Jump to content

A4, 2,0tdi, 140cp


doctorul
 Share

Postare recomandată

sunt rar pe la sectiunea Audi, iertati-mi necunoasterea daca e cazul!

ce vreau sa intreb aici: ce se intampla daca un A4 ca cel din titlu merge 10 k km cu ulei 5w30, pe care nu scrie "pd"?

uleiul nu avea inscriptionata pe cutie norma 505-01, ci altele, nu mai tin minte care, mi-a fost doar aratata cutia.

dar dupa mine motoarele sunt cam la fel cu cele de la vw, ar trebui sa mearga fix cu ce merge si masina din semnatura mea, nu?

se poate intampla ceva?

masina e fabricata in jurul anului 2005, nu stiu foarte exact!(dupa VIN am aflat anul, sper sa nu fie gresit)..

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar ce norma era pe cutie? in general sunt mai multe norme pt. acelasi motor. poate ai bagat ulei Long Life ceea ce nu e rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adevarat alex, am reusit sa fac rost din nou de cutie.

scrie asa:

bmw longlife 04

si dedesubt: vw 504 00/ 507 00

inteleg ca e din ala cu care se poate merge pana la 30000 km?nu trebuie deci schimbat urgent?

n-ar trebui sa scrie pe el pumpe duse oricum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este conform standardelor grupului, nu trebuie neeaparat sa scrie pe cutie si PD (Pumpe Duse). Nici la Mobil Synth S 5W40 nu scrie PD si este OK. 507.00 este norma noua iar 504.00 era norma veche Long Life. la norma noua nu mai exista long life sau non long life. Merg toate la fel si da, ai putea teoretic sa schimbi la 30,000 Km (desi multa lume nu recomanda asta la traficul, praful si conditiile din RO) cu conditia ca si masina sa fie setata pe interval flexibil de service si nu pe intrevale fixe la 15,000. Dar asta se poate seta/schimba usor cu VAG-COM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, si asta mai e o problema.

multmesc rapier(din nou), inteleg ca e ok uleiul, m-am lamurit.

acum: computerul de bord cere schimbarea in aprox 700 km si vreo 480 de zile.

este necesar vag com neaparat?

nu merge resetat intervalul de service ca la passat sa zicem, din butoanele de ceas/kilometraj partial?(care nu exista in bord:( )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VAG-COM iti trebuie doar daca vrei sa treci de la interval de service flexibil la cel fix sau invers. Pentru restarea intervalului se utilizeaza tastele de la bord (la Audi au fost inlocuite acele butoane rotative cu niste taste, 3 stanga si 3 dreapta, la baza plasticului care acopera ceasurile de bord) si se procedeaza asa:

- Cu contactul luat se tine apasat butonul cu cheia desenata pe el (in partea dreapta a bordului)

- Se pune contactul mentinand butonul apasat pana la aparitia mesajului "Service in..."

- Se apasa butonul marcat "0.0" (cel de reset kilometraj partial). Mesajul va afisa acum pe display: "Service in ___ Km or ___ days"

Valorile reale vor aparea in locul "___" dupa aproximativ 500 de Km parcursi, timpul necesar ECU sa recalculeze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"507.00 este norma noua iar 504.00 era norma veche Long Life."

VW 507.00 este pentru Diesel iar VW 504.00 este pentru Otto si sunt ultimele norme pentru motoarele VAG .

P.S. O treapta inferioara nu este o problema ! Important este sa fie adevarat (original) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt resetare interval service la un A6 ma puteti ajuta cu un link, ceva?

e "CIUDAT" bordul!

multumesc!:icon_thumright:

si eventual un manual de utilizare pt un A6 (2005) daca are cineva, as ramane recunoscator.ca sa nu mai deschid alt topic!multumesc !

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pun niste poze cu bordul.

daca nu ma poate ajuta nimeni cu resetarea intervalului de service pot sa le postez si la sectiunea "A6"?

multumiri!

post-5363-1199992525_thumb.jpg

post-5363-1199992534_thumb.jpg

post-5363-1199992543_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!