Jump to content

Noua Mea Dragoste !


UWE

Postare recomandată

Salut

A sosit timpul sa-mi prezint noua masina, desi anul trecut, cind imi prezentam vechea masina :http://vwforum.ro/index.php?showtopic=29683 , nu ma gandeam ca o sa prezint o noua masina asa de repede !

Desi eram indragostit iremediabil de vechea masina ( nici acum nu mi-a trecut ), mi-a picat in mana actuala masina careia nu am putut sa-i spun nu !

De ce ?

Pasat Trendline 2006 iunie, 1.9 TDI, 105 HP, pret initial 24 K, am cumparat-o cu 16 K, in conditiile in care la bord avea in momentul cumpararii 10.300 km, asa e ca mai exista Mos Craciun si capre negre :P , se pare ca da !

Fostul proprietar, o femeie, a venit la revizia de 1 an cu 4100 KM :P , cum o fi reusit cind eu in 2 luni am deja 4000, iar a 2-a revizie am facut-o eu la 10300 cind am cumparat-o !

Fata de masina stok, i-am schimbat jantele, am trecut pe 17" si Dunlop Sport Maxx, ornamentele de evacuare si i-am vopsit etrierii cu argintiu metalizat !

Nu va mai plictisesc, o sa revin in curand cu alte detalii, va las cu pozele..............enjoy !!!!!!!!!!!!!!!!

New pictures !

More !

post-11277-1212160854_thumb.jpg

post-11277-1212160868_thumb.jpg

post-11277-1212160876_thumb.jpg

post-11277-1212160887_thumb.jpg

post-11277-1212160896_thumb.jpg

post-11277-1212160959_thumb.jpg

post-11277-1212160975_thumb.jpg

post-11277-1212160995_thumb.jpg

post-11277-1212161009_thumb.jpg

post-11277-1212161027_thumb.jpg

post-11277-1212161255_thumb.jpg

post-11277-1212161269_thumb.jpg

post-11277-1212161282_thumb.jpg

post-11277-1212161294_thumb.jpg

Link către comentariu

Felicitari si WELCOME IN THE CLUB! :P

Sa o stapanesti sanatos, fara evenimente neplacute si ...vad ca esti "veteran", asa ca restul e de prisos. :P

Ps: ai jante belea! :P

DRIVE SAFE!

Modificat de CT 10 VWP
Link către comentariu

Foarte frumoasa masina. Dau foarte bine modelul acesta de jante pe Passat. Mai e in VL unul negru cu aceleasi jante numai ca sunt pe 18":P

Ai putea sa vopsesti si bandourile in culoarea caroseriei impreuna cu fustele fata/spate si pragurile

P.S: Arunca o geana si pe topicul cu Intalniri in Rm.Valcea:D

Modificat de AaronNel
Link către comentariu

Frumoasa masina iar jantele sunt si mai frumoase :) Culoarea exterioara e ca si la masina mea. Ar merge o folie pe geamuri. Cat mai multi km!!!

Link către comentariu

in afara de folii ar merge si un eleron dragut :) .... jantele sunt exceptionale ! In rest masina arata bine si iti doresc sute de mii de km cu ea :D

Link către comentariu

superba asta e adevaru .s-o stapanesti sanatos si s-o conduci cu placere

jantele sunt belea:)

multa bafta tuturor

Link către comentariu

Salut !

si multumesc pt aprecieri !

Intre timp masina a suferit un up-grade, filtru sport KNN, am mers deja cateva sute cu el, ori e placebo ori nu, dar parca se simte ceva, in sensul unui cuplu crescut la turatie joasa si o crestere mai rapida in turatie !

In privinta modificarilor, am o lista, dar asa in timp printre picaturi. Cind am cumparat masina ma gandeam la bandouri cromate si o grila fata la fel, dar tot studiind pe forum si pe alte surse, am ajuns la concluzia ca i-ar sta bine in combinatia albastru - negru, ca tot am jantele in ton.

Deci urmatorul pas, semnalizari fata "smoked" In-Pro, la fel semnalizarile din oglinzi iar grila fata, cred ca ar da bine neagra, in stil FK. Ma gandeam sa-i aplic o folie neagra pe grila, sa vad cum vine, daca nu-mi place, o dau jos si gata !

