Jump to content

Probleme scut motor + cutie


Boops
 Share

Postare recomandată

De 3 saptamani tot pun soricei la scuturi dar nici o sansa sa reziste. Am sunat la pbn si la augsburg si pretul pieselor duce la 12 mil, culmea, mai scump la augsburg. Insa, tipul de la vanzari mi-a dat o idee excelenta: sa ma duc la un baiat priceput si sa imbrace scuturile cu cate o tabla. Rezultat: prinderi foarte bune, rezistenta mai mare, pret incomparabil mai mic.

Are idee cineva unde as putea sa gasesc un baiat priceput?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • arhivistu

    15

  • valioglu

    10

  • MIGUEL

    10

  • Boops

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

sal!poate imi spui si mie de unde ai luat scutul ,pt. ca ala de la PORSCHE(vinzatorul) mi-a zis (cind am luat masina) ca nu exista pt. passat! ;) ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba de plasticele "aparatori de noroi" sau "sound insulation" impropriu denumite scut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa vreau sa-mi fac si eu. Ramane sa gasesc pe cineva care se pricepe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus scuturi de TABLA de 2 sau 4 mm la pretul de 8 mil ( vechi ) cu montaj cu tot, ambele, si motor si cutie

Sunt facute in Ukraina deci calitate sovietica ;) , dupa originale ( asa mi-au spus cei care le importa - sunt dealeri autorizati Lada si au mai multe modele )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti pot recomanda pe mecanicul "meu" care poate se va ocupa de asta. De putut sigur poate insa nu stiu daca e si el de acord.

Date de contact:

Nume = Gheorghe Dumitrescu (Gica sau Gigi pe scurt)

Adresa = Str.Moroieni nr.1A (sector 2, cartier Colentina)

Tel. fix = 241.50.21

Tel. mobil = 0722-396.241

Zi ca ti-a fost recomandat de "Andrei, ala cu Passatu' alb". Stie el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nightman0040: de unde pot sa cumpar?

@andREI: multumesc mult, o sa-l sun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nightman0040: de unde pot sa cumpar?

@andREI: multumesc mult, o sa-l sun.

<{POST_SNAPBACK}>

am si eu un scut din acesta de tabla de la niste rushi ( vezi anunturi online unde am pus un link si datele de contact ) am avut urmatoarea problema : pe langa ca vine mai jos cam cu 1.5 cm care la passat mi se pare mult, si aproape agat orice ridicatura de 10 cm daca nu o iau din lateral , la un moment dat am lovit ceva cu scutul care are doua tampoane si unul din acestia mi-a lovit furtunul de la intercooler si l-a fisurat . Asha ca m-a costat distractia inca 2.000.000 ( furtun + montat) .... asha ca aveti grija cum il montati si dupa aceea si mai mare grija daca se desprinde vreun surub si incepe scutul sa joace ca puteti sa ajungeti in situatia mea ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o firma ce lucreaza numai cu aluminiu pe langa selgros berceni,"Cautis" ,am fost acolo,a iesit un inginer priceput si s-a oferit sa-mi faca un scut din Al cu ramforsari,profilat ,etc la un pret de 7-8 mil

atunci mi s-a parut f mult,dar acum dupa ce am aflat ca scutul din plastic este aprox 5 mil ma gandesc sa strang banii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... mai ales ca poti vinde scutul de plastic daca vrei sa minimalizezi cheltuiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... mai ales ca poti vinde scutul de plastic daca vrei sa minimalizezi cheltuiala.

<{POST_SNAPBACK}>

L-as vinde cu cea mai mare placere dar lipseste cu desavarsire :banghead: s-au tot rupt bucati din el iar acum nu mai e deloc

Am uitat sa spun ca cei de la cautis mi-au spus ca trebuie sa le duc un scut original(din plastic) pentru a-l copia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nightman0040: thx man

thx all. O sa ma duc sa caut si firma aceea Cautis, sper sa o gasesc.

Va tin la curent si cand o fi gata pun si poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru scuturi de metal,cereti informatii pe mail la aceastra adresa: autoscut@odorhei.astral.ro ,eu am primit un mail de la ei unde ma informeaza ca pentru passat scutul costa 5.350.000lei cea ce nu mi se pare mult avand in vedere ca e din metal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca 5 mil e doar scutul de motor ( parca ) sigur e vorba de ambele scuturi ?

