Jump to content

1.9 SDI/64 CP versus 1.4 TDI/70 CP


NetFlow
 Share

Postare recomandată

Imi cer scuze ca sunt offtopic :D

Asa vor veni Dvdplayer si TFT, stie cineva daca vor incapea sau v-a ramane loc liber intre ele ?

multumesc anticipat

Modificat de psyk3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cineva a spus ca 1.4 TDI s-a ieftinit, il contrazic pentru ca in iulie anul trecut cand am facut comanda la fabia mea de 1.4 101 CP era 12.400 (cu tot cu taxe. Nu inteleg de ce mergeti pe pretul CIP ca doar nu va plateste altcineva taxele si mai si difera taxele de la o motorizare la alta ) era cu 800 E mai scumpa, iar acum preturile sunt urmatoarele (preturile sunt de la brady trade. Al doilea pret este cel cu taxe incluse ):

Fabia ELITE 1.4 l - MPI 74 kW (101 CP) 10.735 12.944

Fabia ELITE 1.4 l - TDI PD 55 kW (75 CP) 11.457 13.811

Fabia ELITE 1.9 l - SDI; 47kW (64 CP) 10.817 13.191

Deci cu vreo 500 E mai mult.

Acum vad ca si a mea s-a scumpit si vad ca si 1.4 TDi a mai crescut in pret. Deci nu SDI s-a ieftinit ci motorizarile mai mici s-au scumpit.

Si eu am fost tentat sa iau motorul de 1.4 dar am aflat ca e cam zgomotos si ca e un motor relativ nou. Eu fricos din fire am preferat pe benzina. Acum nu stiu ce sa-ti recomand. Ti-as spune sa incerci sa ajungi la cel SDI fiindca e mult mai fiabil daca chiar faci multi kilometri pe an. Sti cum se zice daca faci peste 20.000 per an iati diezel daca faci sub iati benzina.

Oricare ar fi alegerea ta bine ai venit in randul posesorilor de FABIA !!! Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente !!!!

Noroc si :D placut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cineva a spus ca 1.4 TDI s-a ieftinit, il contrazic pentru ca in iulie anul trecut cand am facut comanda la fabia mea de 1.4 101 CP era 12.400 (cu tot cu taxe. Nu inteleg de ce mergeti pe pretul CIP ca doar nu va plateste altcineva taxele si mai si difera taxele de la o motorizare la alta ) era cu 800 E mai scumpa, iar acum preturile sunt urmatoarele (preturile sunt de la brady trade. Al doilea pret este cel cu taxe incluse ):

Fabia ELITE 1.4 l - MPI 74 kW (101 CP) 10.735 12.944

Fabia ELITE 1.4 l - TDI PD 55 kW (75 CP) 11.457 13.811

Fabia ELITE 1.9 l - SDI; 47kW (64 CP) 10.817 13.191

Deci cu vreo 500 E mai mult.

Acum vad ca si a mea s-a scumpit si vad ca si 1.4 TDi a mai crescut in pret. Deci nu SDI s-a ieftinit ci motorizarile mai mici s-au scumpit.

Si eu am fost tentat sa iau motorul de 1.4 dar am aflat ca e cam zgomotos si ca e un motor relativ nou. Eu fricos din fire am preferat pe benzina. Acum nu stiu ce sa-ti recomand. Ti-as spune sa incerci sa ajungi la cel SDI fiindca e mult mai fiabil daca chiar faci multi kilometri pe an. Sti cum se zice daca faci peste 20.000 per an iati diezel daca faci sub iati benzina.

Oricare ar fi alegerea ta bine ai venit in randul posesorilor de FABIA !!! Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente !!!!

Noroc si :D placut.

Prezurile de acolo sunt gresite. Nu apare si reducerea din promotie. Practic o mashina 1.9sdi costa mai putin decat 1.4mpi acum. (sub 10.000E CIP).

Si eu sunt pt 1.9sdi. In principal pt ca e mai putin zgomotos, iar cuplu respectiv ca mashina turbo are un comportament "sportiv" doar dupa 2000rpm ma lasa rece.

Modificat de NetFlow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!