Jump to content

Al 3-lea stop


Tracto
 Share

Postare recomandată

Salutare ! Am observat faptul ca unele Golf3/Vento au in dotare cel de-al 3-lea stop . Din pacate eu nu il am si doresc sa il montez nu numai din motive de siguranta dar si pentru estetica masinii , OEM . As avea respectuoasa rugaminte sa imi dati niste detalii despre acest stop/poze . In primul rand ma intereseaza sistemul de prindere/ fixare . Daca masina nu a avut din fabrica ce piese mai trebuie sa procur pe langa stopul propriu zis. De asemenea ma intereseaza daca stopul la golf 3 hatchback este cu leduri sau becuri (la variant am aflat deja ca este pe bec) , iar daca este cu becuri daca se pot inlocui cu niste leduri. Prefer ledurile dintr-un motiv intemeiat : consum de energie redus si cel mai important , ledurile se aprind cu 0,2 secunde mai rapid decat becurile clasice , incandescente. Te pot salva de un poc neplacut din spate. Multumesc !

post-10002-1268938718_thumb.jpg

post-10002-1268938735_thumb.jpg

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tracto

    18

  • DEY_tm

    8

  • b-66-six

    5

  • robert28

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

La mine nu e ca in poza de mai sus; e prins pe luneta in interior (e OEM). Are 5 becuri de 5W si se pot pune si leduri. Fac maine niste poze si le pun aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da stiu. Este in interior .Am pus acele poze doar de "decor".

Multumesc pentru ajutor !

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai hai sa te ajut putin si in acelasi timp sa iti spun ca la variantul meu al-3-lea stop este format din 5 becuri W5W similare cu cele din pozitie si nu cu un singur bec.Prinderea de luneta se face cu ajutorul a 2 cleme care vin lipite de geamul lunetei si este alimentat de circuitul electric al stopului de frana din partea stanga.Am explicat strict despre varianta OEM.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu toate golfurile dupa 95 sau 96 au fost dotate cu al-3-lea stop.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ tracto

Eu cand am cumparat masina, avea montat after market al treilea stop pe frana;este cu beculete.Este prin cu 2 surubele la capatul plafonului(pe plasticul din capat,langa cheder), deci nu se misca cu hayonul.Este conectat la stopul stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tracto tre cumperi un stop de prin supermarketuri sau de la piese auto(atentie se gasesc pe leduri la vreo 20 ron,am luat eu din carfour militari) unele sunt cu prindere in suruburi si unele cu dublu adeziv .il pozitionezi pe luneta pe cel cu lipici sau pe plasticul ala de pe plafon pe cel cu surub si de legat il legi de la una din triple ,scoti capacul ala de protectie de la tripla si gasesti acolo cum sa faci legatura este foarte simplu si ii schimba putin lookul

Adi editez aici sa nu mai fac alt post

ori OEM ori unul no name si pus pe masina frumos fara sa se vada fire eu zic ,ca da bine .Oricum poate pana sa gaseasca tracto original poate se razgandeste si pune si afetermarket cum avem multi din noi

Modificat de drgosica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tracto a specificat clar ca vrea stop original. Adica OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat in seara asta puțin mai atent la stopul meu și mi se pare ca are carcasa lipită de lunetă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru mine ar fi bine sa se lipeasca . nu am chef de gaurit / improvizat.

o mica rectificare . Ledurile se aprind cu ~ 0,3 secunde mai repede. La prima vedere pare a fi ceva care nu te ajuta cu nimic. Am facut un calcul si am constatat ca la 80 km/h ar insemna 7 metrii , iar la 100 km/h aproape 9 metrii. :icon_thumright:

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off:tracto poate sa fie si 15 metri dar daca boul de e in spatele tau nu vede ca ai pus piciorul pe frana eu zic ca sunt degeaba aia 9 metri :icon_thumright:

on: o sa iti fac maine pe la pranz ceva poze la un stop aftermarket ,al meu sa iti faci o idee