Eu am vorbit cu o firma din Odorhei ( de unde e mail-ul dat de tine ) si mi-au dat acelasi pret dar doar pentru scutul de motor

Daca ai 'dreptate' tu atunci eu zic ca e un pret foarte bun.

O sa incerc sa fac cateva poze cu scuturile montate pe Passatul meu si sa le postez

Eventual dupa ce se opresc ploile daca nu gasesc un elevator

Modificat de nightman0040
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri si-a montat un prieten scut motor metalic pe un passat b5,5 ;pret +manopera 150eur,adica vreo 525 ron

Firma este in bucuresti sect.4 iar scutul este "made in italy"

Din cate mi-a povestit ,scutul se prinde in suruburi,fara kiplinguri,soricei sau alte bazaconii.../avand in vedere ca vine iarna,sleauri,zapada,etc,cred ca isi merita banii

Am inteles ca mai are unul pe stoc,ma duc sa il montez si va spun impresiile,sper sa mearga si pe B5-ul meu,azi aflu raspunsul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@miguel: dupa ce iti pui scutul spune si tu cum se numeste firma, unde e si eventual un nr. de telefon.

thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur,am primit raspunsul si se potriveste cel de B5,5 si la B5

Din cate am inteles el are ceva cauciucat antifonizant pe el dar voi intreba daca il pot da eu cu antifon inainte

Maine dupamasa ma duc sa-l pun ,o sa fac si poze cu detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu scut din tabla,dar din cate am vazut eu prinderea nu se face pe caroserie ci pe aparatori din plastic asa ca nu stiu ce rezistenta ofera. Daca puteti puneti o poza cu prinderea scutului de atbla ca sunt interesat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cat de detaliate sunt pozele,a trebuit sa le micsorez ;scutul are 2 urechi mari din tabla groasa(platband), patru gauri mari cu suruburi precum si multe alte gauri de jur imprejurul lui

_vestea proasta : tipul de acolo mi-a spus ca pretul de 150 eur era numai pt mine,apeland la el printr-o cunostinta comuna,pretul real:200eur

am pozat si capacul VW pentru ca mi s-a parut super pret,600k 4 bucati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne spui totusi unde sa mergem pentru un astfel de scut?

Thx.

Modificat de Boops
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iata solutia postata de manud in alt topic; mi se pare cea mai buna treaba:

Salutare ,

eu am un passat din 2000 si mi-am luat un scut metalic format din 2 buc. metalice ( una in fatza si una deasupra cutiei de viteza + cele 2 bucati de plastic laterale.

Le-am cumparat de la cineva din timisoara, dar pana la urma am aflat distributorul cu care se poate lucra direct.

Firma este: Autoscut SRL din Odorhei

mail : autoscut@odorhei.astral.ro

Mai jos aveti o parte a mailului schimbat cu ei pt. un scut Audi A4

"

Pretul scutului este 5 130 000

Pretul scut cutiei de viteza-2 480 000

Preturile contin TVA

Taxa de transport este +5%

lucram cu Cargus Daca va intereseaza sigur atunci pot sa las 10%-din pret.

Avem la stoc ,pot sa va trimit orcind.Plata faceti pe loc prin rambursare cu Cargus

Astept comanda,si multumesc

Tel: 0745-306420 Tamas Ervin "

un site de unde le aduc ei : www.karter.ru

so my friends good luck .....

Atentie: preturile sunt usor crescute, fata de inceputul lunii septembrie cand au fost postate. Diferenta este de cateva sute de mii numai.

Multumiri manud.

Modificat de Boops
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne spui totusi unde sa mergem pentru un astfel de scut?

Thx.

<{POST_SNAPBACK}>

0722323055-Florin

Service-ul se afla undeva in zona sos Giurgiului ,daca vrei adresa exacta ma interesez dar poti suna la numarul acesta pe cel care le vinde

Pretul include si montajul

Modificat de MIGUEL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MIGUEL

Pe mine m-ar interesa capace, daca am inteles corect e 150k bucata ?

le gasim tot la Soseaua Giurgiului - 0722323055-Florin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!