Jump to content

kuwait - romania cu ibiza


conchita
 Share

Postare recomandată

buna ziua, si bine v-am gasit!

am ajuns in sfarsit acasa! a fost un drum lung, obositor, dar a meritat. iar daca mai are cineva dubii in privinta calitatilor autoturismului seat ibiza, sa nu mai aiba. "conchita" s-a comportat peste asteptari!

hai sa va spun conditiile de drum:

1. am plecat din kuwait pe furtuna de nisip. adica nu se vedea nimic mai departe de 10m. plus, soselele erau acoperite din loc in loc de nisip.

2. tony (sotul meu) a preluat volanul in arabia saudita (femeile nu au voie sa conduca acolo), si a condus, cu mici intreruperi, 1087 km, de la o granita la alta.

3. in iordania am ramas peste noapte la un hotel pe malul marii moarte, adica la peste 400m sub nivelul marii.

4. traseul iordania (marea moarta)-syria-turcia (mersin) facut, iar, dintr-o bucata, cu mici stopuri. inca 1200 km.

5. mersin - antalya se face de-a lungul coastei marii mediterane. si nu este plaja dreapta. soseaua serpuieste prin munti. numai viteza a doua. aproape 500 km. 8 ore de condus.

6.de acolo a fost mai usor. sunt autostrazi, drumurile nu mai sunt asa abrupte.

romanii din kuwait au deschis pariuri, putini au crezut in reusita acestei expeditii. (tony este american. sauditii si syrienii nu sunt fericiti sa aiba turisti americani - asa umbla vorba. s-au purtat frumos si politicos cu noi la vami, dar se putea fi si invers.)

si mai putini au avut incredere in capabilitatile masinii. imi pare rau pentru ei. au pierdut!

1-0 pentru CONCHITA!

nu voi fi in bucuresti in acest weekend, dar ma intorc luni. mi-ar face plecere sa va intalnesc, fani seat! si sa v-o prezint pe conchita. daca se poate organiza ceva... astept sugestii.

ela

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu care ziceam ca am exagerat cu un drum bucuresti-frankfurt dus-intors fara repaos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit ,ar fi ceva sa ne intalnim joi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super treaba! Felicitari. Te asteptam cu Conchita la urmatoarea intalnire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal'tare!

joi ar fi ok. ma intorc deseara in bucuresti. spuneti-mi unde si cand exact este intalnirea seat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca s-a facut topic cu intalnirea seat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi la 12:30 in aglomeratia de pe Magheru aproape de Universitate -> Ibiza (mie mi s-a parut argintie dar nu cred ca sunt multe in buc) cu numere de Kuweit . Conchita ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi la 12:30 in aglomeratia de pe Magheru aproape de Universitate -> Ibiza (mie mi s-a parut argintie dar nu cred ca sunt multe in buc) cu numere de Kuweit . Conchita ?

<{POST_SNAPBACK}>

Da ea era. :Driver: :P :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pt performanta:)

<{POST_SNAPBACK}>

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi la 12:30 in aglomeratia de pe Magheru aproape de Universitate -> Ibiza (mie mi s-a parut argintie dar nu cred ca sunt multe in buc) cu numere de Kuweit . Conchita ?

<{POST_SNAPBACK}>

da!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

ma bucur sa aud ca cineva s-a incumetat sa faca drumul asta

eu sunt in Dubai si chiar am vrut acum 2 ani sa vin in Romania, pe atunci aveam alta masina, dar mi-a fost greu sa iau vize de la toate ambasadele. a fost usor cu vizele?

cand va intoarceti?

poate anul viitor facem un drum impreuna, si eu cu sotia ...... daca puteti sa va tineti dupa mine :Driver:

Modificat de arunescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bucur sa aud ca cineva s-a incumetat sa faca drumul asta

eu sunt in Dubai si chiar am vrut acum 2 ani sa vin in Romania, pe atunci aveam alta masina, dar mi-a fost greu sa iau vize de la toate ambasadele. a fost usor cu vizele?

cand va intoarceti?

poate anul viitor facem un drum impreuna, si eu cu sotia ...... daca puteti sa va tineti dupa mine  :)

<{POST_SNAPBACK}>

ar fi fost superb!

numai ca eu am plecat definitiv din kuwait. gata! 4 ani imi ajung! acum ma pregatesc de plecare in texas! adica, mai pe romaneste, am schimbat un desert pe altul!

drumul a fost superb! merita! se obtin usor vizele. in aceeasi zi la iordanieni, de pe o zi pe alta la sirieni, iar pentru sauditi trebuie sa contactati firmele care fac vize pentru hajj.

iar pentru turcia si bulgaria, se obtine la granita.

mai mult o sa aveti de umblat pentru triptic. in kuwait am avut nevoie de sponsor kuwaitian....

o alta sugestie: urmariti harta, stabiliti punctele de oprire si faceti booking din timp pentru hoteluri. asa este mai usor. daca aveti nevoie de sugestii, va stau la dispozitie. oricum, sa va lasati timp cel putin de 2-3 zile pentru iordania si eventual un stop in izmir pentru efesus.

cam atat pentru acum. mentinem legatura, cu placere.

cu stima,

ela

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!