Jump to content

computer de bord


passat19tdi
 Share

Postare recomandată

salut

M-am tot gandit cum pot construi un computer de bord pt masina ,am rascolit netul in lung si-n lat si am gasit o varianta.Bineinteles nu am fost eu primul care sa gandit la asa ceva.

Niste baieti destepti din america, au reusit sa conceapa un dispozitiv care ii afisaza conducatorului auto ,consumul instantaneu, mediu ,viteza , si multe altele

Siteul pe care se dezbate aceasta idee este ECOMODDER are legatura cu ecologia si rolul acestui dispoxitiv este de a provoca pe cel care il priveste ,sa scota consumuri din ce in ce mai mici,deci sa polueze mai putin.

Zis si facut ,am comandat piesele si m-am pus pe construit

PS.. De fezabilitatea proiectului sa nu ma intrebati.In principiu am vrut sa vad si eu cum sta treaba cu electronica digitala ca pe cea analogica am invatat-o in scoala(pe diploma mea scrie si e adevarat instalatii electrice si aparatura de bord....aviatie ).intr-un cuvant..de amorul artei.

As vrea ca cunoscatorii in domeniu sa-si dea cu parerea, binenteles in sensul pozitiv ca de facu misto toti ne pricepem.Cine stie poate reusim sa facem ceva mai bengos

MPGUIN0 ca asa se numeste dispozitivul l-am facut doar prototip, nu l-am montat inca pe masina ca nu am avut timp, dar pare ca functioneaza.Urmeaza sa fac calibrarile si sa-i dau o forma mai comerciala.

post-25908-1265747912_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciao

foarte tare ideea, sper sa ii dai de cap pana la sfarsit si sa functioneze in parametrii unui computer de bord din fabrica fara prea mari diferente, sa ne ti si pe noi la curent dupa ce apuci sa il montezi pe masina, daca functioneaza, cum functioneaza si cel mai important daca esti multumit de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sistemul se bazeaza in principal pe calculul depresiunii aerului din admisie si are o marja mare de eroare.mai simplu ii calculezi singur consumul in functie de km/litri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e muuuuult mai complicat decat iti imaginezi

intra si citeste aici http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=240682

revin cu poze si detalii ..l-am instalat chiar functioneaza

arata viteza instantanee , medie

consum mediu si instantaneu

consum combustibil

economia de combustibil fata de ultima cursa etc

singurul inconvenient este ca arata km/l mai trebuie modificat putin codul sursa al microcontrolerului

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am revenit cu poze

mai am putin de calibrat si cred ca va indica foarte precis

post-25908-1267214517_thumb.jpg

post-25908-1267214634_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in final la ce pret te-a ajuns toata afacerea? si eu as fi interesat pe viitor sa imi montez...ca deocamdata am alte planuri cu masina si sa vad cu cati bani mai raman dupa....:banghead:

app ce implica mai exact montarea lui pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine m-a ajuns la 200 ron ,dar am cumparat cateva chestii aditionale de care nu ai nevoie neaparat

Cu ajutorul meu poti iesi in 150 ron sau mai putin, daca te pricepi putin la electronica,iti pot pregati eu un chit cu tot ce-ti trebuie si indicatii de care ai nevoie

montajul e foarte simplu cel putin la passat b4 pt care m-am documentat se leaga 4 fire la cupla ce vine la aparatele de bord +, - ,viteza si injectie cu conditia sa ai semnal digital de viteza,deci vitezometru fara cablu si motorul sa fie gestionat de un calculator deci sa aiba cel putin un senzor de injector

Montajul dureaza 15 minute, mai greu e sa-l integrezi in bord ceeea ce eu nu am reusit inca, dar am ceva planuri

cred ca se mai pot pune si doi senzori de temperatura interior , exterior sa poata afisa si asta ,dar trebuie sa mai studiez putin si sa-mi vina piesele care le-am comandat asta mai ridica pretul cu 50 ron ..cred?

post-25908-1267379717_thumb.jpg

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

da la baza ce are (PIC cumva?) daca ii pic cum ai facut programarea lui????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit atmega 168,iar programarea am facut-o cu placa Arduino Duemilanove care are conexiune usb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult de informatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai e nimeni interesat de proiectul asta ca s vrea sa am pe cineva cu care sa schimb impresii.

