Jump to content

GTI mk6 DSG6


cojo_

Postare recomandată

salut, de o luna si jumate ma bucur de ultimul model GTI, 2 usi, comandat in Dec 2009. livrat in Mar 2010, luat printr-un dealer din Cluj (oferta mai buna decat Porsche)

optionale: DSG, xenon, jante 18'',cliamatronic, audio 510 dynaudio, stopuri LED, privacy glass si cateva altele legate de confort

am ales culoarea alba pt ca mi se pare ca realizeaza cel mai frumos contrastul cu geamurile fumurii, jantele si etrierele rosii. de altfel paleta de culori de la VW nu m-a multumit de loc, era prea imbatranite si serioasa.

rodajul a fost facut in primul weekend, deja am ~8000 km, o singura problema: undeva pe langa Cluj (e o padure renumita pt fenomene paranormale) nu mi-a mai mers claxonul vreo 2 ore; aditional, a fost recall pt conductele de aer conditionat de la sofer.

impresii: ansamblul frana-suspensie mi se pare formidabil si impune respect, nici acum nu stiu unde e limita si pana unde pot sa merg. o singura data am reusit sa o debalansez (viraj in coborare, franat violent) insa ESP a corectat imediat. deci ca feedback, sasiul nu e tocmai responsiv sau mai am eu de invatat . sunetul motorului e frumos, ar merge o finala mai ragusita; cutia e senzationala, te ajuta sa te concentrezi la traseu (pe viraje si la schimbari rapide de directie am nevoie de amele maini pe volan). suspensia e mai blanda decat ma asteptam, avand in vedere si jantele de 18, insa pe piatra cubica sau crapaturi in asfalt o simti cum vibreaza destul de dur.

cuplul bord-tapiterie e bine desenat, poate bordul ar fi putut fi mai simplu in briz-brizuri (elemente cromate) si cu o tenta mai sportiva (simt nevoia unui indicator analog pt ulei, chiar daca pe CB am optiunea asta).

aspect: stopurile LED sunt cireasa de pe tort si innobileaza mult spatele, jantele completeaza foarte bine linia caroseriei si imprima un aer de sportiva cu clasa, cu detalii indreptate mai mult catre cunoscatori, nu e o masina stridenta. varianta in 2 usi mi se pare mult mai potrivita pt acest model si da o tusa de final caracterului sportiv discret.

tehnic: consumul mi se pare f decent insa cred ca e conditionat de un rodaj facut cu cap: oras -11.5% aglomeratie Bucuresti, 10% noaptea; afara: 7% mers usor, 8.5% fara menajamente (in S, serpentine, accelerari brutale)

vopseaua mi se pare execrabila, stratul de lac e f subtire (deja am 3-4 ciobituri de la pietre pe bara si capota); uleiul e ok, nu am completat nimic inca; cauciucurile (Dunlop Potenza) sunt ok insa e loc de mai bine la nivel de feedback trimis in volan

acestea fiind spuse, pana ne vedem la intalniri, va las cu cateva poze cu "pantera" (m-am decis greu asupra alintului , insa cred ca o reprezinta cel mai bine : precisa, rapida si fara false pretentii).

post-55984-1272914321_thumb.jpgpost-55984-1272914337_thumb.jpg

post-55984-1272914341_thumb.jpg

post-55984-1272914345_thumb.jpg

Modificat de cojo_
Link către comentariu

Frumoasa masina, sa o stapanesti sanatos! :lol:

Link către comentariu

Frumoase jantele in traditia GTI !

Felicitari.

Link către comentariu
lucian_90tud

Foarte foarte frumoasa. Cat mai multi km fara nicio problema :lol:

Cat te-a costat jucaria?

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu

Fantastic de bine arata masina, la fel si dotarile.

S-o folosesti fara incidente.

:)

Link către comentariu

Foarte frumoasa masina !

Sa o stapanesti sanatos !

Link către comentariu

foarte frumoasa masina.

chiar zilele trecute am vazut una, aceeasi culoare , si am admirat-o din mers.

arata mai agresiv 6gti fata de 5 gti....si toba finala mi se pare mai sugestiva, si stopurile si botul masinii

cred insa ca ai cam exagerat cu consumul. cel putin cand ai zis "fara menajamente" . cred ca la "fara menajamente" trebuie sa mai pui un 1 in fata la 8,5 ala.

la mers frumos 7 e ok....noaptea in bucuresti la fel, 10 e foarte bine pentru ce forta are masina, dar in regim de forta da-mi voie sa NU cred ca un gti de 240 de cai consuma mai putin ca un 1,6 la drum intins....iar in aglomeratia de la ora 4 in bucuresti scoate medie ca un 2.0 diesel de 170 de cai.

nu am mers cu gti, dar am avut si eu masini destul de puternice si am mai mers si cu altele fara sa le posed.

bafta cu masina. asteptam cat mai multe pe forum , sunt frumoase foc.

p.s. sa ne pui si o poza cu interiorul

Modificat de mihai20
Link către comentariu

Nu exista Dunlop Potenza..Poate Brigestone.. Si consulmul de 8.5 afara pe S mi se pare si mie prea mic..Pe S nu o sa consume niciodata in viata asta 8.5 Gti ul..

