Jump to content

Cutie Hidramata Audi A4 Din 1995


florin_andrey86
 Share

Postare recomandată

florin_andrey86

sal!

am un AUDI A4 din 1995 cu cutie automata (hidramata) si nu-mi merge cum trebuie, adica nu pot sa fac o depasire rapida si sigura si pe drum drept nu depasesc viteza de 100km/h, am schimbat uleiul si filtru de ulei din cutiea de viteza (asa mi-a recomandat un "expert") dar degeaba nu vrea

ce pot face are cineva vreo idee

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi de ce nu poti face depasirea nu mai trage , se tureaza in gol , patineza ambreiajul ,sare din viteza, ai limitare de viteza,tie frica sa depasesti etc ???

Modificat de vw-raz-van
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin_andrey86
poi de ce nu poti face depasirea nu mai trage , se tureaza in gol , patineza ambreiajul ,sare din viteza, ai limitare de viteza,tie frica sa depasesti etc ???

cand o turez nu trece de 3000 de turati, dar ii date tata azi de cap, are evacuarea infundata, si nu avea pe unde sa elimine noxele, de facut nu o facu pt ca nu date galeria jos sa vad unde e infundata, dar problema s-a rezolvat

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
florin_andrey86

stie cineva cati litri de ulei sa pun intr-o cutie de viteza hidramata de AUDI A4 din 1995, motor de 1,9 tdi, 90 de CP, EURO 2

multumesc

Modificat de florin_andrey86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat in manalul de intretinere si zice asa:initial filling 5,5l;fluid change 3,5l;automatic transmission final drive 1l.Ai motorul 1z de 90cp,nu?Avem aceleasi motoare pe masini,numai ca a mea e din 96 si are cutie manuala.Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
stie cineva cati litri de ulei sa pun intr-o cutie de viteza hidramata de AUDI A4 din 1995, motor de 1,9 tdi, 90 de CP, EURO 2

multumesc

florin_andrey86 gasesti aici.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
florin_andrey86

ma poate ajuta si pe mine cineva cu o poza la piesa asta si sa-mi zica si unde e pozitionata daca stie cineva va rog ajutati-ma, e vorba de un audi A4 de 95 cu cutie automata, 4 trepte motor 1Z :blah: :P

Address 02: Auto Trans Labels: None

Part No: 01N 927 733 E

Component: AG4 Getriebe 01N 2197

Coding: 00000

Shop #: WSC 00000

1 Fault Found:

00297 - Gearbox Speed Sensor (G38)

03-00 - No Signal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciao

Cel marcat in poza este senzorul de viteza al cutiei

bafta

post-5336-1223322781_thumb.jpg

Modificat de Scorpion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin_andrey86

uite ce imi da mie cu programul ETKA

post-28314-1223392155_thumb.jpg

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciao

ce arati tu acolo, poz.12, este unitatea de comanda(calculatorul) cutiei de viteze, eroarea iti provine de la senzor :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin_andrey86

de acord cu tina tati, da mie pe tester codu ala mi-l da,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin..ala este codul modulului de comanda..nu ala e stricat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin_andrey86

Scorpion :) , dau o :lol: daca nu imi ziceai tu cumparam prostia aia si nu era decat 1500 lei,

multumesc :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
mihai_urotiorc

salutari...vreau sa-mi schimb uleiul in cutia de viteze ...e manuala 5+1 la masina din semnatura.....daca imi da-ti ceva sfaturi si cati litri intra in ea....apropo in legatura cu umplerea cu ce as putea s-o fac..? cu seringa mare... aveti o poza cu ea....? multumesc!!!

post-30336-1239390803_thumb.jpg

post-30336-1239390825_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
florin_andrey86

sal scuze de intarziere, dar acum am vazut.....

atasez o poza cu o lista pote te ajuta cu ceva

post-28314-1244662418_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

scuze ca ma bag pe topic, dar am o intrebare legata de cutiile de viteze

Se poate monta o cutie de viteze cu 6 trepte quatro in locul uneia cu 5 quattro pe un motor AFN? Exista diferente de prindere/ambreiaj lungime cardan, planetare?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua.

Am si eu o rugaminte. La masina mea, un Audi A4 din 98 19tdi stie cineva unde se afla calculatorul cutiei de viteze? Masina a fost cu cutie automata si iam pus cutie manuala pe ea.

Nu cred ca ar fi tare greu sa il gasesc dar ar fi mau usor daca stie cineva unde este.

Multumesc

P.S. Daca este cineva interesat ce trebuie de facut pentru a schimba cutia automata cu una manuala il ajut cu mare placere (vorbesc doar de audi A4 95-98 1,9 tdi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salut .... uitati ce am patit.. sa rupt senzorul de viteza si a ramas lita inauntru, ce trebuie sa fac sa curat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!