Jump to content

Manson schimbator


charisman
 Share

Postare recomandată

Salut,

mi s-a crapat putin mansonul de la schimbatorul de viteze, exact sub maciulie si vreau sa va intreb, daca stiti:

1. unde pot gasi (in afara de dealeri) un manson de schimbator si daca se vand individual sau cu tot cu baza? aveti si ceva preturi? pot gasi asa ceva undeva la dezmembrari? unde?

2. cum se schimba mansonul sau, mai exact, cum se scoate maciulia? am vazut ca baza iese usor, iar mansonul e prins de baza cu o serie de capse, dar nu imi dau seama cum as putea scoate maciulia... aveti vreo idee?

Sper sa aveti voi solutia ca nu as vrea sa o duc in service pentru atata lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Carmina

    9

  • Andreianu

    8

  • saboteur

    6

  • kryss782001

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu mi-am schimbat acum ceva timp schimbatorul la Fabie, l-am pus pe cel de "Elegance".

Nu pot sa iti spun unde poti gasi schimbator second sau doar butrduf, dar pot sa iti spun ca cel de elegance complet - baza+burduf+maciulie - a costat cca 30eur, deci nu un capat de lume. La Skoda, schimbatorul poate fi comandat doar in acest ansamblu complet, codurile le-am postat aici la vremea respectiva, deci ar trebui sa le gasesti.

Operatia de schimbare in sine este foarte simpla:

- se scoate cu grija rama de plastic (baza) din consola centrala prin impingere spre interior a fiecarei laturi.

- se ridica apoi "fusta" in sus pentru a avea acces la siguranta cu care este prinsa maciulia.

- se desface siguranta (de unica folosinta) si se trage in sus de maciulie. voila!

- montarea se face evident in sensul invers al operatiunilor, schimbatorul fiind livrat cu o siguranta noua care va trebui stransa cu patentul (sau cu un cleste de sigurante in cazul ideal).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbatorul de Elegance costa (la timpul trecut) 30 eur :D

Acum un an (la aviamotors) maciulia de plastic Elegance costa 2,5 milioane lei (vechi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La banii astia sa ishi bage maciulia undeva mai in spate, mai bine itzi pui schimbator sport/tuning. Cred ca unul de aluminiu sport te ajunge sub 1 mil. Asta bineintzeles cu manson de piele cu tot.

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La banii astia sa ishi bage maciulia undeva mai in spate, mai bine itzi pui schimbator sport/tuning. Cred ca unul de aluminiu sport te ajunge sub 1 mil. Asta bineintzeles cu manson de piele cu tot.

Ai si vreun pont unde gasesc un schimbator tuning aici (pe stoc, fara comanda pe care sa o astept 2 luni)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti din Bucuresti cred ca in Vitan e cel mai simplu, am vazut ceva si in Carrefour, dar in BV, nu stiu daca si in Buc. este aceeashi marfa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te ajuta, cam asa arata rama fara manson: img12896zt.th.jpg

Ca sa scoti rama, scoti scrumiera, desfaci cele 2 T20 de sub scrumiera si apoi procedura ti-a explicat-o Bog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te ajuta, cam asa arata rama fara manson: img12896zt.th.jpg

Ca sa scoti rama, scoti scrumiera, desfaci cele 2 T20 de sub scrumiera si apoi procedura ti-a explicat-o Bog.

Rama deja am scos-o din lacas, a iesit extrem de usor fara sa ma ating de scrumiera. Iar mansonul e prins de rama cu multe capse, banuiesc ca nu se poate cumpara manson fara rama, caci pare destul de complicat sa atasezi mansonul de o rama...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rama deja am scos-o din lacas, a iesit extrem de usor fara sa ma ating de scrumiera. Iar mansonul e prins de rama cu multe capse, banuiesc ca nu se poate cumpara manson fara rama, caci pare destul de complicat sa atasezi mansonul de o rama...

E complicat dar cu ceva rabdare se poate... Daca scoti cu grija toate capsele si le indrepti, se pot aplica prin noul manson (eu am facut-o - timp de lucru 1 ora :) )

Later edit: Eu mi-am "croit" un nou manson din piele pentru o maciulie de schimbator din comert.

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E complicat dar cu ceva rabdare se poate... Daca scoti cu grija toate capsele si le indrepti, se pot aplica prin noul manson (eu am facut-o - timp de lucru 1 ora :D )

Later edit: Eu mi-am "croit" un nou manson din piele pentru o maciulie de schimbator din comert.

am incercat aseara sa vad cum pot desface mansonul, dar... nu m-am prins.

