Jump to content

My Blue Leon


KRZ

Postare recomandată

Salut sunt Cristi si sunt VWFORUMIST.

Desi sunt membru de vreo 2 ani si abia azi am prins curaj timp si inspiratie sa prezitnt si eu masinuta

Este un Leon 1M din 2002 motor diesel ASV 81KW 110CP.

Ca si dotari cele de baza :4 Geamuri Electrice, Climatronic, Oglinzi incalzite reglabile si rabatabile electric

TCS,ABS si Pilot Automat

Povestea incepe acum 2 ani cand am hotarat sa il dau pe micutu Ticozaur din doatre

Dupa 2 ani si 45 de mii de km fara probleme

Si l-am dat mai repede de cat as fi crezut.

Acum incepe greul..

Urmatoare masina trebuia sa fie clar mai mare , mai puternica , cu A/C si nu in ultimul rand f fiabila.

Asa ca m-am indreptat spre grupul VAG

Candidatul era la momentul acela VW Golf 3 cu dotarile de mai sus (doar atat ma incadram financiar)

Dar fiind in plina crestere economica am mai crescut baremul asa ca am ajuns la Ibiza 2000-2001-2002

Tot cautand si timpul trecea am mai pus si ceva deoparte si am ajuns la clasa mai mare

Golf 4 ,initial bani ajungean de Golf 4 1.4 2 usi deja traiam un vis..

Am un amic care avea un G 4 2 usi SDI si eram fascinat de masina

Am vandut tico am pus toti bani cap la cap si surpirza ..ma puteam uita la 1.6 16v sau 1.9 TDI.

Dupa o serie lunga de masini vazute testate si conduse am hotarat ca as vrea diesel din considerente de putere si consum.

Dar din pacate nu gaseam un G 4 care sa fie ok motor caroserie si dotari.

Pana in o seara de 4 Octombrie venind de la job direct pe net cum toate golfurile de pe sieturile de specialitate le-am vazut

si nimic nou nu era sub soare am dat o cautare dupa alte masini din grup si cand ce sa vezi un Leon diesel de 110cai cu tot ce aveam nevoie

la suma de bani pe care o aveam.

Sun din pacate nu o puteam vedea atunci sau a 2 zi a ramas pe 6. Coincidenta sau nu chiar de ziua mea

Vine ziua de 6 , aranjez cu omu o intlanire impreuna cu cativa amici mecanici si tinichigii.

Dupa cateva inspectii am batut palma cu omul si am mers sa facem actele .

Asa mi-am facut unul dintre cele mai frumoasa cadouri de ziua mea.

Dupa 4 luni de cautari si vazut zeci de masini cea care am luat-o a durat doar 15 minute sa ma decid.

Si acum destul cu vorba sa vina pozele

o sa pun pas cu pas ce am facut pe la masinuta in timpul asta.

Asa arata masina cand am luat-o

post-17361-1281192745_thumb.jpg post-17361-1281192788_thumb.jpg

post-17361-1281192766_thumb.jpg

Fiind pasionat de car audio de aici am inceput modificarile. In prima faza am schimbat difuzoarele de pe fata le-am inlocuit pe cele de fabrica cu

DLS MS6A post-17361-1281193093_thumb.jpg

Pentru mondat au fost necesare 2 inele distantiere si cu rol de reducere a vibratiilor facute din mdf. post-17361-1281193132_thumb.jpg

A fost mai greu cu crossoverul sistemului care este cam maricel post-17361-1281193273_thumb.jpg

Am schimba si Casetofonul cu un Blaupunkt Memphis MP66 cu USB SD si CD post-17361-1281193451_thumb.jpg

SI sa fie treaba treaba am montat si un Amplif DLS CA12 si un SUb Alpine SWS de 10" si 250W RMS la care momentan am renuntat dar voi pune poze cu elepost-17361-1281193835_thumb.jpg post-17361-1281193676_thumb.jpg post-17361-1281193692_thumb.jpg

