Jump to content

Golf Iii Care Pe Injectie Si Care Cu Carburator


Mihai Dobrescu
 Share

Postare recomandată

Mihai Dobrescu

Poate cineva sa-mi confirme care din motoarele de mai sus e pe carburator si care cu injectie ?

In primul tabel (1.4 & 1.6) sunt toate cu injectie ?

De 1.8 stiu sigur ca este si un motor cu carburator, are un prieten. O fi acela unde scrie Digifant ?

post-7061-1208839289_thumb.jpg

Modificat de Mihai Dobrescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate motoarele Golf 3 sunt pe injectie. Unele au sistem care seamana a carburator dar defapt este injectie monopunct. Alte tipuri au injectie normala. depinde de tipul de motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai Dobrescu

Mersi, ma-ti lamurit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Poate cineva sa-mi confirme care din motoarele de mai sus e pe carburator si care cu injectie ?

In primul tabel (1.4 & 1.6) sunt toate cu injectie ?

De 1.8 stiu sigur ca este si un motor cu carburator, are un prieten. O fi acela unde scrie Digifant ?

Evident toate sint cu carburator ca la dacie, Weber, nici unul nu e pe injectie; cu injectie sint numai din 2007

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Deci tu fiind nou pe forum (daca ma uita la data inscrierii esti vechi) nu stii ca aici se intreaba si se raspunde indiferent de intrebare si indiferent cat de prostesc suna ea. Nu vreau sa fac nici un atac la persoana sau ceva dar a sunat nepoliticos postul tau fata de o persoana care poate nu stie atatea despre masini ca si tine.

Paul scuze dar nu m-am putut abtine

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Asa mic gindac ce sint nu am inteles nimic..... am raspuns si eu.... E greu sa dai cu Google.... DAAAA.... In rest traiasca moderatoru; care conduce forumu' si fraieru' nu primeste neam de raspuns corect. In rest sa faaaaaaaaacem tunigng, oh Yessssssssssss si mult mishto de fraierii care chiar incearca sa invete sau ajute cu ceva; IMI CER SCUZE FATZA de CEL CARE A PU INTREBAREA dar raspunsul a fost la adresa celor care de fapt bat cimpii pe forum si nu sint in stare sa fie cu ceva concret de ajutor. FRATZILOR informatzi-va si apoi puneti o intrebare ca oricum nu o sa obtinetzi un raspuns..... Doar daca cineva are sa va ofere ceva..... Daca ar sti VW?

Modificat de paul_ral
Quote la mesaj anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aerofan a dat raspuns corect, toate G3 au injectie, difera tipul functie de motor

GBI a intrat in detalii

alex2004 chiar nu iti inteleg iesirea ce poate genera flame-uri, poate ai fost intr-o pasa proasta. Sper ca nu se va mai intampla!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Home Page http://alexandru.negoita@netconsulting.ro Birthday 2 Mar 1959 Location Bucuresti Interests No Information

:icon_thumright:

Asta e reclama ta. Spune totul. Oare ce consultanta oferi la firma care o ai sau la care lucrezi? Pacat, la anii tai (daca sunt reali) ar trebui sa fii un exemplu in comportare. :ceuameni:

Scuze paul dar ma irita personaje ca astea.

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu tot respectul pentru cei care au raspuns, vreau sa aduc o mentiune. Eu cred ca asemenea dispute nu isi au rostul aici.

Suntem o comunitate, invatam impreuna despre masinile noastre, din problemele altora, din problemele noastre. Dupa ceva ani de forum si golf ajungem sa consideram normale si foarte usoare niste raspunsuri la intrebari incat le dam automat. Ex. am postat toate tipurile de motoare de pe G3 si cu explicatiile despre tipurile de injectie in ideea ca le va citi si e deajuns, si oricum sa scrii pagini intregi cred ca nu este chiar comod.

Dar... primul pas spre rezolvarea unor probleme cu masinile este documentarea, se cauta eventualele defecte , intrebari similare si se analizeaza raspunsurile, dupa care daca sunt neclaritati se posteaza. Nu spun noutati, asta este o regula. Omul a pus o intrebare, am incercat fiecare sa ii rapsundem cum ne pricepem mai bine, dar cel mai mare ajutor vine din partea lui, probabil a citit toata documentatia. Si eu cred ca a inteles foarte bine ce i s-a raspuns si s-a lamurit.

In concluzie nu exista motiv de flame-uri din partea nimanui. Sa ramanem in continuare o comunitate, ne salutam in trafic, ne ajutam si ne respectam. O seara placuta tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

mam pus azi si am dezmembrat tot carburatoru pt al curata, dar ce a fost mai important si anume injectoru, nu am reusit sal scot din carcasa aceea de aluminiu( sau cum se numeste) nu stiam ce sa fac,sal rasucesc,sa trag de el...imi era frica sa nu fac ceva.daca cumva stie cineva cum se scote si se desface?multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, tragi de el, scrie undeva pe forum: faci o parghie cu 2 surubelnite pe carcasa, iese putin de acolo si tragi apoi de el cu mana. Dupa ce il cureti, il impingi la loc. Ar trebui garnituri noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Tocmai ce am revenit la golf , my first love , dupa o "excursie" in taramul tractiunii spate . Masina cea "noua" zice  in talon ca ar avea motor 1.4 ABD 44KW (la fel ca cea din semnatura - cea veche ) insa eu am niste dubii ca motorul de pe ea nu e ABD , daca ii pun o poza diseara va dati si voi cu parerea pls ? Eu suspectez un AEX , vechiul proprietar a insistat ca e ABD ...sunt curios ce ziceti si voi ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite doua imagini ale motoarelor ABD si AEX

post-53719-0-41595500-1367346567_thumb.p

post-53719-0-85236800-1367346567_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Asta e motorul , va rog sa imi scuzati intarzierea , imi poate spune cineva ce tip este ? An fabricatie masina : 1992 ! dupa Vin nu gasim informatia , abtibildul din portbagaj nu mai este .Asta ca sa fie clar , sa nu zica cineva ca sunt incepator si intreb aiurea . Stiu ca diferenta intre ABD si AEX e injectia (mono vs pulti - punct ) dar nu stiu unde sa ma uit sa vad de care am .

post-58765-0-57357500-1368988093_thumb.j

post-58765-0-88164500-1368988182_thumb.j

Modificat de alex_abd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_mihai

Este ABD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!