Jump to content

VW BORA


stefan.adam

Postare recomandată

Masina mea:

VOLKSWAGEN

Model: BORA

Motor: 1.9 TDI

Putere: 66 kW (90 CP) + remapare TCM TURBO ~130 CP si 300 NM

Prima inmatriculare: 03.04

Culoare: Albastru metalizat

Dotari:

- Climatronic

- 4 geamuri electrice

- imobilizator

- oglinzi electrice si incalzite

- Bord computer

- duze spalare parbriz incalzite

- ABS

- geamuri colorate

- airbag-ui frontale

- cotiera spate

Upgrade-uri:

Audio

- MP3 player Pioneer DEH-2000MPB

- woofer JBL 1204

- statie JBL 60.4

- condesator Dietz 1F

Exterior

- faruri Dectane cu angel eyes

- instalatii xenon 6000k faza scurta + faza lunga

- folie Llumar

Tehnic

- remapare TCM TURBO race stage 130 CP 300Nm

- evacuare cat-back 63mm

- supensie FK -42/-42

Roti

de vara:

- jante Platin P29 18" ET35 J8 5x100

- anvelope Barum Bravuris 225/40/18

de iarna:

- jante tabla 15" 5x100

- anvelope inca nu am

si 2 stickere ... VWFORUM.RO si TCM TURBO

p1010818ttg.jpg

p1010837u.jpg

p1010833mod.jpg

p1010795mod.jpg

p1010828mod.jpg

p1010843mod.jpg

p1010819k.jpg

p1010823.jpg

Modificat de 2fast4you
Link către comentariu
  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • stefan.adam

    27

  • Circoloco

    5

  • john33exe

    3

  • KRZ

    2

:coffee_lol: ... vin dupa tine john... sper sa ajung la stage 4... 220 V sau 220 CP...nu mai stiu....

Link către comentariu

Imi place. Mai ales pozele, parca o pun in valoare. Inca o Bora :)

Link către comentariu

va multumesc domnilor....

ALH merge fara repros...sper sa mai mearga asa si cand voi ajunge la putere mai mare...

Link către comentariu

cred ca se cere un alt ambreiaj...ca asta deja face figuri...am impresia ca a inceput sa patineze putin

Link către comentariu

S-o stapanesti sanatos :) Inca de la inceputul topicului vroiam sa te intreb cum se descurca ambreiajul... am vazut acum insa la final raspunsul. Ce ai de gand sa pui in locul lui? Ce alte planuri mai ai, ce vrei sa-i mai schimbi?

PS: asemenea unui coleg de mai sus, si eu as fi optat pentru alte tips-uri

Link către comentariu

cand am pus mana pe tips, am zis: cat costa...nu conteaza...il iau...era drept, destul de mare, frumos...acum pe masina arata putin altfel, dar nu arata chiar atat de rau...poate ne vedem la intalniri si o sa va schimbati parerea

Ambreiajul a fost OK...dar am facut cateva plecari mai tari cu anvelopele astea 225 si in loc sa patineze rotile, a patinat ambreiajul...daca nu ma dau la ea...e OK, ma surprinde faptul ca nu miroase deloc, iar din discutiile cu mecanicul meu am costatat ca e posibil sa fie doar pistonasul hidraulic de la pedala, care in timp s-a inmuiat si nu mai e asa tare pedala....d-asta zic eu ca patineaza...e cam moale pedala, dar in mers nu patineaza deloc

inca nu m-am hotarat la ce ambreiaj o sa iau, dar vreau unu care sa tina suficient cuplu pt stage 2 momentan...daca o sa strang suficienti bani pt stage 3 sau 4...atunci o sa iau alt ambreiaj....

Link către comentariu
  • Administrator

e august 2009 . Sunt curios cati cai o sa fie pe acest motor in august 2010

Link către comentariu

sper sa ma apropii foarte tare sau sa depasesc pragul celor 200 CP, plecand de la cel mai mic motor turbo de 1.9 din grupul VAG...in august 2008 am facut prima resoftare, august 2009 am facut a-2-a resoftare....august 2010 ...va urma

Modificat de 2fast4you
Link către comentariu
vezi ca ti-o iau inainte.... :blah:

d-ai bataie...asa vad si yo ce e OK sa fac si ce nu e OK.... :blah: ....esti COBAI...vin si dupa tine...dar eu merg la sigur

Link către comentariu

Superba masina. :P Am si eu o Bora, insa a ta e frumoasa rau de tot. :D Cred ca am sa ma inspir de la tine sa o mai modific si eu pe a mea. :angry:

Link către comentariu

NU NU...drepturi de autor, marca inregistrata...totusi....m-am gandit de 123989137410 de ori inainte sa fac ceva la masina.....

glumeam...daca te pot ajuta cu ceva...cu cea mai mare placere...multumesc mult de aprecieri

Link către comentariu

Frumos, dom'le, frumos!!! :D As mai adauga pt. exterior: grila fara semn, bandouri/fuste vopsite la culoarea caroseriei, jos semnul VW de pe portbagaj si oglinda retrovizoare dreapta mare (ca cea din stanga)! :icon_cool: Diametrul marit la evacuare cam cati cai crezi ca ti-a dat in plus? Costuri?

Link către comentariu

pai...grila a fost candva fara semn, dar tre sa acopar decuparea din capota mai intai(asta implica si vopsit, deci cheltuieli pe care prefer sa le investest in cei 200+ CP la care vreau sa ajung).

cam aceeasi poveste si in cazul bandourilor.

semnul de VW de pe portbagaj vreau sa il scot(are si incuitoarea in el si nu se stie cand am nevoie).

oglizile...cea de pe stanga e sparta si am zis ca le schimb pe aman2 cu un set sport (ambele mici) dar nu am gasit ceva care sa imi placa fff mult.

de la evacuare nu am castigat nimic in afara de sunet...e TDI, inca am catalizatorul s.a.m.d...cost evacuare: tips 80 RON, tzeava 63mm 100 ron, manopera 30 RON parca

Link către comentariu

multumesc DannyBoy

masina a primit amortizoare noi TA TECHNIX...am renuntat la FK pentru ca le-am stricat pe cele de pe fata, dar le voi repara si cred ca voi reveni la ele, am fost mult mai incantat de cum amortizeaza decat cele pe care le-am pus acum, dar,...sunt OK si acestea din urma. Arcurile le-am pastrat pe cele vechi, adica FK, fiind mai inalte decat TA TECHNIX, motiv pentru care le scot la vanzare

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

de astazi masinutza mea a primit duze injectoare BOSIO PP520....e cu totul alta masina... urmeaza sa pun softul pt injectoare

II MULTUMESC MULT DE TOT LUI DRAGOS VOINEA PENTRU DUZE SI SOFT... (SA TRAITI O MIE DE ANI, CA MAI RAR ASA OAMENI)

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!