Si un cablu de alimentare de 25mm care urma sa tina un sisetm f puternic

post-17361-1281193706_thumb.jpg

Dupa ceva timp interiorul gri dadea semne de oboseala si cum la spalatori nu eram multumit de rezultat m-am apucat singur de treaba am scus husele scunelor si banchetelor si le-am bagat la masina de spalat rezulatul fiind incredibil. Din pcatate nu am multe poze dar cine vrea detalii il ajut cu placere .post-17361-1281194261_thumb.jpg post-17361-1281194278_thumb.jpg post-17361-1281194298_thumb.jpg

Innainte sa primeasca jante a primit culoare rosie pentru etrieri

post-17361-1281194770_thumb.jpg post-17361-1281194802_thumb.jpg

Primele Jante AEZ Paron 17" (orignal gri vopsite in camp electrostatic la SF. Gheorge negru lucios)

post-17361-1281195025_thumb.jpg post-17361-1281195110_thumb.jpg post-17361-1281195073_thumb.jpg

post-17361-1281193655_thumb.jpg

Modificat de KRZ
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos.La partea de modificari te vei opri doar la ce ai facut pana acum?Mai ai ceva de gand sa-i faci?

Link către comentariu

Prin prisma unei ocupatii asa part time am hotarat sa montez 0 instalatie de xenon de fapt bi-xenon cu lupe in farurile originale

Pasul 1 .Demontare Bara post-17361-1281195369_thumb.jpg

Pasul 2.Desfacere Faruri am folosit un feon cu aer cald multa rabdare si un f bun prieten , f bun tinichigiu si om cu multa rabdare

post-17361-1281195457_thumb.jpg post-17361-1281195475_thumb.jpg

Pasul 3. Instalare lupe in far destul de simplu cu un pic de emoti vis a vis de marimea lupei dar s-a rezolvat.

post-17361-1281195544_thumb.jpg post-17361-1281195565_thumb.jpg

Pasul 4. Lipirea la loc . am folosit mastic care se foloseste pentru parbrize sa fiu sigur ca nu am probleme

post-17361-1281195654_thumb.jpg

Pasul 5. Montare la loc

post-17361-1281195696_thumb.jpg

Link către comentariu

Merita transformat in DIY, postul tau. Ai verificat pozitionarea lupei inainte de montare, ca sa bata cel putin la fel de bine ca farul stock? Abia astept sa atasezi poze facute noaptea, sa vedem cum bat farurile acum ca ai si lupe pe ele. Spor la modificari!

Link către comentariu

An nou jante noi .. am reusit sa pun mana pe un set de bbs rx care de asemenea au fost vopist.. din pacate a iesit mai deschis decat imi doream eu eu as fi vrut un (gun metal gen jantele de pe Megane F1 ) dar a iesit asa nu e panica dar se putea si mai bine.

post-17361-1281196382_thumb.jpg post-17361-1281196874_thumb.jpg post-17361-1281196920_thumb.jpg

Pe langa jante am reusit sa montez si o suspensie reglabila Ta-Technix am lasat masina mai jos cu 3 cm cam asa ar fi mers si mai jos dar - scut de plastic si nu as vrea sa schimb/sudez baia lunar la ce drumuri avem. :screwy:

Ca si impresi sunt f ok nu se mai lasa masina de bot la franari si nu se mai ridica la accelerari si in combinatie cu 225 latime e super ok in curbe.

Ca si minusuri foarte rigida da un feeling de masina de rally , orice plastic care nu era fixat bine a trebuit sa il refixez sa nu mai scartaie . Anul urmator daca o sa am bani o sa caut ceva reglabil si pe duritate.

post-17361-1281196616_thumb.jpg post-17361-1281196699_thumb.jpg

Versus OLD vs New

post-17361-1281196738_thumb.jpg post-17361-1281196789_thumb.jpg

Si acum poza mea preferata

post-17361-1281197074_thumb.jpg

Si un update fara poze ..

Masina are acum scaune si banchete din Sport ..voi reveni maine cu poze

@micutu6666 merci de urari

am mai scris ceva moficari intre timp... pe langa cele care au aparut vor urma si altele de putere as vrea o crestere de putere dar nu doar soft as vrea si turbo si injectoare dar totul depinde de finante.

Si un chit de FR dar acela va ramane ultima chestie de facut din lista de modificari fiind probabil cea mai scumpa modificare

.plus divesrse chesti gen piele pe fetele de usi cotiera fata ca nu am, si ce mai imi trece prin cap dar totul dipinde de bani.

