Jump to content

Antena Radio De Plafon


Wizard84
 Share

Postare recomandată

Am gasit intr-un manual de golf 3 schema antenei radio de plafon, din care reies doua fire, cel coaxial care se leaga la radio si inca unul care nu stiu ce rol are.

am atasat imaginea cu schema gasita.

Poate ma lamureste si pe mine cineva, nu de alta dar prind prost de tot radio.

*casetofonul nu este vw standard, e un pioneer deh 2020*

post-14665-1210413047_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate ca antena sa fie cu amplificare. Stiu ca la modelele mai noi exista un amplificator de semnal si ca la acesta curentul (12V) vine chiar prin cablul de antena. La tine fiind model mai vechi, se poate ca sa existe un fir separat sau se poate ca acele 2 fire sa mearga la amplificator. Am vazut ca unele antene de fabrica, au un fir incolacit in jurul lor (pe "batul" propriuzis) si care au ca efect marirea sensibilitatii/receptiei.

S-a mai discutat faptul ca la schimbarea HU-ului original de pe masina, receptia este mai proasta. Asta datorita faptului ca amplificatorul de semnal al antenei nu mai este alimentat. La HU OEM, este dat curent direct pe firul de antena, la HU aftermarket se cumpara un mic adaptor (vreo 40 RON) care se punea intre HU si antena. Adica el intra in HU la antena si mufa de antena intra in el. De asemenea mai avea un fir care se lega la un +12V. Exista un topic pe forum legat de asta si dadea si poze cu acel adaptor...Uite, am gasit un topic legat de asta chiar la Golf 3 AICI. AICI am gasit un alt topic chiar al unui coleg care vinde conectorii (adaptoarele). Vezi si acolo ca sunt niste scheme in topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_mihai
Am gasit intr-un manual de golf 3 schema antenei radio de plafon, din care reies doua fire, cel coaxial care se leaga la radio si inca unul care nu stiu ce rol are.

am atasat imaginea cu schema gasita.

Poate ma lamureste si pe mine cineva, nu de alta dar prind prost de tot radio.

*casetofonul nu este vw standard, e un pioneer deh 2020*

acel fir se leaga la +(12 v) si alimenteaza amplificatorul care se afla in suportul in care se infileteaza antena

unele casetofoane (cd playere) au un fir pe care scrie antena si se leaga acolo iar in momentul cand e pe radio alimenteaza si antena prin intermediul aceluia fir.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am desfacut plafonul in dreptul antenei sa vad exact ce fire am la suportul de antena.

Am descoperit ca nu e nici un fir in plus, ca cel din schema. Sunt doua fire de la cablul coaxial(de antena) prinse de un surub.

Este posibil sa nu am amplificare in suportul de antena? Sau sa isi ia curent pe unul dintre firele cablului de antena, cel coaxial.

Zic asta pentru ca am vazut adaptoarele de mufa pt radio aftermarket > VW, din linkul dat de Rapier, si vad ca pe cablul coaxial se leaga si firul de +12V dar asta printr-un "tub" intermediar... nu stiu practic ce se afla in acel tub al adaptoarelor, poate mai are ceva piese electronice in el.

Sincer nu as risca sa pun 12V pe un fir de la cablul de antena ca mi-e ca imi prajeste casetofonu'

post-14665-1210502451_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_mihai
Azi am desfacut plafonul in dreptul antenei sa vad exact ce fire am la suportul de antena.

Am descoperit ca nu e nici un fir in plus, ca cel din schema. Sunt doua fire de la cablul coaxial(de antena) prinse de un surub.

Este posibil sa nu am amplificare in suportul de antena? Sau sa isi ia curent pe unul dintre firele cablului de antena, cel coaxial.

Zic asta pentru ca am vazut adaptoarele de mufa pt radio aftermarket > VW, din linkul dat de Rapier, si vad ca pe cablul coaxial se leaga si firul de +12V dar asta printr-un "tub" intermediar... nu stiu practic ce se afla in acel tub al adaptoarelor, poate mai are ceva piese electronice in el.

