Jump to content

Carcasa Si Oglinda Exterioara


Wolfu
 Share

Postare recomandată

Mi s-a spart geamul transparent de la semnalizarea de la oglinda stanga. (gaura este in varful sagetii rosii)

Dat fiind faptul ca cealalta este destul de veche si s-ar simti diferenta, as dori sa le inlocuiesc pe amandoua.

Stie cineva cum se procedeaza? Se pot demonta? Am inteles ca sunt lipite...

Am mai efectuat cineva aceasta operatie? Se gasesc pe undeva doar aceste geamuri transparente? Ar fi cam aiurea sa inlocuiesc tot semnalizatorul, mai ales ca instalatia electrica functioneaza perfect (reglare, dezgetare, semnalizare)

Multumesc.

post-13662-1200408234_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=3563683

Sper sa te poata ajuta link-ul de sus

Ideea e ca trebuie din butonul din interior data spre interiorul masinii oglinda, dupa care se poate baga relativ usor un deget intre carcasa si geam si poati trage pana cand stcla iese din lacas. Sunt si site-uri unde gasesti si codul celor 2 oglizi(geamuri) pt a fi mai usor de comandat!

Scuze...acum am vazut ca vorbesti doar de semnalizare:D...eu am modelul fara semnalizare, asa ca inca odata scuze

Modificat de andricei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deoarece in urma unui moment nefericit m-am ales cu ea putin crapata, as vrea sa stiu cat este de greu si cum se schimba exact aceasta carcasa a oglinzii laterale!

se da jos fata de usa si se demonteaza "din interior"?

sau se scoate sticla oglinzii se se poate face pe acolo?

va multumesc si daca a mai fost expus...dati-mi link-ul!promit ca am cautat dar nu gasit! :icon_thumright: :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu :unsure: , sticla am schimbat-o!

carcasa e problema, aia de plastic in culoarea masinii!

ma gandesc ca poate nu trebuie demontata din nou fata de usa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia se schimba foarte usor. E floare la ureche. Doar tragi in sus de plasticul ala in culoarea caroseriei si iese. Eventual tot misti usor dreapta stanga, ca e bagat fortat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci: am luat "carcasa " noua .

e vorba chiar de bucata de plastic in culoarea masinii, care acopera ca sa zic asa tot mecanismul de reglare "din spatele" oglinzii propriu zise!

si tu vrei sa spui sa trag de el? :vaidecapulmeu: :rolleyes: :somnmare:

cand am pus geamul in locul celui spart nu m-am uitat cu atentie, da am avut senzatia ca are la nivelul balamalei un arc si tot felul de smecherii!

inteleg ca m-am inselat, si practic mecanismul de rabatare, motorasele si tot stau pe bucata mica de plastic negru care vine dedesubt?

hai ca ma duc sa fac o poza!

L.E.iata poza cu ce vreau sa schimb.se vede greu, dar se vede.sub plasticul care are culoarea masinii este o bucata de plastic negru.ele fac corp comun si se rabateaza concomitent.

post-5363-1201128324_thumb.jpg

post-5363-1201128335_thumb.jpg

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu :D ...

Doctore daca aflii cum se da "capacul" de oglinda jos, faci si tu un DIY ca si pe mine m-ar interesa :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa intelegeti voi mai bine, oglinda are un sasiu de aluminiu, care tine totul. Apoi vine capacul de jos prins in 2 suruburi. Apoi vine capacul ala vopsit, impins de sus in jos, si intra in niste canale in capacul de jos, si in sasiul de aluminiu.

Deci ca sa scoti capacul, pur si simplu tragi de el in sus. Are niste cleme mici, dar alea se desfac la un pic de fortare. Eu le-am scos de cateva ori ambele capace, atunci cand mi-am montat semnalizarea in ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum fac rost de carcasa de inlocuit incerc.

si va tin la curent.

cosmine, sarumana tati! :icon_thumright:

sper sa nu rup/stric ceva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa traiasca forumu si toti membrii acestuia! :icon_thumright:

carcasa se scoate tragand in sus de ea!

atat,dupa care se baga in sens invers.ok.

o mica precizare: scoateti geamul oglinzii inainte de distractia asta, altfel riscati sa il avariati.

diseara niste poze.

va pup! :lol: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma tin de cuvant si pun pozele promise.

se observa sasiul metalic al oglinzii de care vorbea cosmin, dar va recomand piese originale, altfel s-ar putea sa nu se "imbuce" cum trebuie bucatile.

plasticul negru din partea de jos a carcasei se demonteaza prin desfacerea celor doua suruburi de sub el, dar , lucru ciudat, dupa ce le-am desurubat nu s-au mai potrivit la loc de nici o culoare.a trebuit sa pun altele.

executroane, cand vrei sa iti scot oglinda...esti binevenit! :study:

post-5363-1201217942_thumb.jpg

post-5363-1201217951_thumb.jpg

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu am inteles eu bine...

