Jump to content

Pretul Seatului Leon Din Romania, Comparativ Cu Cel Din Germania


hopirla007
 Share

Postare recomandată

Zilele trecute eram intr-un tur pe mobile.de si am constatat cu stupoare faptul ca un FR sau un CUPRA(pentru ca alte modele nu ma intereseaza) sunt mai ieftine cam cu 3000 euro decat la noi.Nu pot sa inteleg dc se intampla chestia asta. Precizez faptul ca in ambele variante am luat in calcul pretul masinii noi. Poate reusiti sa imi dezvaluiti misterul...Ma gandesc k atunci cand va veni momentul sa-mi achizitionez masina, sa ma duc sa o iau din Germania. Si nici nu tre sa astept 3 luni.

Modificat de hopirla007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa este , insa eu cunosc situatie din Spania.Un prieten a fost la noi la reprezentanta si trebuia sa astepte 3luni pt un Leon 1,9TDI Stylance , nu i-a convenit si a plecat in Spania de unde l-a luat mult mai repede si cu 2500E mai ieftin decat varianta identica din Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un lucru bine stiut. La un Honda CRV de exemplu niste colegi au gasit cu 6000E mai ieftin in Germania.

In momentul cand concurenta este acerba atunci si preturile scad pe masura.

E vorba de concurenta si atat. Cand vinzi 4000 de masini din tota gama Seat intr-un an (atatea s-au vandut anul trecut in ROmania) de unde sa scazi pretul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar sa stii ca la alte marci nu e chiar asa, dif e mult mai mica. La Seat e bizar ca la noi sunt mult mai scumpe ca la nemti. Am fost si eu interesat de un Leon, insa cand am vazut preturile, pai in banii aia aveam alternative mai bune, motorizari mai peformante la modele consacrate in cls compacta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca va referiti la masini SH, va explic eu cum sta treaba. Vad ca santeti din Bucuresti. Si eu mai aduc masini cand se poate. Faza e urmatoarea.

Eu aduc masina, la care se aduga 3-400 de euro maxim banii mei, + cheltuielile pana acolo, taxe, numere, motorina si inapoi (in jur de 500 de euro). Problema e ca oamenii sant prosti. Nu cumpara de la cei care le aduc, mai bine cumpara de la samsari. Ei vin, o iau de la mine, si merg cu ea pe piata, dar cu un adaos substantial. Mai ales la voi in zona Bucurestiului, toti asa fac. Am vandut la samsari din Bucuresti masina la care eu am facut 300 de euro, si el mi-a spus clar ca face peste 1000 la Bucuresti. Insa si acolo, oamenii fac aceeasi greseala. Daca merg acolo cu masina, nu cumpara de la mine, cumpara de la samsar, ca ala e "mai de incredere". Si uite-asa, s-a mai adaugat la masina 2000 si ceva de euro din start.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca va referiti la masini SH, va explic eu cum sta treaba. Vad ca santeti din Bucuresti. Si eu mai aduc masini cand se poate. Faza e urmatoarea.

Eu aduc masina, la care se aduga 3-400 de euro maxim banii mei, + cheltuielile pana acolo, taxe, numere, motorina si inapoi (in jur de 500 de euro). Problema e ca oamenii sant prosti. Nu cumpara de la cei care le aduc, mai bine cumpara de la samsari. Ei vin, o iau de la mine, si merg cu ea pe piata, dar cu un adaos substantial. Mai ales la voi in zona Bucurestiului, toti asa fac. Am vandut la samsari din Bucuresti masina la care eu am facut 300 de euro, si el mi-a spus clar ca face peste 1000 la Bucuresti. Insa si acolo, oamenii fac aceeasi greseala. Daca merg acolo cu masina, nu cumpara de la mine, cumpara de la samsar, ca ala e "mai de incredere". Si uite-asa, s-a mai adaugat la masina 2000 si ceva de euro din start.

Modificat de Matrixu
Matrixu - quote la post anterior si bagare in seama pe un topic irelevant. Avertisment verbal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leon FR

2.0 T FSI , 200 PS 25.190,00

2.0 T FSI , 200 PS DSG 26.790,00

2.0 TDI (s), 170 PS 26.190,00

Leon CUPRA

2.0 T FSI ,240 PS 27.690,00 .

Astea sunt preturile in Germania (luate de pe seat.de) pentru varianta FR si Cupra, cu toate taxele incluse. Mai jos sunt cele din Romania (luate de pe seat.ro si / sau dealeri, in opinia mea o sursa mai credibila decat mobile.de. Ma rog...)

FR

2.0 TFSI / 200 CP M6 19.617 - 23.344 (tva inclus)

2.0 TFSI / 200 CP Aut6 (DSG) 20.859 - 24.822 531 (tva inclus)

2.0 TDI / 170 CP M6 20.614 - 24.531 527 (tva inclus)

CUPRA

2.0 TFSI / 240 CP M6 21.663 - 25.780 (tva inclus)

Diferenta cred ca e clara pentru toata lumea, insa eu m-as intreba de ce la noi sunt mai ieftine? E vorba de un rabat la calitate? Dar asta e alta discutie sau mai mult un mit..

