Jump to content

Golf mk3 GT Special `93


GTI_85

Postare recomandată

Povestea incepe cu 14 septembrie 2008, ziua in care protagonistul acestei prezentari a intrat in posesia mea. Era ziua in care vindeam un mk2 GTI si treceam la fratele lui mai tanar... Nu a fost sa fie un GTI din mai multe motive, dar am incercat sa fac un compromis si am luat un GT.....nu atat de puternic, dar mai economic.

Astfel am ajuns sa conduc un Golf GT Special 1.8, cu 90 de caluti. Ca dotari obligatorii am vrut sa aiba MFA, scaune sport, discuri pe spate si trapa, exact cum aveam pe mk2. In plus am vrut sa aiba jantele bbs din fabrica, stopuri fumurii ca pe ultimele variante de mk2 GTI....si m-am ales cu un Golf in 2 usi, care la inceput mi s-a parut ciudat dar apoi am realizat ca era cea mai buna alegere pentru mine .....un mic coupe, mai sportiv decat cu 4 usi....o masina pentru studentie in primul rand, cand circul 99% fara pasageri in spate.

Golful figureaza pe acte ca a fost in proprietatea unei femei timp de 15 ani, cartea service e actualizata pana in 2007 si chiar daca avea 229 k km, interiorul era ca nou.

Conform codurilor de pe eticheta din porbagaj :

X0A = National sales program Germany

B0A = Component parts set without country-specific design requirement

C5A = Cast alloy wheels 7J x 17 (ciudat !)

G0C = 5-speed manual transmission

H0U = Tires 195/50 R15 V

J1P = Battery 220 A (44 Ah)

M5G = 4-cylinder gasoline engine 1.8 L/66 kW Monomotronic, catalytic converter base engine is T5C

Q1X = Sports front seats with integrated storage trays

1AG = Nine-inch power brake

1G6 = Space-saving spare wheel

1ME = Steering wheel

1NL = Covers for alloy wheels

3AD = Right exterior mirror: convex, adjustable from inside

3BR = Left exterior mirror: non-speherical, adjustable from inside

T5C = 4-cylinder gasoline engine 1.8 L unit 051.2

0BB = Rear stabilizer

3S0 = Without roof rails/roof load rack

2U1 = Choke device

5J1 = Rear spoiler

0G3 = Gearshift linkage

8AC = Radio "beta"

8GJ = Alternator 60 A

8L1 = Bright rod antenna

1H1 = Load-sensitive proportioning valve

1KD = Disc brakes, rear

1LF = Disc brakes, front

3FE = Electric slide/tilt sunroof with sun screen/sunblind

3YH = Door pockets, front

1BA = Standard suspension/shock absorption

Primele poze ...........

th_DSCF7873Golfmk3GTsprimelepoze.jpg th_DSCF7861Golfmk3GTsprimelepoze.jpg th_DSCF7862Golfmk3GTsprimelepoze.jpg th_DSCF7864Golfmk3GTsprimelepoze.jpg th_DSCF7866Golfmk3GTsprimelepoze.jpg th_DSCF7867Golfmk3GTsprimelepoze.jpg

Prima modificare pe care mi-am dorit s-o fac a fost sa schimb culoarea luminii din bord care imi parea prea old, asa ca am trecut la o combinatie de alb+rosu (imi place Audi...) + un radio-mp3 Pioneer (rosu + alb). Difuzoarele din usi au fost schimbate cu niste Bose (de pe Audi A4) iar pe spate am decupat panourile laterale pentru a monta niste difuzoare Pioneer (care s-au dovedit a fi la fel de proaste pe cat de ieftine au fost).

th_DSCF0431copy_resize.jpg th_DSCF0463.jpg th_DSCF0429.jpg

Fiindca la un moment dat aveam un modulator FM + incarcator pt telefon + gps , etc....am decis sa imi mai pun inca 2 prize de 12V. Astfel, am luat din dezmembrari prize cu capac (cu arc), din portbagajul unui passat B5 variant. Montarea am facut-o pe peretele din stanga, in interiorul raftului din fata pasagerului, singurul loc unde mi s-a parut suficient de estetic si util in acelasi timp

th_Priza1.jpg

O tentativa de a imbunatati look-ul si comfortul interior a fost in primavara anului trecut cand am "impielitat" volanul, schimbatorul si frana de mana

Link către comentariu
  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GTI_85

    47

  • mabial

    9

  • SAurelian

    6

  • ovidiu89

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Frumoasa masina.Spor la modificari si sa postezi fiecare modificare..poate dai idei si la altii.

Link către comentariu

frumoasa masina dar si fotografiile foarte artistice.

cand ai vopsit semnu ai dat cu smirghel ceva sau direct vopsea?

Link către comentariu

Direct cu spray....l-am curatat cu diluant inainte de vopsire. DAR, semnul meu nu mai avea luciu deloc.....era mat...gri....sters complet.