Prioritara va fi cresterea de putere

@florin merci de urari

pentru DIY o sa mai caut poze

referitor la pozitionarea lupei are un sistem de ghidaj destul de strict si fix ca sa zic asa nu ai in alta pozitie cum sa o montezi

.farurile bat mult mai bine decat innainte .Pana sa am lupe am avut xenon H7R si tot imprastiau lumina, acum cu lupe se vede clar acea linie de delimitare "cutof" nu am poze cu ele noaptea voi face.

pentru cine vrea si ma crede pe cuvant este o investitie buna.

Link către comentariu

Arata mult mai bine cu noile jante.

Link către comentariu

La intalnirea din iarna am avut masina parcata aproape de a ta..si cum 1m imi place si mult,i-am dat tarcoale putin.

Bbs-urile o prind foarte bine

interesanta manevra cu husele scaunelor,mult mai practic si de ce nu,mai rentabil.

Link către comentariu

Asa am zis si eu

Sper in viitor sa pot lua BBS CH sau OZ Ultrallegera. dar mai este cale lunga

P.s Imi place scunele de la masina ta :icon_thumright:

@tibi stiu masina ta din pacate nu am avut ocazia sa schimbam impresi ,poate ne mai vedem pe la intalniri .

Zic ca e mai eficient decat la spalatorie pentru ca e greu prin anumite locuri sa pui aspiratorul oricat de profi ar fi ,

plus ca o spalare cu masina de spalat la un program de 2 ore scoate mai bine mizeria si mirosul din huse .

Ca si bani daca faci singur lucrarea e super eficient .. dar sa iti faca altcineva nuj cat de rentabil ar fi pentru ca e ceva de munca dar merita tot efortul.

Vad ca ai alte faruri acum sau ma insel? si suspensii? cumva?

Link către comentariu

farurile sunt altele.le aveam si iarna trecuta,insa le lasasem cuiva sa-mi refaca circuitul si ledurile(sunt mult mai puternice smd-urile astea fata de chinezariile cu care venise din fabrica)

suspensia e cea originala a masinii.

cum se vede cu setul de lupe?esti multumit?probleme cu RARul?

Link către comentariu

Dupa cum am promis si poze cu noile scaune

post-17361-1281271148_thumb.jpg post-17361-1281271164_thumb.jpg post-17361-1281271177_thumb.jpg

Sper cat de curand sa cumpar si o cotiera chiar simt nevoia.

@TurboDIesel merci mult de urari

@TIBI_84 -pare lasata masina de aceea intrebam de suspensie;

legat de faruri am si eu un amic cariua i-am refacut ledurile am pus super flux in loc de smd;

cu lupele nu am avut probleme, cred ca mai repede sunt probleme cu xenon AM si fara rupe decat asa.. sper sa nici nu am

tu ai xenon pe farurile astea? sunt ok ?

amicul meu nu are xenon, ma bate si pe mine un gand sa le schimb si vreau sa stiu daca se vad ok cu xenon

Link către comentariu

Imi plac scaunele. Textura este cea de FR, dar ce mi se pare interesant este cotiera din spate, pe care nu am mai vazut-o pana acum la tipul ala de taipserie. Exista pe Cupra R si la Cupra 4. dar au alt material, alta culoare.

Asa le-ai luat, sau au fost modificate?

Eu unul sunt impotriva modificarilor la sistemul de lumini, asa ca nu voi posta mai mult.

In rest, spor la modificari si sa-i pui kit de FR cat mai curand.

Link către comentariu

Merci Roger scaunele sunt de la un Seat Toledo 1M nu e nimic modificat .

Legat de kit de FR va mai astepta prioritara va fi de acum o crestere de putere.

Am o promisiune de bara de spate de FR la un pret bun vedem ce se materializeaza.

Toate cele bune ...

Link către comentariu

Aha, Toledo zici. Ce ehipare, ce an, daca mai stii, te rog?

Legat de kit, am facut un topic aici cu tot ce e nevoie.

Link către comentariu

Anul 2002 motor ASV ca echipare nuj ce sa spun avea scaunele acestea cotiera , clima, oglinzi electrice si omul spune ca suspensii sport.

