Jump to content

Reglare Faruri


RRS
 Share

Postare recomandată

Salut, avem vreun topic in care cineva sa explice cum se face reglajul farurilor la O2 - pus la perete, ce fel de perete, ce distanta, din ce suruburi se regleaza la far, alte detalii, cum trebuie sa arate raza luminoasa pe perete (gen - - sau _ -)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: se vede cam nasol ,dar il copiati in pc si zoom .sper ca e de folos !

post-9782-1206263432_thumb.jpg

Modificat de Georgik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nici o relevanta ,era vorba de reglajul farului, nu al luminii date de acesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la far cand ridici capota pe lateralul farurui cand te uiti prin grila cum ar fi sunt 2 suruburi.

Cel de susu regleaza sus jos iar cel de jos stanga dreapta , asta cel putin la mine la xenon ,eu am reglat de fapt corectat un pic dupa suspensie cu ce stiam ca era inainte si anume daca am in fata la 10 m max o masina lumina de la xenon sa nu treaca mai sus de cleanta soferului , este vorba de xenon ca face o linie sus pt delimitare, nush cum este la far normal .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit doar un locas unde sa introduc o cheie tip imbus.... am invartit in toate directiile...NADA ;)

Nu am gasit alte suruburi, desi in ultimele zile am desfacut farurile de cateva ori... e posibil sa nu ma fi uitat bine :Driver: ???

De reglat stiu cum se face, ca am mai reglat pe vreo 3 masini (ale mele) la perete... traiasca si Daniel Sterling...

Eu am faruri fara lupa, ramane valabila faza cu cele 2 suruburi in grila, asa cum scrie mai sus?

Cel cu imbus ce face? Sa stiu ce am stricat acolo....

merci mult.

PS - am atasat o imagine, desi nu deranjez pe cei de pe contrasens, asa arata... si vad perfect (am pus xenon)

faruri.bmp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata surubul imbus de care am abuzat...ce face el? ;)

Si unde sunt pozitionate exact cele de reglaj?

merci

imbus.bmp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca toata lumea face reglaj doar la service? Ii rog pe cei care au descarcat pozele sa isi dea macar cu parerea :))

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea sunt... le-ai gasit :) Spor la reglat :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e mai indicat sa te duci la service pentru asta...nu costa asa mult (la unele este chiar gratuit-promotie la revizie) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In service...pierd timp :salut: o sa reusesc sa le reglez, acum ca am gasit de unde... :) trebuie ruleta, un marker si cam atat :)

Am identificat suruburile respective, sunt tot imbus, si sunt prinse de corpul farului... intr-o parte.

Cel neidentificat, e de la faza lunga...

Sa vad ce reusesc deseara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rezolvat, ghidaj dupa niste faruri de logan bine reglate si apoi test pe drum. brici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faruri de Logan bine reglate? Nu vreau sa te dezamagesc, dar am luat si eu unul, are vreo 2 saptamani vechime numai. Mi-e rusine sa merg cu el noaptea, farurile bat complet varza.

In loc sa aiba linia de demarcatie orizontala, farul din stanga o are in oglinda fata de cel din dreapta. Adica in loc sa bata asa: _/, ele bat asa \/ si toata lumea injura. Inclusiv eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca farurile loganului tau nu sint bine reglate crezi ca toate sint asa ??

RIon, farurile de logan si skoda sint la aceeasi inaltime fata de sol?? intreb asta pentru ca gasisem un DIY destul de explicit despre reglajul farurilor si al proiectoarelor pt Jeep :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blink: dragosescule,nu te lasi de carcoteala? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Loganul e cativa cm mai sus, insa am tinut cont de asta, si am facut testul pe drum.

Alles gut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Faza scutra se regleaza relativ usor din cele doua suruburi, datorita delimitarii clare in proiectia pe un zid. La mine a ramas insa faza lunga prea sus (exista o zona de ,,umbra" intre lumina de la FS si cea de la FL). Am desfacut farul si am observat ca FL se regleaza din locul in care se poate introduce imbusul mentionat de RIon. Nu pot sa apreciez numarul de rotatii din cauza modului de imprastiere a luminii. Are cineva o idee despre cum s-ar putea face ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Bun. Am un golf 4v si am inteles cam de unde se regleaza farurile, dar distanta la perete si inaltimea, pt. FS si FL, care este :rolleyes: :vaidecapulmeu:

Help pls.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare Sarumana, sper din tot sufletul sa ma descurc :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

spune-mi si mie care cum sunt rotitele.cea de sus regleaza sus jos si cealalta stanga dreapta sau invers?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare atentie ca daca nu reusiti sa reglati farurile s-ar putea sa fie becurile prost puse in far. Sunt patit. Desi au "cheie" becurile, se pot pune totusi invers si nimeni nu va putea regla acel far.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am reglat farurile la servis, cu acel dispozitiv special, 3 min.= 10 ron., sa fiu sigur ca e treaba bune facuta. Rotita din interior este pt. inaltime, cea din exterior pt. directie. Bafta :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare atentie ca daca nu reusiti sa reglati farurile s-ar putea sa fie becurile prost puse in far. Sunt patit. Desi au "cheie" becurile, se pot pune totusi invers si nimeni nu va putea regla acel far.

Asta am patit si eu, unul din faruri batea mult mai jos decat celalalt. Cand l-am desfacut am vazut ca becul era gresit montat, dupa cum zici si tu e foarte usor sa il pui gresit si sa nu iti dai seama ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!