Sincer nu as risca sa pun 12V pe un fir de la cablul de antena ca mi-e ca imi prajeste casetofonu'

masina mea este ca cea din profilul tau si pe langa coblul coaxial mai am un fir negru lipit de cablul coaxial prin care se face alimentatra amplificatorului.

cauta un aparat de masura si vezi daca ajunge curent la conectorii de la suportul antenei,eventual cu un bec de putere mica(pozitie fata)

Modificat de mihai_mihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"...pe langa coblul coaxial mai am un fir negru lipit de cablul coaxial prin care se face alimentatra amplificatorului"

Ok, deci sa inteleg ca se leaga un fir de 12V de cablul coaxial direct, fara alte piese electronice.

De ce fir din cablul coaxial se leaga acel 12V, de cel din mijloc sau cel care il acopera(1 sau 2 din imagine) ?

Nu o sa fie nici o problema daca pun 12v pe cablul acela? ma gandesc ca acei 12v vor intra si in casetofon implicit... :icon_cool:

post-14665-1210503813_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_mihai

...pe langa coblul coaxial mai am un fir negru lipit de cablul coaxial prin care se face alimentatra amplificatorului"Ok, deci sa inteleg ca se leaga un fir de 12V de cablul coaxial direct, fara alte piese electronice. De ce fir din cablul coaxial se leaga acel 12V, de cel din mijloc sau cel care il acopera(1 sau 2 din imagine) ? Nu o sa fie nici o problema daca pun 12v pe cablul acela? ma gandesc ca acei 12v vor intra si in casetofon implicit... :icon_cool:

nu,nu ai inteles gresit, pe langa cablul coaxial mai am unul care merge paralel cu el(lipit de el) negru,se observa ca sunt doua unul coaxial si unu subtire. exact ca in prima poza.

Modificat de mihai_mihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine m-au indus in eroare adaptoarele alea, vezi in poza de mai sus, ca intra in ele 3 fire (2 de la coaxial si 1 de la 12v) si ies 2 fire (cablu coaxial) si am zis ca firul de 12V se leaga pe coaxial in tubul acela de la adaptor...

Nu stiu ce sa mai cred, ca daca aveam fir separat, la suportul de antena, legam direct de el 12V... dar am doar 2 fire la suport cele pentru cablul coaxial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_mihai
pe mine m-au indus in eroare adaptoarele alea, vezi in poza de mai sus, ca intra in ele 3 fire (2 de la coaxial si 1 de la 12v) si ies 2 fire (cablu coaxial) si am zis ca firul de 12V se leaga pe coaxial in tubul acela de la adaptor...

Nu stiu ce sa mai cred, ca daca aveam fir separat, la suportul de antena, legam direct de el 12V... dar am doar 2 fire la suport cele pentru cablul coaxial.

alea sunt pentru masinile mai noi,ale noastre sunt destul de vechi.

D, ai probleme cu receptia radioului? Vezi ca sunt niste amplificatoare de cumparat care se monteaza in apropierea casetofonului si sunt destul de bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia, am gasit-o tot pe forum-ul nostru... http://vwforum.ro/index.php?showtopic=27935&st=0

mai exact (din ce a postat un coleg de forum):

"...am injectat tensiune la amplifu de la antena in felul urmator; am pus un condensator de 10 nanofarazi,pe firul central al cablului, mai bine spus,l-am inseriat acolo,apoi am luat 12v dela cd sau cass,firul cu 12v l-am cositorit la piciorusul condens dinspre antena(condens actioneaza ca o bariera care nu lasa 12v sa intre spre cass,ci doar spre antena, la amplif),am izolat bine totul si gata...........OK,semnal FULL"

Azi voi incerca sa fac si eu artificiul asta, pb ramane sa vad cum verific daca am intradevar amplificator in baza antenei. Sper ca vechiul proprietar sa nu fi schimbat baza antenei..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am intrat dupa ce am postat pe acest topic sa va raspund. "Adaptorul" acela din pozele si link-urile puse de mine, exact asta face. Nu permite ca cei 12V dati CATRE amplificatorul antenei, sa intre SI in HU. Daca dai direct curent pe coaxial, exact asta se va intampla, dupa cum ati anticipat (se duce curentul in ambele directii). Rolul adaptorului este de a trimite curentul doar catre antena si nu catre HU. Ca folositi un adaptor de-a gata (ca cele de mai su) sau ca folositi un montaj ca cel descris de Wizard84, pana la urma e mai putin important. Probabil in tubul acela se gasesc aceleasi componente ca cele din varianta "artizanala"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am linistit... am dat plafonul jos cat sa ajung la surubul de la antena.. am scos baza antenei de pe masina si...avea inauntrul ei un arc :)