Cei de pe Ecomodder si-au cam pierdut interesul si ma inteleg cam greu cu ei (nu prea stralucesc la engleza)

Va pot ajuta eu sa nu cheltuiti bani prea multi

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai e nimeni interesat de proiectul asta ca s vrea sa am pe cineva cu care sa schimb impresii.

Cei de pe Ecomodder si-au cam pierdut interesul si ma inteleg cam greu cu ei (nu prea stralucesc la engleza)

Va pot ajuta eu sa nu cheltuiti bani prea multi

eu unu am de la mama lui.

:salut: iar in legatura cum ai facut programarea lui ma interesat pt ca am un alt proiect pt care am de programat un pic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut baieti!ma intereseaza si pe mine ce calculator imi trebuie si mie la masina mea ca am vorbit cu niste "electricieni" si cica ar trebui schimbat si carear fi pretul(passat b4 1996 1.6 aek 101 cp)ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut sunt si eu putin mai nou pe aici pe la voi pe site si am si eu un passat b4 1.6l benzina 101cp 1996 nu le prea am eu cu chestiile astea cu electronika dar asa vrea si eu o chestie de aia daca ma poate ajuta careva eventual sa o primesc gata facuta numa sa o montez a si nota de plata pls daca se poate si nu supar pe nimeni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o alta infatisare

post-25908-1271011906_thumb.jpg

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am un passat 1996 1,6 AFT si vreau sa-mi pun computer de bord. Astept sa-mi vina ceasurile cu computer de bord plus cablurile si maneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare, referitor la cabluri. Este vorba doar despre cele 2 mufe albastre cu fire albe care duc la instrument cluster si inca o mufa de la maneta MFA pana la tabloul de sigurante si relee? Sau mai este si alta sarmaraie? Nici eu nu am computer de bord si intentionez sa-mi montez unul original.

De asemenea, pentru cine stie, cum se pot modifica kilometrii din jurnalierul tahometrului digital? Doresc sa imi afiseze kilometrii mei, nu cei de pe noul bord.

Stie cineva ce tip de EEPROM este? Sau stilul de comunicatie (SDA, SCL - serial; sau A0-A15 - paralel)? Sau poate exista vre-un soft care sa se conecteze din PC direct la bordul cu ceasuri digitale...

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca cel mai bun raspuns in legatura cu km o sa-l gasesti la un samsar de clasa........pt ca ei se ocupa toata ziua cu dinastea..:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e. Eu am toate sarmele posibile si maneta cu MFA, deja sunt montate toate. Din pacate nu am ceasurile cu MFA. Mai caut poate gasesc unele cu cca. 210.000-220.000km ca sa se potriveasca cu kilometrajul meu.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic nu mai trebuie nici un cablu, doar daca nu este tras firul de consum de la ECU in cablajul original atunci trebuie tras separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ceasuri cu numarator mecanic. Care sunt pasii la montarea ceasurilor cu numarator electric? De unde stie vitezometrul electric ce viteza am eu? Este vre-un senzor pe care momentan nu-l am montat?

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa schimbi ceasurile si sa mai pui si un senzor electronic de viteza pe cutie in locul pinionului care invirte cablul de kilometraj, si binenteles cablurile de la senzor la panoul de sigurante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles! Am nevoie in cazul acesta, doar de senzorul de viteza si de ceasuri. M-am mirat ca nu stiam pentru ce e mufa din compartimentul motor, pe care am primit-o odata cu sarmaraia de la MFA.

Multumesc,

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!