Jump to content

Nou cu Touareg , nou la VW.


dancilan

Postare recomandată

Va salut pe toti , ma numesc Dan si de curand am achizitionat un Touareg.Nu pot sa zic ca sunt prea incantat de el si sincer sa fiu cred ca motorul 2,5 diesel este cam mic pentru ditamai SUV-ul.Pana acum am condus un A4 2,0 Quattro Turbo FSI din 2006 cu 200 HP si trecerea la Touareg a fost ca un dus rece. Ieri gazela , azi elefant...

Foarte frumos a spus userul Maximus9 in topicul "Touareg TDI 2.5 vs 3.0, Ce sa aleg" si anume : "Una peste alta, cand aveam SUV regretam tinuta de drum a unei limuzine. Cand am limuzina din nou, regret SUVul.

Ca in orice domeniu in viata, nu exista numai avantaje, altfel toata lumea s-ar indrepta in acea directie..."

gazela...

post-38388-1230331969_thumb.jpg

elefantul...

post-38388-1230332220_thumb.jpg

post-38388-1230331957_thumb.jpg

Modificat de dancilan
Link către comentariu

salut, felicitari pentru achizitie. doar nu ai vrut sa aiba Touareg-ul un demaraj ca la AUDI??? chiar daca era 3.0TDI nu cred ca se misca ca o masina sport//limo. Daca te grabesti undeva iei A4 daca nu iei "elefantu" :) ;)

Link către comentariu

Mi-a placut prezentara ... mai ales "Ieri gazela , azi elefant..." ... insa greseala a fost a ta, pentru ca trecerea de la o limuzina de 2L la un SUV de 2,5L trebia sa iti dea de gandit ;) Probabil alegerea care sa nu te dezamageasca ar fi fost trecerea la un Touareg V10 5.0TDI :)

Nu pot sa-ti spun decat: drum intins!

Link către comentariu

cea mai eleganta solutie pret/performanta era 3.0TDI cu alt soft. erau mari sansele sa nu mai treci la nici o gazela.

da, au acelasi numar, e mai simplu asa :)

Link către comentariu

frumoasa masina,multi km fara probleme.Poate omu si-a vandut una si a luat alta,de asta are acelasi numar.

Link către comentariu

Din ce vad in poze, cred ca Touareg-ul se preteaza mai mult in zona in care locuiesti chiar daca Audi era Quattro.Mai ales ca am vazut ca esti interesat de echipamente optionale off road gen troliu si altele.E chestie de obisnuinta cu timpul o sa iti schimbi stilul de condus si totul o sa fie ok.Pentru un surplus de putere care sa te ajute in depasiri se poate face o resoftare.In rest asteptam pareri si dupa 2,3 luni cind deja incepi sa te obisnuiesti cu masina.

post-15613-1230369968_thumb.jpg

Modificat de VVV
Link către comentariu

Merci de aprecieri baieti !Intr-adevar am schimbat Audi cu Touareg si am mai dat o diferenta de 4500 euro ! Deoarece petrec mult timp in Apuseni unde am o cabanuta de vreo 12 ani , ( vezi : http://fantanele-belis.ro/ ) am nevoie de un 4X4 deoarece accesul este dificil, cu drumuri forestiere etc.Am avut doua masini A4 si un Ford Ranger.Plateam cam mult intretinerea la amandoua ( numai CASCO plateam 9mil./luna ) si am hotarat sa fac un compromis : din cele doua sa fac una ! Deci am decis sa le vand pe amandoua si sa iau una care are calitatile celor doua la un loc ( pe cat posibil ).Initial m-am gandit la un X5 , dar m-am hotarat la Touareg pentru ca cei de pe forumul 4X4 au spus ca e singurul SUV care are reale calitati de off-road cum ar fi reductorul ( LOW ) si diferentialul central blocabil.Si uite asa am ajuns la Touareg.Acum mai trebuie sa vand Rangerul si mi-am facut targetul pe 2008. :D

@SkuriN

Fordul la cei 142 cai zboara pe langa Touareg.Nici nu se compara nici la demaraj si nici la tractiune.Cu el trag platforma cu masini din Germania .Cu platforma cu tot si iau fata la Touareg ( asta e valabil pana la 80 km/h ).Sunt convins ca motorul de 2,5 e prea mic pentru caroseria Touaregului.Cei 178 cai trebuie sa miste 2300 kg pe cand la Ford cei 142 cai au de urnit doar 1700 kg!Pe langa asta la Ford cuplul se simte la turatii mici ( cum e normal la un diesel ) iar la Touareg cuplul se simte la turatii destul de mari ( parca ar fi benzinar ! )

Link către comentariu

Aha..ms de raspun.Sa stapanesti sanatos toareg ul si sper sa te obisnuiesti cu puterea motorului.Daca nu se pot face unele mici ajustari pt un surplus de putere iar la un motor de 2,5 cred ca ai sari usor de 200 de cai fara prea multe batai de cap si destul de ieftin ,sunt f multi colegi pe forum care te pot ajuta cu chestia asta.

Per total cum e Ranger fata de Touareg ,si implicit Fordul fata de Vw?

Sarbatori fericite

Link către comentariu

Nu se poate compara comfortul si dotarile Touaregului cu Rangerul. Doar la capitolul agilitate este o diferenta ( si inca una mare !) Pastrand proportiile e ca un Mercedes pe langa un Logan. :o

Link către comentariu

frumoasa prezentarea ta dar da-ne si noua niste detalii..dotari,istoric,km,poze,etc sa o stapanesti sanatos

Modificat de But_Fns
Link către comentariu

Cu placere.Poza am pus mai sus ! Nu e spectaculos , nu sare in ochi cu nimic ( pe deasupra e si argintiu !!!).Deci este din august 2004 si a fost adus in tara de un tip din Targu-Mures in luna iunie 2008 si avea 98.000 km.Nu stiu cum de a reusit sa-l inmatriculeze pe persoana cu handicap ( in carte de identitate cica are ambreiaj de mana la volan !!!laughing024.gif ) si nu a platit taxa de prima inmatriculare.L-am gasit pe net si i-am propus schimbul cu A4 si dupa cateva negocieri ( a cerut 6.000 euro diferenta ) am batut palma.Asta ar fi istoricul.

Ca dotari este standard ( motor R5 cu 5 cilindri in linie , 174 HP) , fara suspensii hidraulice , fara telesoape reglabile dar cu navigatie !

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!