Cred ca fostul proprietar a schimbat antena, ca pe asta de o am eu scrie "made in china", deci ... Are cineva de vanzare o antena amplificata, de preferat cu firul de 12V atasat la baza antenei nu pe coaxial

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te-ai lamurit cu partea "tehnica", te rog posteaza anunt de cumparare in aria corespunzatoare (adica la cumparari) nu aici. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut,

Redeschid un pic discutia pe acest topic deoarece doresc sa va solicit ajutorul in legatura cu antena radio de pe plafon. De ceva vreme ma bate gandul sa schimb antena deoarece momentan am una "tuning" care inafara de aspect nu ajuta la nimic. Adica mai pe scurt nu prinde nici un post inafara si nici macar in oras nu pot prinde un post de radio decent. Acuma intrebarea mea este urmatoarea, adica urmatoarele :)

1. Aveti idee cumva de codul de piesa al antenei de serie cu care au fost echipate unele variante de Golf 3 (vorbim aici de antena cu prindere pe plafon deoarece dupa 1995 s-a trecut la antena pe plafon in locul celei de pe aripa);

2. Stiti cumva daca antena are si amplificator de semnal?

3. Se potriveste cumva antena de pe Golf 4 (ca si sistem de prindere)? deoarece stiu ca la golf 4 cele mai multe erau cu amplificator de semnal.

Merci anticipat si o zi placuta in continuare. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si vreau sa fac manevra asta dar mai intai vreau sa caut "dopul" de pe aripa ca sa ascund vechea antena.Am vorbit cu cineva de pe forum sa-mi faca rost de respectiva piesa.Daca nu gasesc la dumnealui imi puteti sugera alt loc de unde pot face rost de piesa aceea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

floss ai urmatoarele varinante, mai simple...

http://www.accesoriiauto-online.ro/1205,an...-20.100.24.html

care zice ca are amplificare dar nu vad firul de 12V, cred ca se foloseste cu adaptorul de curent pe coaxial.. dar nus' sigur

sau:

http://www.accesoriiauto-online.ro/1175,an...91-automax.html

care are fir de 12V pentru amplificare, separat de cablul coaxial.

[nu vreau sa fac reclama la acel site, dar astea sunt optiunile gasite de mine si poate ajuta si pe altii, daca sunt probleme cu moderatorii va rog sa ma anuntati sa reforumulez postul]

Modificat de Wizard84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare, poate sa mi spuna si mie cineva locul exact (dimensiunile) in care se monteaza antena de plafon, pentru ca nu am avut si vreau sa mi pun. ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu vreau sa`mi pun.Am cumparat dopul din aripa ca sa astup vechea antena,iar acum caut o antena buna pentru pavilion.Am cautat pe la dezmembrari una de golf IV dar nu am gasit,am vazut doar prin targuri si alea sunt de proasta calitate,trebuie adaptari ca sa o prinzi cat de cat bine pe cupola.In legatura cu locul unde sa dai gaura incearca sa masori la golf III care are antena din fabrica.Daca cumva reusesti sa-mi spui si mie daca vrei coordonatele.

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit pe un site un tutorial cum se face upgrade ul, dar cred ca renunt la a mai monta antena de pavilion, nu cred ca merita, prind foarte bine posturile de radio si cu asta din aripa, desi nu o scot niciodata:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zi`mi si mie linkul daca vrei :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am si eu o problema legata de antena, ce-i drept e pe aripa nu pe plafon. nu prind posturile bine la rcd. am gasit in bord undeva in dreptul blocului de lumini un conector (mufa) al antenei. am desfacut si am masurat din acel conector pana la rcd si pana la antena. cablul pana la antena e intrerupt. as vrea sa studiez antena, dar nu stiu pe unde am acces la ea. cum se procedeaza in demontarea ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vireaza rotile la stanga ca sa ai loc sa demontezi aparatoarea de plastic a aripii . Acolo o sa ai acces la ea .

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

solutia data de tracto este cea mai usoara, de fapt cred ca este singura....referitor la cel de-al doilea fir existent pe langa cablul de antena, este alimentarea pentru amplificatorului de semnal si se alimenteaza la (+), de obicei pe acelasi fir pentru antena electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!