Jump to content

Posibila problema la indicatorul de carburant


Mariuz__
 Share

Postare recomandată

Acum cateva zile am observat ca mi s-a aprins "rezerva". Pana aici nici o problema, insa dupa cativa km s-a stins iar acum indicator a urcat catre penultima ***. Pe parcursul a cativa km iar s-a aprins "rezerva" ca apoi sa se stinga. Precizez ca fructuatia indicatorului a fost destul de mare... :)

Care credeti ca este problema? Sistemul este electronic sau mecanic (sistemul care indica nivelul carburantului)?

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Electronic.

Asa e si la mine, deci cred ca intra la categoria "asa face toate".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da jos joja de combustibil din rezervor (vezi ca este pe pompa de combustibil) si masoara rezistenta variabila a sondei cu plutitor . Variatia acestei rezistente trebuie sa fie constanta si progresiva in functie de inaltimea la care urca si coboara sonda . S-ar putea ca cele doua rezistente sa fie corodate sau intrerupte. In pozitia sus complet a sondei adica pe rezervor full trebuie sa inidce 85 ohmi sau in jurul acestei valori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa face si la mine :D

Incepe sa se manifeste cand rezervorul e aproape gol (intre gol si prima ***). Nu mi-am batut prea tare capul sa rezolv, dar daca gasiti rezolvarea va rog sa postati si aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am avut si eu aceeasi problema, la un moment dat indicatorul a inceput sa o ia razna :eek: Nu mai stiam cata benzina am in rezervor. Asa ca am desfacut sonda sa vad ce e cu ea. In timp, datorita uzurii, potentiometrul a inceput sa functioneze cu intermitente. Se poate observa partea centrala "subtiata" care producea un contact imperfect al cursorului pe grila. Solutia, in acest caz, este schimbarea sondei. Nu stiu daca toate detaliile corespund cu celelalte modele, dar la Golf III se schimba cu totul, sonda litrometrica se comanda ca un ansamblu format din sonda propriu-zisa (potentiometru+plutitor) montata pe capacul din plastic, cu firele electrice si cele doua furtune flexibile care se vor lega la pompa de benzina.

sondalitrometricag3schema5re.th.png

Sper sa fie utila informatia. Daca cineva doreste mai multe detalii nu trebuie decat sa intrebe :D

O zi buna,

D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care credeti ca este problema? Sistemul este electronic sau mecanic (sistemul care indica nivelul carburantului)?

Dar masina nu mai este in garantie?! De ce-ti bati capul?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Dar masina nu mai este in garantie?! De ce-ti bati capul?!

Intreb si eu de curiozitate... oricum merg cu masina in service si va spun ce am rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
pai si ai rezolvat ceva...?

Da... Au desfacut acolo... Au curatat si acum merge beton. Nu a fost nevoie de o schimbare. Asta mi-au spus, asa ca asta spun si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi s-a intamplat si mie chestia asta mai demult. Acum mai ciudat indicatorul coboara de la plin la o *** abia dupa 200 de km. Apoi dupa ce trece de jumatate coboara mult mai repede

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nervi. asta am observat si eu la mai multe masini. nu stiu ce sa cred. dar nu tre sa iti faci probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

nu a mai avut nimeni probleme cu sonda litrometrica pana acuma? ce anume trebuie curatat la aceea pompa? pls help

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Si pe mine m-ar interesa ce trebuie curatat, si la mine ba indica plin, ba e gol, apoi revine la nivelul normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

si eu am probleme cu sonda litrometrica nu imi mai indica deloc cata benzina am si am cautat sa-mi cumparalta da gasesc cu tot cu pompa stie careva unde as gasi fara pompa ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!