PS al meu e lipit de luneta

Modificat de drgosica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tracto uite o poza cu al meu stop.El se prinde luneta cu ajutorul a 2 cleme care sunt lipite de geam,momentan nu am poze si cu acele cleme,desigur eu ti-am scris despre varianta OEM.Bafta!

post-15836-1269110839_thumb.jpg

post-15836-1269110839_thumb.jpg

Modificat de robert28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc robert. niste poze cu cel de pe hatch ?

multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este identic cu cel din poza de mai sus, difera la cele cu eleron, prin faptul ca sunt incorporate in eleron

Modificat de fkt_cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am crezut ca cel de pe variant difera fata de cel de pe hatchback . multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tracto avand ambele modele in decursul timpului iti spun ca atat la hatchback cat si la variant sistemul de prindere este acelasi.Am mentionat mai sus cum se prind de luneta,prin acele 2 cleme mai exact.

post-15836-1269369058_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am pus si eu unul aftermarket cu leduri,15 ron.Sper ca e bun.

post-23709-1269789808_thumb.jpg

post-23709-1269789822_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ar avea de cea sa nu fie bun. dar tot unul original arata mai bine.

p.s. da cu un marker ceva pe suportul de la numar sa nu mai scrie renault :cool:

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat 8 ron pe unul cu 8 leduri din bazar dar e de ala care se lipeste ... parerea mea e daca nu gasesti unul original ia unul care il prinzi de plafon ca asea cu lipici se dezlipesc imediat cand se abureste geamul daca nu pui ceva lipici mai "tzapan" ... si un mic off topic la mine pe suport scrie POrsche Villach :icon_cool:

Modificat de taz21
Nu mai da quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, trebuie sa mentionez ca si cel achizitionat de DANIM poate fi prins pe plafon, aveam de ales intre cel de mai sus (ca al lui DANIM) si al meu (m-am halosit ca femeile, l-am luat pe cel mai mare :D ), cred ca il dau jos si imi pun unu mai mic. Pun si o poza - doua, e mai jos, nu deranjeaza in oglinda sau faze de genu' dar as vrea sa il montez cumva mai discret (cred ca o sa-l prind cu banda dublu adeziva direct pe plafon) sau sa-l schimb cu unu mai mic. In rest toate bune si frumoase. Daca fac vreo modificare revin cu poze noi. Numai bine

post-58504-1270669163_thumb.jpg

post-58504-1270669245_thumb.jpg

post-58504-1270669163_thumb.jpg

post-58504-1270669245_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca cel mai discret iesi cu unul oem :D dar aici apar din nou gusturile fiecaruia,si nuprea se gasesc,cel putin in Brasov.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi in eleron as vedea ceva mai special, in rest nu e mare deosebire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru mine ar fi bine sa se lipeasca . nu am chef de gaurit / improvizat.

o mica rectificare . Ledurile se aprind cu ~ 0,3 secunde mai repede. La prima vedere pare a fi ceva care nu te ajuta cu nimic. Am facut un calcul si am constatat ca la 80 km/h ar insemna 7 metrii , iar la 100 km/h aproape 9 metrii. :D

daca cel din spatele tau merge la cativa metri distanta de tine (sunt si asemenea soferi..) si tu franezi pentru ca brusc iti apare ceva in fata... la 100km/h, cat crezi ca vor mai conta stopurile tale pe led si cei 9 M castigati ? iti spun eu: deloc.

calculul tau e bun, dar nu foloseste nimanui, la nimic. probabil in Formula1 sa ajute cu ceva. 0.3S ... ;)

sincer.

Modificat de mihuz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate mihuz. Pe langa esteticul masinii stopul pe leduri iti poate oferi si acest mic ajutor , dar la distante mai mari intre masini :)

In F-1 nu exista stopuri de frana :P

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!