Ceao !

post-11277-1212580704_thumb.jpg

post-11277-1212580720_thumb.jpg

post-11277-1212580734_thumb.jpg

post-11277-1212580771_thumb.jpg

post-11277-1212580779_thumb.jpg

post-11277-1212580792_thumb.jpg

Link către comentariu
Intre timp masina a suferit un up-grade, filtru sport KNN, am mers deja cateva sute cu el, ori e placebo ori nu, dar parca se simte ceva, in sensul unui cuplu crescut la turatie joasa si o crestere mai rapida in turatie !

E placebo, diesel-ul nu este obstructionat de filtrul de aer. Vezi si aici!

Link către comentariu

punei grila neagra... si eu daca as fi avut passatul de culoare deschisa mergeam pe contraste de negru...

Link către comentariu
  • 1 month later...

Foarte frumoasa masina.. ;)

Sa o stapanesti sanatos!!

P.S. Fosta ta masina a fost revanduta.. :(

Link către comentariu
  • 1 month later...

Salut

cam greu cu forumul in ultimul timp, de cand nu am mai scris pe acest topic, masina a mai facut ceva km, acum am aprox 25.000 :Driver: , de ....... concediul in Europa + cateva drumuri in DE.

Intre timp am mai schimbat unele chestii :

- RNS 510, :) , de cand visam la el........, se aude excelent, o idee mai incet dacat HU original, dar asta datorita faptului ca la volum maxim nu distorsioneaza deloc, fata de vechiul HU pe care nu puteam sa-l dau mai tare de 2/3. Se integreaza perfect in bord, montajul simplu plug & play, mai putin antena care necesita o mica adaptare, foarte util slotul pt card, care a cam eliminat CD-urile.

- Tempomat, deosebit de util, mai ales in afara tarii.

- Ornament volan ABT si cam atat.

Pana acum, nici un fel de probleme, consumul de ulei intre 2 schimburi aprox 750 ml, foarte bun tinand cont ca majoritatea km au fost facuti pe autostrada la viteze ridicate.

Planuri de viitor..... inca nu sant hotarat, parca asi schimba emblema cu una cu 4 cercuri :P sau cu noul CC, oricum asta la anul, pana atunci mai astept si ma mai gandesc !

Numai bine !

PS : sa nu ma intrebati de pretul RNS - ului, caci nu e relevant si nici vechiul HU nu il vand, caci din pacate suma care se ofera pe el e prea mica in comparatie cu pretul lui ! ( no offence )

PS 2 : sper ca fosta mea masina a incaput pe maini bune !

post-11277-1220020429_thumb.jpg

post-11277-1220020438_thumb.jpg

post-11277-1220020448_thumb.jpg

post-11277-1220020457_thumb.jpg

post-11277-1220020465_thumb.jpg

post-11277-1220020472_thumb.jpg

post-11277-1220020481_thumb.jpg

Modificat de UWE
Link către comentariu

UWE tu ti-ai pus RCD 510 si presupun si care e pretul ca :D oricum e tare si sistemul asta :)

Modificat de TIR
Link către comentariu

Hehe, interesanta masina, FIX ca a mea ai luato ( ma rog, diferenta de 18.000 km ) dar nu conteaza... idee e ca e faina, e PASSAT si bine ai venit in club... cati mai multi km fara probleme :vaidecapulmeu:

btw, RCD 510-ele costa in jur de 4500 RON ( la reprezentanta ) si vreo 300 - 400 E after market :D so no big deal... oricum eu iti sugerez sa-l pastrezi si pe ala vechi , ca daca iar te decizi si vinzi masina, poti sa-i schimbi sistemu' cu ala vechi si pastrezi pe actualu' pt viitoare masina :angry:

P.S.: btw, daca ai timp sa-mi zici si mie prin PM, acel "Ornament volan ABT" poti sa-i faci o poza sa-mi arati si mie cum vine ( ca mar interesa si pe mine mici/mari modificari la volan si inca oscilez intre insertii de alumniu - in loc de clasicele comezi - sau altceva... :D )... daca da, mersi anticipat

Link către comentariu

OFFTOPIC: @Andrei2000: vezi vb cu colegu' TIR de pe forum ca el iti poate aduce unu ORIGINAL si la preturi bune... sau viziteaza site-ul lui din semnatura :P OEMPLUS :icon_thumright:

Link către comentariu

Salut

Tir - :tomato: da RCD 510 este, din greseala am scris RNS......cred ca din cauza ca acum la RNS visez :icon_cool: !!! Pretul nu e relevant deoarece il am de la un prieten bun care a trecut la RNS.