1. am tras mansonul peste maciulie, cat de mult am putut, dar nu am gasit nici un inel sau sistem de prindere. chiar nu imi dau seama cum e facuta prinderea. poate fac o poza in week-end, sa va arat

2. daca vrei sa schimbi maciulia, cum o scoti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are un colier care este strans la baza maciuliei acolo dac stii sa il desfaci usor se mai poate folosi daca nu altul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat aseara sa vad cum pot desface mansonul, dar... nu m-am prins.

1. am tras mansonul peste maciulie, cat de mult am putut, dar nu am gasit nici un inel sau sistem de prindere. chiar nu imi dau seama cum e facuta prinderea. poate fac o poza in week-end, sa va arat

2. daca vrei sa schimbi maciulia, cum o scoti?

Mansonul este prins de maciulie cu o piesa de plastic care intra fortat peste un prag al maciuliei. Se desface destul de greu si, daca nu-l distrugi la demontare, poate fi reutilizat.

Maciulia impreuna cu mansonul sunt fixate pe tija schimbatorului cu ajutorul acelui colier (inel) de care s-a mai vorbit. Se largeste cu ajutorul unei surubelnite si, prin strangere cu ajutorul unui cleste sau patent, poate fi reutilizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut

azi am desfacut tot pasajul central (de sub bord pana intre scaune, spre spate) sa vad de ce nu-mi lumineaza bricheta.

eu stiam ca bricheta are un beculet care da lumina pe inelul ala verde de jur-imprejur (cel putin la celelalte masini asa am avut).

stupoare: nu este prevazuta cu bec; de fapt, tot plasticul ce o inconjoara este opac, mat. (daca ar fi avut bec ar fi trebuit sa fie un plastic semi-transparent, sa treaca lumina prin el).

asta e.

am facut o poza la acel inel de prindere a maciuliei schimbatorului de viteze.

de fapt, este un inel de tabla putin otelita, strans cu un patent (ei .. un patent mai pricopsit).

cred ca se poate reutiliza daca se desface cu atentie. se poate strange cu un cleste de scos cuie (are strangerea din lateral si doar in punctul de unire al falcilor).

toate bune

post-12784-1190817014_thumb.jpg

Modificat de Razvan Portase
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in locul acelui colier eu am folosit o brida de plastic pentru fire electrice ( cred ca m-am exprimat corect..."din aia cu un mic clichet care nu mai permite desfacerea" :icon_thumright: )... a trebuit sa schimb husa de "musama " de la schimbator.

Modificat de fabiadan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

brida aia se mai cheama "cable tie" in engleza sau "colier de cablu", in jargon "soricei". Si la mine cam crapata musamaua, ar trebui sa caut ceva de calitate. Oricum si maciulia s-a cam cojit si cred ca incepe sa vina cromul jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si brida aia de plastic are aceeasi putere de strangere a maciuliei? Ca una e sa strangi un colier de fier, si alta sa strangi unul de plastic.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cu valix am comandat in cehia schimbator, sa vede cand vine ca o sa il schimb si eu ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am fost sapt trecut in cehia si ma uitam la unu la un magazin de piese auto, dar am zis ca mai stau putin ca nu e urgent. Acuma ma gandesc ca mai bine il luam, ca la ce preturi is la noi....Oricum am vb cu omul de la magazin si a zis ca trimite si prin posta, asa ca nu e totul pierdut :rolleyes:. Oricum preturile sunt muuuuuult mai mici decat la noi.

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca eu mai fac o comanda sapt viitoare. Da-mi PM daca vrei sa comandam impreuna....

Stai, ca acum am vazut ca esti din Timisoara. Ignora ce am zis mai sus :RO flag:.

Modificat de Valix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saboteur, la ce pret ai gasit schimbatorul in Cehia de zici ca era mult mai ieftin ( e vorba de cel din piele sau normal) ?

Beculet la bricheta este doar la echiparea elegance/rs, daca nu ma insel. La elite sigur nu e ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beculet am si pe echiparea comfort (echiparea medie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saboteur, la ce pret ai gasit schimbatorul in Cehia de zici ca era mult mai ieftin ( e vorba de cel din piele sau normal) ?

Beculet la bricheta este doar la echiparea elegance/rs, daca nu ma insel. La elite sigur nu e ...

Eu am Elite din 2004 cu bec la bricheta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era cel de elegance, dar nu cromat, metalic in relief, aprox 900 si ceva de coroane parca era cu tot cu fusta, si mai era cel de RS pe la 1200 parca daca am vzut bine, ca era in raft,adica in jur de 110 resp. 150 ron; o sa intreb exact cat e.

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!