Jump to content

Timp de livrare


corbu33
 Share

Postare recomandată

Uh ce frumos. Știți cumva care e perioada în care e fabrica închisă? 

Din experiența voastră, a variat săptămâna estimată față de livrarea finală? Mie mi-a pus în contract 12 săptămâni și la estimare e pe 10 săpt. Sper să nu se mărească în momentul în care se confirmă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat avansul pe la sfarsitul lunii mai, aveam initial si camera configurata ca optional. Apoi am modificat comanda pe la jumatatea lunii iunie, 2-3 saptamani mai tarziu - am renuntat la camera pentru ca s-ar fi intarziat foarte mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am gasit de pe net, fabrica a fost inchisa intre 15 iulie si 2 august. Sper sa nu ma insel pentru ca nu gasesc articolul acum.

Daca doriti informatii mai exacte, majoritatea dealer-ilor au fost informati printr-un mail asa ca se poate pune o intrebare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Astăzi am sunat și eu și mi-a spus că e confirmată comanda pentru săptămâna 39.  :icon_bounce:

Sper să reușesc să o plătesc repede și să mi-o aducă în 38. :P

Modificat de 1-Q
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A transpirat pe undeva vreo informatie cu privire la intarzieri? P-asta cu prea multe comenzi, n-o cred.

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai comandat ceva si te-au amanat? Am cautat topic-urile tale si nu am gasit nimic. 

Ne poti da mai multe informatii despre presupusa intarziere? Cand ai comandat, cand trebuia sa vina si cu cat te-au amanat? 

 

As avea rugamintea sa mutam discutia in "Timpi de livrare" si rog pe aceasta cale un moderator sa mute si aceste ultime doua topic-uri acolo. 

 

Alex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, imi cer scuze pentru incurcatura, am gresit topicurile din cauza oboselii. Si a nervilor, cred...

Dupa estimarea initiala, ar fi trebui ca masina sa fie in tara sau pe drum dar nici macar n-a primit serie de sasiu. :icon_rambo:

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are rost sa iti faci nervi inainte sa vina masina, ai tot timpul pe urma :) glumesc

Ontopic: am inteles ca santul exterior de la geamuri este pentru scaderea nivelului de zgomot, iar parbrizul introdus pe G6 la fel pentru insomorizarea la viteze de autostrada, oglinzile la fel cu un sant pentru aer si apa, toate acestea functioneaza, oricat de carcotas as fi eu:)

Ps: scartaitul usii din spate, cine mi-a spus (nu mai stiu cine scuze) a avut dreptate, nu scartaie usa ci chederul de jos freaca de prag.

Apropo de presiunea in pneuri, cu ce presiune mergeti? Eu am redus de la 2.5-2.7 la 2.1-2.2 si am simtit o imbunatatire a confortului in sensul ca se simt mai putin denivelarile. Recomandarea vw este 2.1/2.1 cu masina goala si 2.3/2.8 cu masina plina la refuz.

Ps: eu am scris asta in topicul de impresii posesori G7, mi-a fost mutat in Timp de livrare, bulversant

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codz, vezi ca exact OnTopicul e OffTopic, aici e timp de livrare :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine statusul e "retinuta pentru control de calitate", asta in conditiile in care livrarea trebuia sa se faca acum 2 saptamani. Mai mult, nu am primit nici macar o nouta data de livrare, fabrica spune de doua saptamani acelasi lucru: "vom reveni cu infomatii". Sunt jenanti, sincer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu fi gasit vreo problema majora de calitate din constructie la a ta si acum sa se chinuie sa repare... Tinem pumnii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau ceva legat de fenomene atmosferice... glumesc. :lol:

Cred ca s-au suprapus luna de concedii, cu comenzile din stand-by pt cele cu camera, apoi cele sigure fara camera si tot asa...

 

PS: tocmai ma uitam pe motor-talk si vad ca si ei au termene de peste 12 saptamani.

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am depus avansul pe 19 iunie (nu stiu daca se lanseaza comanda instant catre fabrica  sau asteapta sa se adune mai multe comenzi) si mi s-a dat ca termen de livrare sapt 36, adica sapt  viitoare, cu promisunea ca este foarte posibil sa o ridic cu o sapt mai devreme, lucru confirmat si de altii in acest topic. Acum 3 sapt mi-a fost confirmat momentul livrarii (sapt 36 ), sapt trecuta masina aparea ca fiind fabricata si de atunci... :icon_bounce: nimic. :icon_confused:

Modificat de stormbringer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf7 r-line<>

E foarte probabil ca ei sa faca diferente intre masinile facute pentru romania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre ce diferențe vorbești?

 

Ar trebui să aibă un status mașina, gen în drum spre Curtici, ajuns la Curtici, în drum spre dealer. Ai plătit restul de bani? Aia se întâmplă de-obicei când mașina se-apropie sau e deja la Curtici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banca mi-a aprobat creditul pentru masina. Astept sa mi se spuna ca masina a ajuns la Curtici, si abia atunci eu dau diferenta de bani pana la avansul la care m-am angajat iar banca da restul de bani. Bine, sper ca pana atunci sa nu inceapa razbelul in Siria :icon_rambo:... ca am facut credit in lei :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Așteptare ușoară. Cum am zis mai'nainte, mi-e confirmată pentru 39, după ce fusese estimată pe 40, de la termenul contractual de 42 :)) Sper să o pot lua în 38  :rolleyes:  :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Storm: s-ar putea sa ai dreptate, toti trei avem comenzile (finale) date in perioada 10-20.06.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Odata ce ai dat banii, dealerul lanseaza imediat comanda spre fabrica. Pe urma, fabrica asteapta sa adune mai multe comenzi identice sau cat mai similare pentru a le construi in loturi.

