Jump to content

Demontare tragger, bara fata / spate


dsf
 Share

Postare recomandată

din ce am citit eu pe forum, am g

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    14

  • Executron

    8

  • F l o r i n

    7

  • dsf

    6

  • Administrator

Poate te ajuta fotografia asta !

barapassatct4.jpg

Modificat de last
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La B5.5 grila dintre faruri are niste cleme care trebuie apasate cu o surubelnita, altfel se rup. Cele 2 cleme din lateralul grilei ies ridicand usor grila in sus, iar cele de jos (4 la numar) trebuie ajutate cu surubelnita (impinse inauntru).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru a schimba becurile la faza lunga nu este nevoie sa demontezi farul,gaseste pe cineva cu maini de domnisoara si o sa reusesti,in partea dreapta trebuie sa demontezi filtrul de aer,BAFTA :)

inca ceva ,becurile nu sunt prinse in suruburi,rotesti putin de soclu si iese cu tot cu bec,succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mul

Modificat de R_a_z_v_a_n
Te rog nu mai da QUOTE la mesajul anterior. Citeste REGULAMENTUL.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutari. Ca sa nu mai deschid un topic nou v-as ruga sa-mi explicati si mie cum se demonteaza bara spate si suportul ei la un Passat B5.5 .

Modificat de liviu_petrasc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este foarte siplu, cum deschizi capota porbagaj ai două şuruburi in colturi, linga stopuri jos si doua suruburi pe semiaripi + unul care tine bara de aripa. dupa aceea se trage de bara, sta fixata pe doua sine. spor la lucru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Mihai.Nechifor

tot in legatura cu bara fata am si eu o mica problema: in partea dreapta este un mic loc intre bara si fara iar in stanga nu este acel loc. stiti de ce?poate fi vreo clema ceva rupta sau vreun surub nestrans cum trebuie?merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca intre bara si aripa nu ai distanta, decat intre far si aripa, ori nu e bagat bine farul, ori nu e original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari. Ca sa nu mai deschid un topic nou v-as ruga sa-mi explicati si mie cum se demonteaza bara spate si suportul ei la un Passat B5.5 .

Poza cred ca spune totul :lol:

demontarebaraspatecr0.th.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor
Daca intre bara si aripa nu ai distanta, decat intre far si aripa, ori nu e bagat bine farul, ori nu e original.

cred ca si intre bara si aripa e un pic de loc dar oricum la far e mai mare locul.ca si cum ar fi lasata bara in partea aia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Trebuie sa demontez azi bara fata a unui Passat B5.5 si v-as ruga daca detineti vreun DIY....ar fi nemaipomenit, intrucat imi place sa ma duc cu lectia invatata. Iar daca nu exista, promit sa ma straduiesc sa fac eu un DIY. Multumesc.

PS. Am dat search, am cautat, n-am gasit nimic explicit, doar scheme de asamblare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai in attach .Pentru cei care au nevoie si de alte proceduri...PM me!

b5_front_bumper.pdf

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vazusem schemele astea dar nu-mi dau seama bine din scheme. Am reusit sa rezolv problema si fara sa demontez bara, desi am desfacut cele 6 suruburi dintre aparatorile de noroi si bara respectiv spoiler, am scos grila si cele 6 suruburi torx ale barii, de asemenea cele 3 suruburi de sub spoiler, si cand sa trag nu iesea. In grilele laterale mai sunt suruburi ? Sau de ce nu iese ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sant suruburi sub grilele laterale. Ai doar cele 3 de jos din fusta, cele 8 !!! de la aparatorile de noroi si deasupra grilei mai ai inca 3 sau 5, nu mai tin minte exact cum e la B5.5, plus carligul de deschidere al capotei care trebuie si el scos. Am spus 8 la aparatorile de noroi, pentru ca mai sant 2 care vin de jos in sus chiar in capatul barei si prind bara de aripa.

La B5, in plus fata de B5.5 mai e cate un surub sub fiecare semnalizator (la B5 semnalizatoarele se demonteaza independent).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Nu le-am vazut pe cele de dedesubt. Inseamna ca eram aproape. Scosesem grila, inclusiv carligul capotei......

As fi vrut sa fac un DIY, dar daca n-a vrut sa iasa......:(

Oricum, s-a rezolvat.

O intrebare off-topic. Dintre cei care si-au montat xenon aftermarket pe faruri cu lupe, a observat cineva o pata neagra pe mijlocul fasciculului de lumina noaptea ? Adica e o problema de far sau e lupa murdara.

Iar ca sa schimbi becurile de pozitie e vreo smecherie deosebita ?

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@inginerul.am montat xenon afterm si pe a mea si la multi altii. asa se vede fasciculul de lumina cu negru in mijloc ca si cum ar fi decupat din el.eu am si faruri noi si tot la fel.asa se vede pur si simplu :(

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar ca sa schimbi becurile de pozitie e vreo smecherie deosebita ?

Ia vezi aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am lamurit. Multumesc mult kelu si Cosmin.

Ma gandeam eu ca trebuie sa tragi mai serios de fire ca sa iasa, dar nefiind masina mea n-am vrut sa fac vreo minune sa raman cu firele in mana :angry: si-am zis sa intreb intai chiar daca o sa se rada de mine. In final si le-a schimbat omu' singur, cu putin ajutor din partea altui forumist.

Pacat de petele acelea negre. Initial am crezut ca a cazut mizerie in spatele lentilei, dar fiind aceeasi problema la ambele faruri, si nu doar atat, avand si voi aceleasi probleme, sunt de vina lupele.

Totusi nu mi s-a parut ca deranjau foarte tare. Se lungeau maxim 3-4 metri in fata masinii.

Gata. Scuze de off-topic si multumesc de raspunsuri. Bafta tututor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare dragi colegii! vreau sa demontez bara din fata pt a ajunge farul din partea dreapta pt ca vibreaza si ma impotmolesc poate la partea cea mai usoara pt uni :D la scoaterea clemei care deschide capota.. rog pe cineva sa imi explice mai detaliat eventual o poza ar fi de mare ajutor . multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Cosmin, dai jos capacul ce vine peste broasca de la capota. Apoi ai carja aia care te incurca. Eh, aia se tine in 2 urechiuse care trebuie departate pentru a o putea scoate din broasca. Uite asa arata: carja.th.png

Bagi o surubelnita intre ele si departezi cu grija. Scoti o data una din urechi, apoi cealalta. Sant calculate sa cedeze atat cat sa treaca peste boltul care o tine. Daca departezi mai mult, s-ar putea sa ti se rupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult c o s m i n pt informatii, eu incercam prin alta parte sa o desfac si nu reuseam la un moment dat ma gandeam sa demontez toata incuietoarea :P pana la urma am rezolvat-o confom indicatilor tale si a durat aprox 5min. Lucrand azi la masina si mai ales pe la inuietoarea capotei am vaz ca am un contact acolo ca si cel care avertizeaza ca am usa deschisa sau cel putin asa cred ca ar putea fi.Imi poate spune cineva ce poate fi pt ca eu nu am vazut avertizare in bord cum ca as avea capota deschisa sau este pt alarma after market ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!