Jump to content

Golf 3 1.4 Sau 1.6


dorur
 Share

Postare recomandată

Trebuie sa cumpar sotiei o masina si m-am hotarat sa-i iau un Golf 3 benzina cu motor pana in 1.6 inclusiv. Mentionez ca vreau sa o aduc din Germania.

Avand in vedere ca vreau sa platesc mai putin pentru taxa de mediu care intra in vigoare de la 1 iulie 2008 doresc ca motorul sa respecte norma de poluare euro 2 dar sa nu treaca de anul 1995 de fabricatie ca altfel taxa creste.

Vreau parerile voastre referitoare la normele de poluare aferente motoarelor de 1.4 si 1.6, eventual sa-mi spuneti ce motor (ce cod motor) sa prefer din punct de vedere al fiabilitatii.

Stiu ca sunt mai multe motorizari de 1.4 si 1.6 si de aceea am nevoie de ajutorul vostru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am 1.6 din 94 cod ABU, in iulie ma va costa taxa 291euro...

Motor 1.4 nu iti recomand, pentru ca trage greu mai ales cu masina plina.. te vei ruga de el sa mearga si nu ai nici un avantaj la consum!

Cauta eventual versiuni GL care au avantaje de confort.. geamuri si trapa electrica, aer (obligatoriu!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu recomand un motor de 1.6...daca vrei sa aiba aer conditionat vezi ca la 1.4 la golf 3 nu este si la 1.6 este la motorul care a fost introdus numa din 1995 si are 101 cp.O sa gasesti pana in 1995 aer doar de la 1.8 in sus.Acum tu decizi ce vrei sa cumperi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc golfisti pentru raspunsuri. M-am hotarat sa iau pana la urma motorul 1.6.

Acum ramane urmatoarea dilema: care din urmatoarele motoare respecta norma de poluare EURO 2 conform datelor de la RAR ca s-ar putea sa o iau de acolo cu euro 2 si la noi sa constat cu stupoare ca are doare euro 1.

1. ABU 55 KW (1992-1994)

2. AEA 55 KW (1994-1995)

3. AEE 75 KW (1995-1997).

Variantele de 100 de cai cu codurile motor AEK, AFT si AKS nu ma intereseaza deoarece sunt mai scumpe la intretinere si mult mai rare in acelasi timp.

Ca sa va zic cu norma asta de poluare o intamplare: motorul care il am eu momentan pe audi are cod motor ABK (anul 1994) si oriunde te uiti vezi motorul asta ca respecta norma de poluare euro 2 dar la RAR cand am sunat sa intreb deoarece intentionam sa iau un audi coupe din 1994 cu acelasi cod motor mi s-a zis ca este euro 1.

De accea cred ca motorul ABU figureaza EURO 1 la RAR.

Astept comentariile voastre care sa ma faca sa hotarasc ce cod motor sa iau si cum sa-l deosebesc de celelalte deoarece toate au acceasi putere in KW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut am fost zilele astea la RAR cu Golfu` meu 1.8i GL din 94 (75KW) si am primit fara probleme EURO 2 la el .. ma scosta inmatricularea undeva la 400 de euro... am un prieten care are Golf 3 1.6 din 1993 si la fel si el a primit Euro 2 la el ii mai putin un pic taxa ca ii motor mai mic... dar NU se compara 1.6 cu 1.8. Al meu cu 1.8 fuge de rupe pe langa 1.6 al lui ... Bafta

Modificat de Dj_JOY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogmotorsport

cel mai repede as merge pe motorul de 1,8 gl-ul de 90cp model ABS este cel mai fiabil motor...nu are nici cai multi dar nici putini,nu trage bine dar nici prost dar cu cele de 1,4 si 1,6 nu se compara decat cu gt-ul de 1,6 cel de 101 cai in rest parerea mea e sa mergi pe 1,8 care sunt cele mai fiabile si au si cateva dotari fata de cele de 1,4 si 1,6 si euro 2 este cu siguranta.la motorul de 1,8 poti gasi cu trapa electrica geamuri electrice si incalzite,servo,abs,ac si ce mai aveau pe atunci...multa bafta...oricum la fata locului te decizi cel mai bine cand ai de unde alege

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

chiar daca nu s-a mai zis nimic aici dar mentionez ca abu este euro 2 la rar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

As vrea sa va intreb daca exista pe net ceva de verificare VIN,deoarece sunt in curs de cumparare a unui Golf 3 din'95 cu motor de 1.6,si as vrea sa-l verific daca se poate prin metoda aceasta.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!