 

Nici eu la Leon, dupa ce am primit confirmarea de fabricatie nu am mai primit nicio informatie despre masina decat atunci cand ajunsese deja de cateva zile in Curtici. Si aia ca am sunat eu la dealer si si-a adus si el aminte ca eu trebuie sa platesc restul de bani la momentul ala. Altfel statea masina in Curtici mult si bine. Aici tine de profesionalismul si interesul dealerului. :)

 

PS: Poate se termina totusi si cu miturile astea ca pana si la fabricarea masinilor, noi primim toate gunoaiele Europei. Nu, toate masinile facute pe aceeasi linie de productie sunt identice. Ce mamut logistic ar trebui asigurat doar pt a produce un set aditional de piese de calitate mai slaba, tinute toate intr-o baza de date a lor si verificat ca au fost montate pe masinile pt Romania si nu pe masina englezului/francezului/germanului etc. E de ajuns sa te gandesti 2 minute la ce presupune asta si te umfla rasul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu inteleg ca apar probleme, concedii, camera / no camera, dar oricum ar fi, tot nu e normal sa nu se comunice catre clienti statusul. Cum e posibil sa nu poti spune tu ca fabrica, macar cu aproximatie, daca trimiti masina in 2 saptamani sau 2 luni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In alte tari, au si tracking online. :10[1]:

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TudorM: regret sa te informez ca din pacate, ai cazut in capcana celor care au dat comanda pentru o masina noua si se auto-amagesc cu faptul ca e la fel de buna cu ce a neamtului/italianului/danezului, etc. Cum iti explici faptul ca in Romania, G7 se livreaza cu capota motorului vopsita si lacuita doar pe exterior si doar grunduita la interior, in timp ce aici in Germania masina se livreaza complet lacuita+vopsita?

In Romania, un G7 Highline 1.4 TSI DSG ACT 140PS 4 usi, costa 23.165,68 Euro, iar

in Germania, un G7 Highline 1.4 TSI DSG ACT 140PS 4 usi,  costa 27.850,00 Euro.

Rezulta o diferenta de 4.684,32 Euro. Tinand seama de faptul ca pretul include TVA, daca aceasta se scoate, diferenta creste la 4.721,36 Euro. Cine crede ca neamtului i se livreaza aceiasi masina ca romanului, pentru care insa romanul trebuie sa scoata insa cu aproape 5.000 Euro mai putin din buzunar, acela doarme cu ochii deschisi. :) N-am pomenit nimic despre costurile S&H, insa si astea se adauga...

 

Lucrez intr-o fabrica producatoare nu de masini, ci de elicoptere, insa nu cred ca iti poti imagina cat de usor este sa instalezi anumite componente pe un aparat si alte componente pe un altul, in principiu similar. Pur si simplu, exista cutii care contin piese cu cod de bare, care vin sortate pe shipset si urmeaza sa fie montate doar pe un anumit sasiu, nu pe un altul. Nu la fata locului se face sortarea, ci in hala de depozitare care la noi e relativ medie, insa la Wolfsburg cred ca acopera hectare intregi si in niciun caz nu-s alese de mana.

Ma rog, puteti crede ceea ce va face pe voi sa dormiti mai bine noaptea, insa din pacate, asta e adevarul. Live with it.

 

Scuze de off-topic, insa nu m-am putut abtine. Ingenuitatea unora e de-a dreptul simpatica :)

 

PS: se stie foarte precis unde e fiecare unitate produsa, inclusiv lotul de parcare si locul in care e parcat, si in hala/terenul de depozitare din farica, si pe vagonul care o transporta de la fabrica la firma transportatoare, si la Lagermax, cand si unde va fi primul camion disponibil si la ce data va fi incarcat/livrat la destinatar, etc. Din momentul cand intra in Lagermax la Curtici, treburile se "romanizeaza": camionagii asteapta sa se umple un transport, dealerii mai uita, caci, nu-i asa, "uitare humanum est", ii mai si doare pe cate unii la pedala, etc., pe principiul "asta ce se mai grabeste atata, ce-i o saptamana in plus sau in minus, hai sa dam vina pe fabrica, ca si-asa n-are cum sa verifice"...

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa deranjez pe nimeni dar se pare ca vara aceasta a mai fost o problema pe langa gele denerate de faimoasa camera si de concedii. Este mentionata pe motortalk.de . ( http://www.motor-talk.de/forum/schwerer-hagelschlag-ueber-autostadt-t4622941.html ) .

 

Pentru a citi informatiile din germana, pentru mine, googletranslate este extraordinar.

Din pacate niciodata nu ne putem pune cu fortele naturii.

 

O zi buna va doresc,

Alex 

Modificat de AlexB2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!