Jump to content

Primele probleme - stiti de la ce ar putea fi?


ishvian
 Share

Postare recomandată

Salut,

De putin timp, atunci cand franez aud un zgomot de frecare la viteza foarte mica (atunci se distinge zgomotul) ce apare la fiecare rotire completa a rotilor (ca si cum ar exista ceva intr-un punct fix si la fiecare rotire altceva atinge acel ceva in punctul fix - sper sa intelegeti ce vreau sa spun).

Am fost la service (PoRo) si mi-au spus ca este foarte probabil sa am doar o pietricica la disc/placute/tambure (pana acum nu am reusit sa identific daca zgomotul vine din fata sau din spate) care se va duce cu timpul. In acelasi timp, mi-au spus ca ei pot verifica, dar va trebui sa platesc deoarece nu intra pe garantie (ar trebui sa platesc cateva milioane lejer - mi-au spus ca numai pentru dat tamburii jos manopera este de 1 milion) si ca nu imi recomanda acest lucru, deoarece nu se justifica ca bani.

Masina are aproape 4000 km.

Ideea este, ati mai intalnit o situatie de acest gen? si daca da, ati aflat care este cauza?

Va intreb pt ca nu vreau sa dau cateva milioane doar pentru o verificare (o sa merg probabil la un alt service), dar in acelasi timp nici nu sunt sigur ca ar fi doar o simpla pietricica.

O alta problema ar fi faptul ca la denivelari mici/medii usile, mai bine zis fetele usilor, scartaie destul de tare. Se poate face ceva in aceasta privinta? (sa ung ceva, sa schimb ceva)

Orice sugestie/idee/sfat sunt binevenite.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca iti scartaie fetele usilor. Unge cu un spray tip WD40 broastele. In cel mai rau caz te duci la service si pe garantie trebuie sa iti regleze usa. De fapt scartaiala vine de la jocul usii, se freaca chederul de caroserie. Poti observa daca e de la fetele de usi sau de la chedere mergand cu usa deschisa (cu viteza mica, eventual pe piatra cubica). Daca zgomotul inceteaza cand deschizi usa, e de la chedere, daca nu, e nasol de tot, trebuie data jos fata de usa... Si vazut ce e pe acolo. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incerca si la metrotehnica! Si eu cred ca e vorba de o pietricica. Nu sta prea mult asa! Daca e pietricica o sa-ti lase urme pe discul de frana sau mai rau! In ceea ce priveste usile, nu stiu daca iti mai aduci aminte dar la intalnire ti-am aratat cum trosnesc toate. Solutia: trebuie mutata cativa cm incuietoarea(nu cea de pe portiera) si astfel se inchide mai bine(strans) si nu o sa mai scartie. Eu inca nu am avut timp sa fac asta dar cand ma hotarasc sa o duc in service iti spun rezultatul.

Rezolva cu franele pana atunci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am chestia cu scartaitul rotilor, dimineata de obicei...dupa care dispare. La PoRo mi-au zis ca e ceva mizerie, care se duce singura. Curatarea costa si m-au asigurat ca va intra iar mizerie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru raspunsuri

o sa incerc un alt service sau cred ca o sa incerc sa vad singur daca e ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incerca si la metrotehnica! Si eu cred ca e vorba de o pietricica. Nu sta prea mult asa! Daca e pietricica o sa-ti lase urme pe discul de frana sau mai rau! In ceea ce priveste usile, nu stiu daca iti mai aduci aminte dar la intalnire ti-am aratat cum trosnesc toate. Solutia: trebuie mutata cativa cm incuietoarea(nu cea de pe portiera) si astfel se inchide mai bine(strans) si nu o sa mai scartie. Eu inca nu am avut timp sa fac asta dar cand ma hotarasc sa o duc in service iti spun rezultatul.

Rezolva cu franele pana atunci!

<{POST_SNAPBACK}>

Daca muti platnicul de pe stalp ,usile nu se vor mai inchide singure.

Se vor inchide greu.Solutia este silicon pe chedere si vaselina in broaste..

Modificat de ibizafan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am avut si eu aceeasi problema cu zgomot la franare, dar era un pic mai rau, in sensul ca zgomotul (de frecare metal pe metal) persitata si dupa ce plecam de pe loc. M-am cam necajit un pic pentru ca nu aveam cu masina decat vreo 4500 km. am fost la metrotehnica si baietii au lucrat profesionist. Au depsitat repede cauza (o pietricica intre placuta si disc) au curarat cu peria toate placutele, ce mai, tot tacamul iar distractia m-a dus pana in 50 lei noi. Eu zic ca merita. Uita de PoRo.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmm

suna bine, pana in 500.000.

multumesc pentru indrumare - o sa ma duc la metrotehnica sa vad care-i treaba

tks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

karburator,

tu ti-ai luat cumva masina de la metrotehnica? ma intreb, conteaza oare atunci cand iti fac pretul daca ti-ai luat masina de la ei sau nu?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

karburator,

tu ti-ai luat cumva masina de la metrotehnica? ma intreb, conteaza oare atunci cand iti fac pretul daca ti-ai luat masina de la ei sau nu?

multumesc

<{POST_SNAPBACK}>

Nu conteaza iti spun eu! In fiecare zi vin oameni nemultumiti de la porche la ei! Sunt obisnuiti oamenii cu asta! Inca ceva acolo nu au tarife preferentiale. Exact atata costa verificarea respectiva probabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tare curios sunt sa vad daca intr-adevar asa stau lucrurile (adica sa ma coste o verificare de genul asta in jur de 500.000)

va tin la curent oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, mi-am luat masina de la metrotehnica dar nu cred ca conteaza lucrul acesta. Am vazut ca mai nou au in service multe audi si vw-uri. Oare de ce?!

Iar in privinta costului este real. Atat a fost factura.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu trebuie sa fac revizia. Am 9.7000 de km facuti intr-un an.

O sa ii rog sa curete pietricica la revizie :rolleyes:

P.S. Unde e service-ul Metrotehnica?

Modificat de alexdm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu trebuie sa fac revizia. Am 9.7000 de km facuti intr-un an.

O sa ii rog sa curete pietricica la revizie :rolleyes:

P.S. Unde e service-ul Metrotehnica?

<{POST_SNAPBACK}>

Vezi pe linkul de mai jos.

http://www.metrotehnica.ro/contact.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ishvian: ai rezolvat? Nu ai mai dat nici un semn de viata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

nu am mai postat pentru ca am fost plecat in ultimele zile

la inceputul saptamanii am dat telefon si la metrotehnica si la PoRo, le-am spus care este problema (cea cu zgomotul la franare) si am primit urmatoarele raspunsuri:

- metrotehnica: 120 - 130 lei

- PoRo: 50 - 60 lei (se pare ca cel care, initial mi-a spus ca o sa ma coste cateva milioane nu stia ce vorbea sau vroia sa scape de mine).

In ambele situatii au inteles despre ce este vorba (au si spus ca trebuie curatati tamburii si verificate/curatate placutele).

Astfel m-am dus la PoRo si am platit 55 lei - am si stat langa ei cand au dat rotile jos; nu aveam nici o pietricica, in schimb tamburii aveau o portiune cu praf si impuritati.

Am facut si o programare pt sapt asta (vineri) pentru verificat usi (problema cu scartaitul).

Sa vedem ce o sa fie.

Vorbim

Toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!