Carcasa aia (capacul superior) vine deja in culoarea masinii, sau trebuie sa o duci la vopsitor? La ce pret ar fi una ca ale mele sunt un pic afectate de pietricele probabil...? :D

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vali, pui si tu niste intrebari.... :D

Cum sa vina in culoarea caroseriei? Vin date cu primer, si asteapta sa le vopsesti cum vrei. Nu vad de ce ai cumpara altele, pe care oricum va trebui sa le vopsesti, cand se pot la fel de bine si astea revopsi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa va zic un secret :vine data fix cu pix!

mie de la standox mi-au dat vreo 6 recipiente pt vopsit carcasa!bine, cu tot cu degresant!

atentie, nu va apucati sa schimbati carcasele degeaba, daca oglinda a fost vreun pic "chinuita" riscati sa nu se potriveasca!

eu mi-as vedea de treaba cu urmele de pietricele, exista probleme mai adevarate!

p.s. carcasa fusese vazuta de un inginer cu vechime de la astia cu vopsele, acelasi cu ala care mi-a facut culoarea la usa de a iesit exact ca restul masinii, fara sa se cunoasca ca a fost vopsita de noua!

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intervin si eu cu alte lamuriri (si o poza) la ceea ce s-a discutat mai sus

si anume: daca se scoate partea de jos+semnalizator (la cine are) si se aduce oglinda in "halul" celei din poza, se poate trage de corpul oglinzii drept in sus. Iese fara probleme. Aluneca pe 2 ghidaje (unul din ele este incercuit cu verde) iar celalalt este cumva la fel, dar exact deasupra locului unde pivoteaza oglinda (cand se strange spre interior). Cu rosu se vad capetele firelor de la incalzire oglinda. Codul corpului este: 1K0 857 537 semnalizatorul este: 1K0 949 101 (stanga)

Bafta! :offtopic:

post-8441-1202275527_thumb.jpg

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

vreau sa schimb becul de la semnalizare ( cred ca e ars ) trebuie sa dau jos corpu oglinzi ? sau se poate scoate doar plasticul de la semnalizare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intai dai jos oglinda propriu-zisa,caci altfel risti sa o avariezi.Apoi,in functie de model,ai acces la cele doua suruburi ce tin semnalizarea,cu sau fara demontarea carcasei de plastic.La tine cred ca se poate fara scoaterea carcasei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut oglinda si am ajuns la semnalizare .. problema e : cum desfac semnalizarea ? sau se schimba cu totu ?

16063182.th.jpg

36847579.th.jpg

Modificat de sergiu280
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am schimbat. Are acele 2 mici surubele in spatele ei. Ai scos si oglinda propriu-zisa sau doar carcasa? Ca in spatele ei se afla acele 2 surubele mici. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai schimbat tot semnalizatorul ? sau doar becurile din el ? asta nu stiu eu

p.s. am desfacut aproape toata oglinda ..

dsc00052gy.th.jpg

Modificat de sergiu280
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat doar semnalizatorul. Vezi ca pe cel nou ai 2 gauri unde vin surubelele, cu acces din partea din spate (spatele masinii). Trebuie sa ajungi la ele. Altfel nu-l poti demonta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l-am demontat . nu am avut probleme ... un pret pt piesa ? unde pot gasi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care l-am schimbat eu a fost in jur de 80 de lei. Cam la orice magazin de piese auto. Dar cred ca numai pe comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha ... ms de informatie .. sper sa fie semnalizatoru si nu circuitu . cred ca demontez si cealalta si sa verific daca vine curent la mufa de la semnalizator .. sa nul schimb si sa nu fie de la el problema

Modificat de sergiu280
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!