Jump to content

rotire volan..


macinmac
 Share

Postare recomandată

Salut

Azi am observat ca se aude un click cand rotesc volanul spre dreapta sau spre stanga o cursa; deci nu ajunge cursa la maxim. Totodata, am observat ca atunci cand misc volanul incet se aude ca un fel de ... marait usor.. nu stiu cum sa-i zic si o vibratie usoara.

E o problema? V-ati confruntat si voi?

Modificat de nikos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da .. am patit la fel ... verifica lichidul de servo .. in principal asta e cauza

Modificat de DeeLiTe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca trebuie sa-l schimb sau este de ajuns sa-l completez, daca e cazul?

Tu aveai scazut nivelul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut baieti. Am o problema urgenta de rezolvat si nu stiu pe cine sa gasesc sa ma ajute repede.

Vreau sa ma duc cu masina la service sa imi faca geometria la roti, iar eu vreau sa intru inainte cu VCDS sa reglez ungliul de rotatie la volanului pe 0 grade, dar numai stiu de unde sa intru in VCDS.

 

Am gasit odata la tara, si imi aparea undeva in stanga, dar numai stiu pe ce sectiune am intrat si pe ce canal.

 

De o ora tot am intrat pe ENGINE, ori pe INSTRUMENS, ori CENTRAL. CONV, dar numai stiu pe ce nu am intrat si nu gasesc deloc.

 

Pe Steereng Wheel sau mai e ceva cu Steering, nu ma lasa pe niciuna :(

 

La 4 sunt programat si nu as vrea ca sa-mi regleze ei volanul dupa ochi :(

 

LATER EDIT:

 

Gata am gasit.... Am intrat pe ABS/Brakes :))) Ochiometric volanul daca il pun drept imi arata +3.07 grade sa zic asa fata de cum spune calculatorul, imi sta foarte putin stanga... adica acele 3.07 grade....

Modificat de Ionut Maruta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe ABS in meas block, campul 004.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Mama si cat am stat, am intrat pe fiecare camp pana la 100 de la fiecare sectiune si nu gaseam deloc. Numai la ABS nu am intrat, cine se gandea ca tocmai acolo. Mi se pare o prostie sa fie campul acolo cand ai blocul Steering Wheel sau Steering A.... ceva cu A...Problema e ca acolo nu mi le deschide :( In fine am rezolvat, iti bagasem si numarul de telefon in memoria SIM-ului sa te sun, dar cand m-am dus din nou la masina sa incerc pe ABS, am reusit.

 

Asa cum am zis mai sus, ochiometric volanul daca il pun drept imi arata +3 grade si ceva, iar daca dau pe 0.00 grade imi sta putin stanga...

 

E bine sa fac geometria dupa calculator la 0.00 grade sau cum cred eu ca este mai drept volanul, la +3 grade si ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa geometria sa fie volanul drept - dupa aia, poti face setare de baza pe g85, ca sa memoreze pozitia 0 - cu volanul perfect drept, trebuie sa ai 0.

 

modulul 16 - Steering Wheel este disponibil doar la masinile care au calculator de coloana si se refera la electronica acestuia. Chiar si la ele, setarile de baza la G86 se fac pe ABS sau pe Servodirectie.

 

exceptie fac Audi A4 8K, A5 - la care se face setarea de baza pe 16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am rezolvat. Calculatorul de la service arata tot 0.00 grade ca si laptopul meu la momentul cand am pus testerul pe ea cu permisiunea lor. M-am mirat si eu, dar si ei si le-am zis ca parca volanul e mai drept cand pe VCDS apare -3.05 grade, atunci cand volanul il roteam spre dreapta ca sa fie drept dupa ochi. Au zis ca oricum este permisa o marje de maxim +/- 1 grad. Ei aveau si grade si minute. Precizie nu gluma :)

 

In fine am volanul drept, am plecat cu masina la primul test si culmea, masina tragea dreapta la fel ca inainte. M-am intors si au zis baietii ca de la cauciucuri trebuie sa fie.

Le-am schimbat intre ele cele de pe fata si am plecat la al doilea test. Masina merge impecabil. Are o tenta usoara de tot sa traga stanga dar la o distanta mult mai mare decat cum era, aproape insesizabil, distanta e mult mai mare ca sa simt ceva diferenta. Numai stau cu mana pe volan sa trag mereu de el din 10 in 10 m sa zic asa.... mergand cu a-2-a.

Oricum cauciucurile de vara sunt cam duse (2-3 mm) si am zis sa mai trag vara asta de ele, ca si asa am bagat 3000 RON in masina si numai de cauciucuri de vara nu am eu bani :D

 

In fine, mersi FLORIN pentru promptitudine ;)

Modificat de Ionut Maruta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!