Link către comentariu

superba masina. sa o stapanesti sanatos, arata senzational

Link către comentariu

Frumoasa masina, cati mai multi km fara evenimente neplacute.

Consumul e destul de bun pentru o masina cu puterea asta. Motorul e tehnologie noua (deci cine vb de ce era o data pe vremuri acum s-au mai schimbat vremurile si motoarele :blah_: ) plus ca si eu am scos cam 9 afara fara menajamente accelerari bruste si depasiri asa ca tot ce e posibil 8,5 depinde cat intri in frana de motor unde se injumatateste consumu pe accelerare daca mergi chiar si agresiv insa cu frana de motor mult.

Link către comentariu
nadir@boosted.ro

sa o stapanesti sanatos :blah_: si sa te bucuri de ea cat mai mult ;))

tu o tii din 3 in 3? cand o sa apara golf 9 gti o sa till iei si pe ala?

Link către comentariu
sorin-golf6

Foarte frumoasa masina!!! sa o stapanesti sanatos, fara incidente neplacute!!

Link către comentariu

Superba! Nu stiu ce modificari ar putea "suferi" ca sa fie si mai frumoasa...

Cred ca ar trebui o sedinta foto profi :)

Link către comentariu
Publicat (modificat)

multumesc baieti

@zbeng: pai pozele care le vedeti au fost facute cu un un DSLR dar poate pozarul si unghiurile pot fi schimbate :somnmare:.

@nadir: cred ca imi scapa ceva cu 3 x 3. e primul golf/GTI care il am

@cristi_407: corect, e vb de Bridgestone Potenza

@mihai20: mersi de urarile pt 240 cai, insa mie VW mi-a dat GTI-ul 6 cu 210 cai :blah:

nu te contrazic, inteleg ca esti sigur pe ce afirmi, insa pot sa te asigur ca asta e consumul: 8.5% (facut o data pe Cheia, si apoi pe Tg Mures- Brasov). o posibila lamurire ar fi ca nu am folosit modul S ci am mers pe manual si nu am schimbat la 6800 ci pe la 6000; tot util ar mai fi si ca masina era goala (doar eu, fara bagaje sau pasager, benzina OMV Carera 100) si ca depasirile le faceam inlantuit, combinand frana de motor si accelerand doar cat era nevoie sa depasesc si sa revin fara sa franez pana in fundul urmatoarei masini

pare neverosimil de mic consumul insa nu pot decat sa ma bucur si sa repet ce am zis la inceput: felul in care faci rodajul este esential si de asemenea cum folosesti cuplul si stilul de pilotaj

ca upgradeuri ma gandesc in prima faza la un scaun Sparco pt sofer, schimbat toba finala, vopsit capacele oglinzilor si eventual aplicat un autocolant pe bara fata (protectie la pietre si muste)

Modificat de cojo_
Link către comentariu

sa o stapanesti sanatos!!!

asta e dream car-ul meu :X

iti recomand evacuare cap coata APR :somnmare:

Link către comentariu

frumoasa masinuta si cu dotarile pe masura ei :somnmare:

sa te bucuri de ea...si sa o stapanesti sanatos

Link către comentariu
phantomadark

foarte frumoasa masina,multi km fara probleme :somnmare:

Link către comentariu

ca un upgrade ar merge si un soft Revo. TSI + Revo = big love :cool:

Link către comentariu

Foarte frumosa masinuta iar stopurile led sunt bestiale.

Pune si o poza cu interiorul sa vad ce te nemultumeste la scaunele stoc. :P

Link către comentariu

felicitari pentru masina, arata foarte bine :D

Link către comentariu

arata foarte bine masina , sa o stapanesti sanatos

stopurile pe led sunt de mare efect

Link către comentariu

Dumnezeule...dementiala...cum pot arata stopurile LED pe alb !!! incredibil, felicitari, n'am cuvinte...respect

ps: cojo daca ajung luna asta in bucuresti ma dai si pe mine o tura 30 minute cu nebunia asta "mica" ? :) aici in brasov nu au gti la drivetest si ard de curiozitate...asta pe langa faptul ca in vara as vrea sa dau si eu comanda (si culmea, tot alb, tot in 2 usi, exact aceleasi optiuni...)

Modificat de opkbv
Link către comentariu

Superba masinuta :) Cu stopurile cu led arata intr-un mare fel

Link către comentariu
ca un upgrade ar merge si un soft Revo. TSI + Revo = big love :)

Stie TEFF ce stie!

Superba masina, sa o stapanesti sanatos!

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!