reprezentanta si neavand garantie stimabili domni nu au fost prea darnici in informatii si cele pe care le-am obtinut se bat cap in cap.

daca la o reprezentanta se recomande mobil 1 la cealalta castrol cat despre cifrele uleiului tacere totala, probabil e ceva secret profesional,iar despre perioada de schimb ba e la 15 mii ba la 22500 deci....as dori informatii in primul rand despre ulei pt ca asta ar fi prima urgenta :cat ?de care?si cand?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat? 7,8 litri cu tot cu filtru

De care? 10w40

Cand? 15.ooo-20.oookm (in fct de utilizare) sau 1 an

Dar informatiile astea le aia si in cartea masinii.

Modificat de cc_seat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca cel mai important este ca uleiul sa respecte normele VW pentru respectivul motor!

Pentru motorul AVR:

Diesel engine specifications

A - High-lubricity multi-grade oil, specification “VW 500 00” (only in combination with specification “VW 505 00”)

B - Multi-grade oils, specification “VW 505 00”

or

- Multi-grade oil, specification “VW 501 01” (only in combination with specification “VW 505 00”)

De aici in colo, de bani si de temeperatura minima depinde daca vei pune 5W sau 10W.

Modificat de Kristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc pt informatii ,o sa ma pregatesc de sondat piatza in cautare de ulei, (aproape o galeata....)

daca aveam cartea tehnica era mai simplu insa din pacate.....nu o am

inca o data multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca aveam cartea tehnica era mai simplu insa din pacate.....nu o am
Cand mai ai nelamuriri, nu ezita sa ne provoci :P
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand mai ai nelamuriri, nu ezita sa ne provoci :D

nu o consider o provocare ci o intrebare : mobil 10w40 cu specificatia 505 este indicat sau doar reclama ?

am vb cu mai multi proprietari si toti mi-au recomandat acest ulei.

la pret este mai mult decat rezonabil insa nu stiu nimic despre el :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am redenumit topicul pt a avea un titlu mai sugestiv si l-am mutat in TDI forum. Problemele legate de un motor TDI se posteaza in TDI forum fie ca motorul e pe un touareg sau pe un beetle.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!