Jump to content

Sfaturi Telescoape


Mandy
 Share

Postare recomandată

Salutare ! Vreau sa-mi schimb telescoapele pe spate si ma gandeam sa va intreb si pe voi daca credeti ca aceste telescoape (pe gaz) ar fi bune? Din cate am inteles ar exista mai multe sisteme de prindere a telescoapelor la golfuri.

Tipul filetului : Shock Absorber;Bottom Eye/Top Pin;Twin-Tube

Informatii suplimentare : EAN 40 25258 46703 6

Tip original : B4

Cei de la magazin au zis ca astea se potrivesc sigur ca au cautat dupa nu stiu ce cod din cartea masinii.

post-15503-1189037763_thumb.jpg

Modificat de Mandy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 303
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • v@sy

    14

  • alex_abd

    13

  • sonnic53

    12

  • ultimu_neuron

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

poti verifica pe www.vagcat.com sau www.elitecat.cz ( este in Romana ) ca idee de baza cele cu ulei sant mai mult spre confort iar cele pe gaz spre sport ( Nerecomandat in Romania :banghead: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bilstein B4 sunt facute pentru inlocuirea amortizoarelor OEM. N-ar trebui sa fie mai dure. B6 si B8 sunt sport (B6 cu aceeasi lungime, B8 mai scurte cu 4 cm).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bilstein B4 sunt facute pentru inlocuirea amortizoarelor OEM. N-ar trebui sa fie mai dure. B6 si B8 sunt sport (B6 cu aceeasi lungime, B8 mai scurte cu 4 cm).

Deci le pot folosi fara probleme? Ma refer la sistemul de prindere si la dimensiunea lor in raport cu cea a arcurilor tinand cont ca sunt stock acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

vreau sa imi schimb telescoapele fata, imi puteti spune cam cat costa, de unde sa le cumpar, ce telescoape sa aleg,

masina e un VW Vento GLX , 1.9 TD, din '94

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

[salutare baieti. as dori sa schimb si eu telescoapele pe fata la un golf lll variant.1.9 tdi. Si as vrea sa stiu cam la cat m-ar ajunge costul. si care sunt cele mai indicata(marca).Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu mai deschid al topic voi posta si eu aici problema mea fiind legata tot de telescoape.

Ieri seara am facut un drum Tg-Jiu - Craiova si am facut greseala de a merge pe faimosul drum in lucru Rovinari - Filiasi, la intoarcere alegand alta ruta dar prea tarziu. Tot drumul am auzit un scartait pe drum drept iar la cea mai mica denivelare troncanea masina foarte tare. Astazi am incercat sa localizez sursa zgomotului si cand am deschis portbagajul am gasit acea protectie din cauciuc (ciuperca) care se pune in capul telescopului pentru protectie (cred) sarita. Spre surprinderea mea telescopul cu tot cu acea bucsa sau ce este din cauciuc este iesita in sus, masina se lasa foarte usor cu o simpla atingere pe partea din dreapta spate. In partea din stanga nu este distantat deloc, nu are joc acolo nici zgomot, nimic deci clar s-a intamplat ceva.... ce ar putea fi, este grav daca mai merg totusi asa cu masina? Din cate imi aduc aminte am luat intr-adevar o groapa vazuta din scurt cu 70-80km/h care am reusit sa o feresc cu fata dar am luat-o din plin cu roata din dreapta spate, cred ca atunci s-a intamplat..... O sa revin maine si cu poze in cazul in care nu reusiti sa intelegeti din ceea ce am explicat eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

telescoapele pe fata la un golf lll variant.1.9 tdi.

Eu am dat 250 de lei buc. Sachs.

Pe spate sunt mai scumpe. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am schimbat amortizoarele fata-Sachs - 220 lei/buc , spate - Bilstein - 180 lei/buc

Nykey si eu am avut aceasi problema, acolo sunt doua piese flansa care este cu tabla si sub ea cauciuc si vine exact pe arc si se prinde in partea superioara cu piulita si bucsa de care zici tu care face legatura intre caroserie si amortizor ... flansa de care-ti spuneam sigur e dusa nu e scumpa in jur de 100 ron dar necesita demontarea amortizorului (este ceva de munca) si plus de asta se gasesc tare greu ... bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Setul respectiv de flanse de tabla le`am cumparat eu acum jumate de an si am dat 60 ron/set.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva un link catre un magazin online in care se gaseseste acea flansa/set? Eu am gasit doar la autokarma.ro FLANSA AMORTIZOR SPATE SUPERIOARA , aceea din cauciuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine merg la service sa dea jos telescopul si cu toate cele sa vad exact despre ce este vorba. Am mai auzit la cineva ca poate sa fie rupta nu stiu cum din prinderea ei pe caroserie?? si trebuie sudata acolo, alta solutie nu ar exista. Revin maine cu detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce am revenit de la service cu masina. Problema mea era acea siguranta de pe tija telescopului ce tine o piulita si nu da voie telescopului sa urce cu totul in sus. De la socul puternic cand am lovit acea groapa probabil a sarit de pe canalul ei. A pus-o la loc mecanicul si acum totul este ca inainte. Este extrem de simplu de dat jos pe spate telescopul si arcul se poate da jos fara presa, deci in cazul in care voi mai avea probl de genul am vazut procedura si am sa rezolv singur, asa ca daca patiti acelasi lucru ca si mine se poate repara fara probl "in fata blocului".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am si eu o intrebare