Riddler - exact ca tine am gandit si eu, vechea unitate o sa o montez in momentul cand voi vinde masina. Scuze pt "ornament " dar se pare ca am uitat sa bag poza ! Multumesc pt urari !

popa.misu - pt mine nu sant deloc deranjante, la fosta masina, G 5, aveam jante pe 16"si anvelope 205 / 55 R 16" si pot sa spun ca Passatul pe 17" cu anvelope 235 / 45 R 17 e mai confortabil decat Golful.

Oricum trecerea pe 17" nu am facut-o din considerente estetice, ci datorita faptului ca nu imi placea cum sta masina pe asfalt cu jantele originale pe 16" si anvelope 215 / 55 R 16". Oricum sant constient ca Passat-ul e mult mai aplecat spre comfort decat Golf-ul, dar asta nu ma impiedica sa-i ameliorez performantele dinamice, chiar daca am numai 105 CP .

In ceea ce priveste talonul de "45", sper ca sti ca acel 45, nu e o valoare fixa, ci reprezinta 45% din latimea anvelopei, care e exprimata in mm.

Numai bine !

post-11277-1220520291_thumb.jpg

post-11277-1220521112_thumb.jpg

Modificat de UWE
Link către comentariu

hehe, mersi mult pt poze arata ok... ma gadeam ca poate gasesc un "ornament" ( btw, eu le zic clipsuri ... iar aia de la reprezentat le numesc "insertii" :) ) pe care sa fie inscriptionata ori sigla VW ori sigla Passat :lol:

oricum arata bine respectivu' ornament acolo... vezi ca poti schimba si pe cele laterale tot cu unele din aluminiu sau cu comezi pe volan :lol:

Later Edit:

uite aici clipsuri laterale din aluminiu

....sau in cazu' in care alegi comezile pe volan lucrurile se complica...trebuie sa-ti mai cumperi pe langa comezile respective si un calculator pt volan nou... deoarce varianta TL vine cu un model de calculator in volan fara un set de 4 pini ... dar aici cheltuielile sunt mari... nu mai zic de manopera :lol:

una peste alta, eu am vrut sa-mi pun comezi...dar cand am vazut pretu' am preferat sa pun ban deoparte, imi iau un volan de R36 si in loc de comezi pun insertii :D

Modificat de Riddler
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Salut

acum cateva zile am schimbat "prefixul", masinuta a implinit o varsta ( in km ) aproximativ rotunda ;) , in continuare merge perfect, efectuat revizia, schimbat consumabile, consumul de ulei in 15 K sub 1 l, verificat preventiv directia, e in parametrii normali, nu a fost nimic de reglat.

Si acum surpriza : se pare ca in viitorul apropiat voi face un nou up-grade de masina, asa ca maine voi pune la loc unitatea originala, iar RCD 510 va fi de vanzare, deoarece viitoarea masina il va avea din dotarea de serie ! Pt masina momentan am client, dar daca e cineva interesat.....PM me !

Voi deschide un topic la vanzari, in acest sens in momentul in care voi monta vechea unitate, pt a nu se considera acest post un anunt de vanzare mascat si intr-o arie nepotrivita !

Numai bine !

post-11277-1222174680_thumb.jpg

Link către comentariu

Ce ciudat ai display-ul pe bord, totul pe centru :( ... ce tip de BC ai ?! ( stiu ca-i minidot dar modelul :) )

Link către comentariu

:10[1]:

Salut

nu e nimic ciudat, e doar bordul unui passat fara computer de bord, mi-a fost destul de greu la inceput fara el, dar m-am obisnuit repede !

Numai bine !

Link către comentariu

deci sa inteleg ca respectivul bord inseamna ca nu ai BC.. oki acu am inteles :D ...ca mai vazusem la cineva dar n-am apucat sa-l intreb ce si cum ...iar tot drumu pana acasa ma tot intrebam "Ma ce tip de BC avea ala ?" :)

Link către comentariu

@Riddler Vezi ca tu nu diferentiezi BC-ul de ecranul care afiseaza date din BC. BC este computer de bord, iar TOATE passat-urile au computer de bord. Ceea ce difera este ecranul pe care se afiseaza datele.

Modificat de rifflections
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!