Multumesc pentru aprecieri. Mai am cateva idei pe care vreau sa le pun in aplicare, dar o sa treca o vreme pana atunci....

Modificat de GTI_85
Link către comentariu

Sa-ti traiasca masina, Calin. :P

Ai stiut ce ai vrut cand ai luat-o si cand ai modificat-o. Ii chiar aratoasa.

Modificat de AlexSava
Link către comentariu

Frumos, asteptam si alte lucruri interesante. Profesionalismul cu care au fost facute fotografiile scot in eidenta aspectul clean al masinii.

Link către comentariu

Superba masina...abia asteptam sa iti faci topic :frigbaitata: Iar pozele sunt bune rau... :icon_thumright:

Link către comentariu

Frumoasa foc masinuta :wub: .Imi place foarte mult cum ti`au iesit semnalizarile si ornamentele din bara.Cu ce spray le-ai dat,eventual firma si de unde l-ai luat si cate straturi ai dat,trebuie sa le vopsesc si eu neaparat :D

Modificat de ByZ
Link către comentariu

- ByZ - am dat cu spray negru transparent, 2-3 straturi. Am vrut sa arate smoked, dar am dat prea mult....n-am vrut sa iasa asa negre, dar deocamdata ma multumesc cu ce am.

Multumesc pentru aprecieri ! Fotografia e un hobby pt mine, asa ca ma straduiesc....:wub:

.....

post-27196-1264523863_thumb.jpg

post-27196-1264523876_thumb.jpg

Link către comentariu

In primele poze de pe topic am ramas impresionat de cat de bine arata.Interiorul e incredibil de bine intretinut. Un lucru care chiar mi-a atras atentia in mod placut au fost semnalizatoarele din bara care colorau in mod placut partea din fata,mai ales ca la majoritatea MK3 acestea sunt matuite/sparte/crapate/innegrite.Lucru care pe masura ce am citit topicul a disparut,pacat.

Farurile sunt dragute,se potrivesc cu masina. Sa o stapanesti sanatos in continuare!

Link către comentariu

Arata f bine ce ai facut pana acum inclusiv semnalele din bara si proiectoarele :rolleyes:

Link către comentariu

Foarte frumoasa masinutza,simpla, eleganta si nu mai zic cat de mult e de intretinuta,ai avut noroc cand ai gasit-o!Sa o stapanesti sanatos si sa o conduci cu placere :D !Bafta in continuare si la fotografiat ca am vazut ca e una din pasiunile tale! :D

Link către comentariu

chiar foarte frumoasa masina si mai inainte cautam topicul cu ea si uite ca a aparut :P

toate modificarile vad ca le-ai facut cu bun gust si parca asa a fost proiectata.

sa aveti grija unu de altu:D

P.S.:Volanul unde l-ai imbracat in piele...? si cum ai facut ca ceasurile din bord sa indice asa?

Modificat de SAurelian
Link către comentariu

In sfarsit ti-ai facut topic. :P

Bafta la modificari si la ce iti mai doresti sa-i faci.

Link către comentariu

Salut! Am si eu o intrebare, pielea de pe volan si frana de mana cum ai pus-o sau cine ti-a pus-o?

Link către comentariu

Pielea a fost pusa la un "mester" de-aici de langa Cluj (Floresti). Cusatura e ok, dar trebuia sa acopere niste colturi care le-a lasat cam aiurea.... si a fost ieftin.

SAurelian - ceasurile din bord le-am modificat conform indicatiilor din topicul Lumini bord

Link către comentariu

Cam deloc in perioada asta ca is in sesiune ... :) Si in plus, mai incolo , daca se incalzeste, putem face niste sedinte foto...

Link către comentariu

Frumoasa masina, cati mai multi km fara evenimente neplacute. Spor la modificari.

Link către comentariu

saut, masina ta arata excelent, intretinuta, ce sa mai esti un norocos k ai gasit-o :) sa o conduci sanatos!

P.S. zi-mi si mie de unde ai luat farurile si cat te-au costat, au si semnalizarea incorporata, k arata intr-un mare fel?

Modificat de michael s
Link către comentariu

Farurile le`am luat de la un coleg forumist...Nu au semnalizare incorporata...lumina aceea mica e pozitia.

Multumesc baieti, pentru vizita si pareri ! :)

post-27196-1264591147_thumb.jpg

Link către comentariu

masina asta am vazut-o prima data pe viu ,i-am vazut si interiorul si mi-a placut foarte mult.In ultima vreme nu ai mai venit ,am inteles pana la urma ca e scoala .Astept sa se mai incazeasca si sa se termine si cu examenele si sa ne vedem pe la intalniri si sa faci si niste poze ca tare te mai pricepi.Spor in continuare si km fara sfarsit :blink:

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!