Daca observati per ansamblu la Leon, pe langa faptul ca exista mai multe variante de echipare cu alte dotari standard (spre exemplu pentru Romania nu e disponibila echiparea Comfort Limited), preturile pentru dotarile optionale ce se pot comanda sunt mult mai mari. Si aduc in discutie doar climatronicul (PH2)(desi la FR si Cupra e standard). In Romania, optionalul respectiv costa 416 euro (cu tva inclus), in schimb in Germania costa 1.530 euro. E o diferenta mare, zic eu. Sau trapa electrica (PTC)...In Romania costa 509 euro, in Germania 830. Si lista poate continua.

Personal cred ca e o afacere buna sa-ti iei masina din Germania doar daca o iei second. In rest, nu stiu ce sa zic. Eu as cumpara masina noua din Germania doar daca as crede ca cele destinate Europei de est sunt de o calitate mai slaba. Dar nu cred lucrul asta. Inca...

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu in seama: pe mobile.de uneori preturile sunt fara taxe. Scrie undeva pe-acolo de "Mwst ..."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturile la seat.de.sunt mari. E vorba de dealeri care au preturi mult mai mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord. Insa si in Romania dealerii de cele mai multe ori acorda discount-uri. Eu cred ca avantajul cumpararii unei masini noi din Germania sau oricare alta tara din vest nu o reprezinta pretul (nu cel mai important aspect), ci mai degraba dotarile standard in plus comparativ cu echiparile disponibile in Romania, dotari care pentru Romania sunt de multe ori optionale contra cost.

Si inca un aspect...In perioada in care am stat la Munchen am cerut prin fax unui dealer Seat lista cu preturile pentru Altea. Mi s-au trimis 4 pagini in care se detaliau preturile in functie de echipare si preturile dotarilor optionale si am fost invitat la un drivetest. Mi s-a mai spus intr-adevar ca se pot oferi reduceri, insa preturile de lista erau cele de pe seat.de la vremea respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu se fac masini pentru europa de est, mai ieftine si mai putin dotate.

daca e un mit sau nu , nu stiu , eu am 3 randuri de sigurante in habitaclu la sofer , mi-a spus cineva ca la altea pentru romania sunt doar 2 randuri , ceea ce implica lipsa unor dotari.

posibil sa fie rabat de la calitate dar nu are cum pe zone mari. adica nu cred ca piesele care le pun le pun mai slabe.

ce-i drept in decodarea de vin mie imi apare :"programul national de vanzari auto germania"

PRCode: X0A = national sales program Germany

totusi , la o ibiza din 2003 rulata 45 de mii prin gropile iasi-ului si luata din Romania s-au dus doar 2 bucse pe spate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AlinF: Intradevar, unele preturi de pe mobile.de sunt fara taxe, dar tva-ul este duductibil in intregime.

Si inca o intrebare pentru dezbatere:Sunt oare OK masinile luate de la diferiti dealeri de prin germania?Fie ele si trecute ca noi noute.Ceea ce am observat este faptul ca intr-un oras sunt 2,3 dealeri mari si lati ca la noi in Bucuresti.acolo sunt multi si marunti.Exista vreo problema cu garantia daca iei masina din Germania?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hopirla007 - deductibil daca o cumperi pe firma. Sau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

preturile mai mici de la dealer se datoreaza si faptului ca ei comanda masina respectiva intr-o anumita configuratie, si o tin in showroom o perioada. Apoi cand considera ca si-a facut datoria o vand cu un discount-mai mare sau mai mic...

Un prieten si-a cumparat un STI din germania dar i-au spus ca pot sa il dea la pretul respectiv abia dupa ce sta 2 luni in showroom.

Si eu am cautat cupra noua in Germania, si am gasit ceva asemanator cu ce vroiam eu pe comanda la un pret cam cu 10% mai mic. Din fericire dealer-ul mi-a facut o oferta comparabila... si m-a scutit de un drum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In concluzie...vi se pare ok varinta Germania?Garantia ramane in picioare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exemplu de Seat Leon la vanzare in Franta.

Berline - Diesel - Manuelle - 8 CV

1ère mise en circulation en 2007

Localisation du bien : XXXXX

SEAT LEON STYLANCE 2.0 TDI 140 CV, 5 portes, GRIS, 14000 kms, 1ère M.E.C. le 01/03/2007, 8 CV, CONTROLE STABILITE, 4 Vitres

post-20258-1209162412_thumb.jpg

post-20258-1209162427_thumb.jpg

post-20258-1209162742_thumb.jpg

Modificat de iulian_1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!