Sper ca usor usor sa strang piesele sa pun kitul de fr imi place f mult schimba total masina!

Update .. de ultim moment lampi numar cu placute de leduri !

post-17361-1281275335_thumb.jpg

Modificat de KRZ
Link către comentariu

practic tu chimbi masina

-suspensie mai sportiva ai luat

-interior sport ai luat

-muzica ai pus

-xenon ai pus

-kit de FR urmeaza

-putere mai mare urmeaza

practic o transformi in FR de 150 de cai :) dar treptat

felicitari . imi place masina si ce ai facut la ea pana acum;

jantele se potrivesc foarte bine cu masina , dar parca suspensia nu e atat de joasa, mi se pare cam la nivelul celei sport de fabrica de pe FR/Top sport.

Link către comentariu

Incerc sa o fac cat mai pe placul meu cum mi-as dori sa fie ..

Deabia de acum urmeaza greul plusul de putere si kitul de FR

Suspensia se poate seta si mai jos dar.. imi e cam frica cu baia de ulei.. si cum merg zi de zi prin Bucuresti si reparatiile la strazi sunt in toi mai astept pana la un scut metalic sa pot lasa masina mai jos.

sa auzim de bine!

Am si eu o rugaminte oarecum of-topic poate userul citeste sau a mai citit cineva prezentarea masini lui :un user cu un glof 5 are un amic care se ocupa cu tapitari cu piele perforata am tot incercat cu search si nu il mai gasesc daca il stiie cineva sau citesete el il rog sa ma contacteze.Multumesc Mult!

Link către comentariu

Frumoase jante. Dadeai exemplu jantele colegilor Roger si Nautilus dar de ale tale nu ai mentionat :icon_thumright: . Arata bine de tot. Imi place mult si cotiera de pe spate. Am mers si eu cu un prieten cu G4 in spate si am folosit cotiera. Am fost foarte incantat de ea.

Link către comentariu

Atasez si poze cu lumina data de lupe din pacate nu am gasit o strada total intunecata sa realizez ceva ca la carte dar promit ca zilele alstea o sa fac alte poze.Lumina in realitate e mult mai alba este 4300k desi in aceasta poza arata cam a halogen

post-17361-1281648338_thumb.jpg post-17361-1281648333_thumb.jpg

Link către comentariu

De unde le-ai cumpara?. Arata aprox la fel cu ale mele dar par ceva mai mari. Sa te bucuri de masina ;)

Link către comentariu

Arata foarte bine! Sa o stapanesti sanatos!

Pentru faruri iti recomand sa le faci o polishare serioasa, sunt destul de imbatranite iar in combinatie cu xenon nu dau bine deloc. Este foarte posibil sa deranjeze putin din cauza ca lumina se imprastie cum vrea ea. De cand zic ca fac si eu operatiunea asta si o tot aman...

Link către comentariu

@Circoloco ms de urari , lupele le-am adus singur ma ocup cu aducerea de chesti de genu e posibil sa fie mai mari, lupa este de 3" si posibil forma eliptica sa dea acest aspect.

cum sunt ale tale ?esti multumit de ele?

@toni ms ms! legat de polishare de vreo 3-4 luni tot incerc sa imi fac curaj astep un weekend mai ok ca si temperaturi si o sa incep usor usor! stiu ca tu esti expert in domeniu ce produse imi recomanzi ?

Modificat de KRZ
Link către comentariu

Felicitari pentru tot ce ai facut pana acum la masina, modificari foarte finute si placute, ai mers pe calea cea buna.

Trimite-mi te rog un pm cu pretul la care as putea sa achizitionez si eu un kit de lupe dintr-astea pentru Toledo-ul meu 1m(referitor la montaj stii pe cineva care ar fi dispus contra-cost sa instaleze lupele in far la un pret decent?)

Spor la modificari, a si sa nu uit recomand o folie pe geamurile laterale si luneta 50%transparenta, schimba total aspectul masinii, te protejeaza si de razele solare si un pic de hoti.

Link către comentariu

KRZ eu le-am luat de pe bluexenon. Sunt f multumit mai ales ca de curand am pus 4300k si la un drum de test in bezna totala... Constanta-Vama Veche m-au mulumit pe deplin.

Auras vino la plaja si ti le pun eu :)

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!