Jump to content

Bielete directie


danny2oo5
 Share

Postare recomandată

SAlutari,

am o problema legata de alegerea bieletelor de directie pt golf-ul meu(ALH 2000 ). Ce marca de bielete imi recomandati? Cum le aleg?( am inteles ca sunt bielete mai scurte pt anumite modele )

Merci pt ajutor

danny

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic lemforder...e piesa de prim montaj din fabrica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pt ajutor, dar cu dimensiunile acestor bielete, cum le aleg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine ti le vinde are probabil catalog complet si va stii ce sa iti aduca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine ti le vinde are probabil catalog complet si va stii ce sa iti aduca

<{POST_SNAPBACK}>

eu am patit cand am schimbat bielete ca acestea sa fie prea scurte. Nu e o chestie prea placuta sa te trezesti masina ridicata, bieletele demontate si sa te apuci sa cauti bielete potrivite.

Asa ca iti recomand sa e masori inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci mult pentru sprijin... bun sfat ala cu masuratul, ca pe baza cataloagelor..raman cu masina suspendata...

Danny

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce iti cumperi,montezi bieletele ne spui si noua preturile?

eventual un cod? ;)

multumim :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine m-a costat 2mil rol cu tot cu cap bara (pret de la prieten cu firma piese)

in general e cam 2.9mil.

codul nu il mai tin minte dar nu cred ca ajuta foarte multa lume pt. ca la mine e alt model masina fiind 4motion (am vazut cod diferit cand cauta piesa)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atasez doua poze pentru cei ce vor sa faca masuratori inainte de a le cumpara.

Sper sa fie de ajutor.

vwgolfivdiferentabrate2ty.th.jpg

vwgolfivbrate1ip.th.jpg

Diferenta este de 20 mm si este clara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atasez doua poze pentru cei ce vor sa faca masuratori inainte de a le cumpara.

Sper sa fie de ajutor.

Diferenta este de 20 mm si este clara.

<{POST_SNAPBACK}>

Stie cineva la ce model se foloseste bieleta lunga si la ce model cea scurta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cumperi bieleta si capul de bara impreuna au aceeasi lungime daca nu trebuie sa le masori, dar ca pret bieleta directie+cap de bara in jur de 130 RON(TVA inclus) pe bucata daca va intereseaza sunati la 434.85.15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@folksfan

N-am inteles eu bine, sau vrei sa spui ca exista si doua feluri de capete de bara, unele lungi care se monteaza pe bielete scurte si altele scurte pentru bielete lungi, ca sa dea aceeasi lungime?

Vorbim de Golf 4, esti sigur ca nu faci nici o confuzie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@folksfan

N-am inteles eu bine, sau vrei sa spui ca exista si doua feluri de capete de bara, unele lungi care se monteaza pe bielete scurte si altele scurte pentru bielete lungi, ca sa dea aceeasi lungime?

Vorbim de Golf 4, esti sigur ca nu faci nici o confuzie?

<{POST_SNAPBACK}>

asa e cu Golf IV, bieletele difera dupa seria de sasiu (pana in 97 toamna, si dupa...) ansamblul tirant + cap bara are lungime constanta, indiferent de anul masinii

Casetele de servo se livreaza din Bucuresti sau din Italia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ansamblul tirant + cap bara are lungime constanta, indiferent de anul masinii

<{POST_SNAPBACK}>

Nu, lungimea bieletelor este determinanta, trebuie neaparat sa stii dinainte daca sunt lungi sau scurte.

Casetele le livrez din Italia in Bucuresti si Zalau, dar ajung oriunde in Romania prin curier.

Modificat de trami
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
da as dori si eu un pret..cat a costat, etc.. :emthdown: thx

Bieleta de directie dr. cu cap de 197,94 fara tva

bara

PRODUCATOR LEMF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Am schimbat si eu bieletele si m-au costat 150 RON amandoua cu tot cu tva...Parca TRW ca marca dar nu mai stiu sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

Astazi in sfarsit am aflat cauza zgomotului la virare.

Problema se manifesta asa:cand viram mai brusc de volan se auzea o ponitura,iar cu roata pe masina daca loveam cauciucul in zona unde se afla capatul de bara se auzea o pocnitura metalica.

Azi cu un prieten in timp ce viram apus mana pe bieleta de directie si afectiv acea tija parca pocnea asa se simtea.

In afara de bieleta de directie mai poate sa fie si altceva??

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am fost acu' cateva saptamani sa fac geometria la roti pentru ca aveam volanu' stramb (cand erau rotile drepte, volanu' statea inclinat spre stanga; daca tineam volanu' drept, masina tragea spre dreapta). Dupa ce am facut geometria, cateva zile a fost OK. Acum, volanu' sta iar inclinat spre stanga. Cam 20 de grade. Anul trecut, prin septembrie, am schimbat ambele bielete de directie. Chestia e ca ambele sunt marci diferite. Una e Lemforder, iar cealalta nu mai stiu de care e. Poate sa fie asta cauza? Faptul ca am bielete de marci diferite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in principiu nu, doar daca au aparut alte uzuri intretimp.

jocuri nu sunt in caseta/pivoti, bucse?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pivotii si bucsele le-am schimbat odata cu bieletele. Sunt in regula. Despre caseta nu stiu ce sa zic... Cand merg pe drum de tara sau pe drum cu multe gropi/denivelari, se simte un joc in volan. Un joc cam enervant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. stie cineva bieletele de directie si capetele de bara pe golf 4, pe original ce marca sunt? Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cineva in postarile din urma a spus ca sunt Lemforder, eu cand le-am schimbat nu scria nici o marca doar o serie cu 1j..., eu am pus Trw, deocamdata se prezinta bine dupa 2000 km, daca umbli la bielete musai sa schimbi si burdufurile de protectie si colierele, si mare grija, sa ti le fixeze bine cine le monteaza.

Modificat de Adrian30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, am pus Lemforder dar nu au tinut. Alte optiuni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lemforder nu au tinut? Faci off road?

Eu am pus sidem acum 2 ani-45 000 km si nu am nici o problema cu ele. Insa umblu pe drumuri bune 90%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!