de ce fuge de spate masina la viraj stanga, precizez ca am amortizorul dreapta curs.merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor

Trebuie sa schimb telescoapele si flansele pe fata (am o mica trancaneala la gropi).

Pana acum am fost la AutoCenter (in Iasi) si mi-au dat pret de 190 lei / telescop la nush ce producator si 280 la SACHS (astea cu montaj gratuit). Credeti ca as putea sa iau si unul mai ieftin sau nu merita?

Cine este din Iasi, stie un alt magazin de unde pot cumpara telescoape SACHS mai ieftine? sau din vecinii judetului Iasi :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Telescoape Monroe pe fatza 204 lei bucata si pe spate 143 bucata + montare gratuit sunt scumpe ? o parere va rog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor

Trebuie sa schimb telescoapele si flansele pe fata (am o mica trancaneala la gropi).

Pana acum am fost la AutoCenter (in Iasi) si mi-au dat pret de 190 lei / telescop la nush ce producator si 280 la SACHS (astea cu montaj gratuit). Credeti ca as putea sa iau si unul mai ieftin sau nu merita?

Cine este din Iasi, stie un alt magazin de unde pot cumpara telescoape SACHS mai ieftine? sau din vecinii judetului Iasi :icon_thumright:

incearca la automaris pe strada ciurchi (tatarasi )

au preturi beton ,eu de acolo imi iau pisele de care am nevoie si comparativ cu alte magazine au preturile cu 20-30% mai mici

eu am luat telescoape monroe fata 145 lei si spate 95 lei tot monroe

bafta

Modificat de mihai8888
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor

Trebuie sa schimb telescoapele si flansele pe fata (am o mica trancaneala la gropi).

Pana acum am fost la AutoCenter (in Iasi) si mi-au dat pret de 190 lei / telescop la nush ce producator si 280 la SACHS (astea cu montaj gratuit). Credeti ca as putea sa iau si unul mai ieftin sau nu merita?

Cine este din Iasi, stie un alt magazin de unde pot cumpara telescoape SACHS mai ieftine? sau din vecinii judetului Iasi ;)

Incearca la Trio Rom in Pod de Piatra. Aveau si ei Sachs si erau mai ieftine decat la autocenter, cel putin acu 3 sapt cnd m-am interesat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !!!

Am si eu o intrebare...am avut arcuri normale pe masina...acum mi-am luat arcuri sport si telescoape pe gaz!!!

La montaj am aflat de la mecanic ca arcurile nu mi se potrivesc chiar daca sunt pentru golf 3!!! Am nevoie de flanse pentru arcuri cu diametrul de 110 mm!!!

Stie cineva ce sa fac??? Daca sunt de cumparat...de unde sa le iau??? :hainoroc: :D :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care este durata de viata la amortizoare? dupa cate mii de km? ma intereseaza la alea de pe spate hidraulice..

Modificat de GenuVW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca se poate estima o durata medie de viata a amortizoarelor. depinde pe ce fel de drumuri mergi . ce iti pot spune este ca daca masina se balangane foarte usor , intra in balans foarte usor sunt cam pe duca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema am avut-o si eu cu amortizoarele erau praf a curs uleiul din ele....am vb cu o cunostinta si mi-a facut rost de 4 amortizoare Monroe 140 de lei buc pe fata si 100 de lei pe spate...si mi le-a montat cineva cu 60 de lei..acuma e cu totul altceva masina sta mult mai bine pe drum am facut 4000 de km cu ele de cand le-am montat si pot sa spun ca sunt super ok...am uitat sa precizez ca este un golf 3 1,9 tdi 90 de cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut am schimbat flansele amortizoarelor fata si cand am ajuns la service ca sa fac unghiul de fuga cei de acolo mi-au spus ca rotile coboara mult prea mult. Care ar putea fi cauzele?

post-761-1258309882_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!