Jump to content

Martor Portiera Deschisa


artre
 Share

Postare recomandată

E posibil la golf 4 din 2001 in 4-5 portiere sa nu ai martor de usa deschisa la computerul de bord si sa ai numai la portbagaj ? Mie imi apare pe computer numai cand e deschis portbagajul la portierele din fata nika.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    8

  • JonDoe2

    5

  • WNS

    3

  • F l o r i n

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

si la mine la Bora la fel, cu toate ca se aprind luminile in interior! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine la fel, am un golf IV varaiant 2002, usile se aprind toate interior, dar pe bord doar porbagajul, ma gandeam si eu ca si tine ca este o eroare, dar daca si tu ai aceeasi problema , ma gandesc ca este in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci nu sunt singurul cu problema asta, cum de la porbagaj este si la usile laterale nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Problema este la switch-ul din broasca usii stanga fata !

Aveti aici un topic care va va lamuri .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU are nicio legatura cu switch-ul. Exista confguratii in care apare in bord semnul doar daca se deschide portbagajul (si la mine e asa), si probabil exista cofiguratii la care se aprinde becul la orice se deschide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si in configuratiile despre care vorbesti cine crezi ca da comanda la becuri si semne???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comada pentru lumini interioare este data de modulul de confort pe baza informatiei data de switchurile din usi. Comanda de aprindere a martorului este data de IC pe informatia primita de la modulul de confort. Poate acel martor nu este activat in IC, ia uitati-va si aici : http://vwforum.ro/index.php?showtopic=37677

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci lamuriti-ma si pe mine.

La masina mea in bord nu imi apare decat martorul pt portbagaj, cu toate ca luminile din interior, inclusiv cele din portiere functioneaza normal cand dechid usile. De asemenea functioneaza normal si semnalul acustic pt lumini aprise. Nu am comp. de bord.

Pot activa acel martor in bord pt portiere deschise ?

Multumesc.

post-9546-1202925045_thumb.jpg

Acest martor nu a functionat la masina mea niciodata de cand o am.

post-9546-1202925084_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate vad acei martori ocupa acelasi loc pe afisaj. Cred ca sunt versiuni si modele diferite. O sa studiez instalatia electrica sa vad daca se poate face ceva in acest sens, adica sa se aprinda si daca ai usa deschisa.

Cu toate ca in instalatia electrica golf 2000 la pag 37 sunt afisati ambii martori.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se aprinde acel martor de "portiera deschisa" (cel din ultima poza a lui WNS) si la usi si la portbagaj.

Sunt la comun, pe acelasi martor. Deci depinde clar de versiune/model.

Modificat de anorganix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare, ca deja m-ati bagat in ceata, la mine este o problema, mai exact usa din drapta, specific ca am un golf IV , 1.9, Tdi, toate portierele funtioneaza in sensul ca mi se aprinde becul in haion, dar la usa din drapta nu se aprinde. Am avut intradevar o problema cu ea , ca nu era modulul bun, ca fostul proprietar a incercat sa o masluiasca, si i-am pus modulul care trebuie, merge acuma inchiderea centralizata, geamurile electrice si oglinda pe dreapta, dar nu mi se aprinde becul in haion sus cand deschid usa din drapta, iar pe bord imi apare martor numai cand se dechide porbagajul, am inteles ca alea se pot configura, dar ce buba sa aiba usa din drapta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da o cautare dupa switch portiera, asta e problema la tine.

Si becul e in plafon, nu in haion. :icon_thumright:

Si nu cred ca se poate configura, e in functie de model/an. vezi cele 2 poze de mai sus.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

eu la masina din semnatura am comp de bord insa nu ma atentioneaza daca am usa deschisa sau portbagajul. Usa e ok (switchu). Cei drept la portbagaj e o problema. Si eu sunt de parere ca este in functie de model, optiune etc. Eu unu mi-am dat seama dupa urmatorul aspect: daca te uiti din "profil" iti poti da seama daca "histograma" e o masina cu usa deschisa sau cu portbagajul eschis (la mine e cea de-a doua) Deci, daca ai histograma de vre-un fel sau altul inseamna ca AI, daca nu merge inseamna ca e o problema

Toate bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la modelul tau nu are cum sa iti indice usa deschisa deoarece calculatorul tau na da aceasta comanda, dar el stie ca ai usa deschisa deoarece aceasta comanda o primeste de zavorul de usa.Ca sa iti arate usa deschisa aveai masina pusa longitudinal nu transversal pe bord. Si daca zici ca atunci cind deschizi usa din dreapta nu se aprinde becul poti avea urmatoarele defecte:

- zavor usa stricat sau

- fir intrerupt

Iar o verificare ca sa vezi ca m dreptate descuie masina si deschide usa de pe dreapta si asteapta timp de maxim un minut ca sa vezi daca se incuie masina, iar daca nu se incuie atunci sfatul meu este sa ii faci o verificare cu vag-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu marotul portbagajului deschis. De curnad am schimbat broasca hayonului si pana acum (aveam broasca defecta) nu se aprindea becul din portbaja si nici nu aveam vre un martor la bord (nu am deloc BC). Acum, cand deschid portbagajul, pentru o secunda ramane aprins un martor dupa care se stinge. La fel face cand il inchid. Din ce cauza? Mentionez ca in tot acest timp, becul ramane aprins deci nu cred ca switchul are ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este martorul de portbagaj deschis. Tb vazut cum lucreaza switchurile din broasca (sunt mai multe si cu functiuni diferite)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci trebuie sa redemontez broasca si sa schimb switch-urile? Sunt mai mult de 2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms mult al bundy (o sa il inlocuiesc).

Stie cineva codul acestei piese (din pacate nu am etka ca-l luam eu)? Multumesc :emthup:

post-13364-1203075269_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Lamuriti-ma si pe mine intr-o dilema.Am observat ca pe broasca de la capota am un switch micut.Cand am capota deschisa nu-mi indica nimic in bord.Ar trebui?

Mentionez ca in rest,toate celelalte portiere, inclusiv portbagajul imi indica pe BC cand sunt deschise.

Acest switch din broasca de la capota, tine de avertizare capota deschisa sau este pentru altceva.

Se poate schimba numai switch-ul sau broasca cu totul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!