Jump to content

Caut posesor de motor 1.2 12v 55cp, 1.2 12v 64cp, 1.4 8v 68cp


voinea
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Am aparatura noua de tuning si pot teoretic sa tunez motoarele din subject (deja 1.6MPI de la Octavia 2 am citit/scris tunat). Daca aveti timp as vrea si eu sa citesc softurile originale din aceste ECUuri.

0722.764.706 - Dragos de luni pana vineri intre orele 10:00 si 16:00 la biroul meu din sos. Vitan Barzesti nr 5a

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • voinea

    32

  • bebeko

    19

  • B-40-YTD

    12

  • 120 L

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

presupun ca deja te-a sunat cineva :huh: .. just in case, pana la ce putere poti mari din ECU capacitatea 1.2-ului de 64 CP ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

nu a sunat nimeni inca (pentru ca doar mi-am inchis telefonul la ora 18). Din 1.2HTP ma astept sa scoatem 6CP la puterea maxima, un cuplu maxim cu 11-12Nm mai mare si un cuplu mediu mult mai bun (si mai de jos in rpm ... adica sa traga mai devreme masina)..

Maine dimineata cine are timp chef poate ma suna si trece pe la mine :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pentru magneti marelli nimic inca? ( am venit eu asta vara..si nu aveati..) ca al meu 1.4 16V asteapta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna , cit se mai poate pune la 1.4 mpi 50 kw si pare e pretul?

o zi buna. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

pentru membri vechi vwforum o sa taxez 500RON la 1.2 - 1.4 SIEMENS , iar 1.6 de pe Octavia2/Golf5 tot Siemens 600RON. Cam 10-12% din puterea originala se castiga. Cel mai important in aceasta modificare este de fapt cuplul mediu care va fi ceva mai bun. Operatia fiind prin reprogramarea ECUului este 100% reversibila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

500 RON nici macar 200 euro nu sunt.

dar softuri la "100" ron poti gasi prin "targuri"...si dupa aia te costa ~1000 euro un ECU nou. dar toti vrem si gratis sau sa ne dea eventual bani altu' si sa fie impecabil.

mda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Nu cred ca are rost sa punctam de fiecare data ca sunt oameni si oameni pe lumea asta...eu mi-as fi dorit sa am posibilitatea sa mai pun niste caluti la vechea fabie, fie ei si numa 6-8...cand ai 60, simti orice ponei in plus care te-ar ajuta. Asa ca eu nu mai pot decat sa-l felicit pe voinea pt ce face, si sa zic ca pretul e mai mult decat fair, pentru calitatea lucrarilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin si eu cu o intrebare. Cam care este procentul cu care creste consumul in cazul unei astfel de interventii? Ma intereseaza mai ales pentru o Fabia 1.2HTP de 64CP.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi la fel, consumul ar trebui sa scada. Calculul e simplu, ai mai multa putere deci accelerezi mai repede pana la viteza sa zicem de "croaziera" deci consumi mai putin. Asta in cazul in care utilizezi aceleasi regimuri de viteza dupa tuning ca si inainte. Daca incepi sa te dai la masina sa vezi cat duce, e normal ca iti va creste consumul.

Modificat de cosmin543
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi daca vreti intradevar un chiptuning pentru motorasul de 1,2l ( si nu doar pareri cu "m-ar tenta" ), zic sa va uita-ti si la alti tuneri existenti pe piata.

Asta nu inseamna ca as vrea sa fac contrareclama lui Voinea ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si totusi ..pentru AUB nimic? ca mi-ar trebui un pic mai mult cuplu....nici un raspuns?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

pot sa zic ca de un an si jumatate am tot tunat motoarele benzina de pe LOGAN (tot electronica SIEMENS) si proprietarii de asa motoare au fost care au regasit puterea , altii ca a scazut consumul cu 0,5 pana la 1,0 litru / 100km . Depinde mult de cum conduci masina. Racer nu poti sa te numesti cu un 1.2HTP sau 1.4i ... dar sa-ti conduci corect masina si sa vezi ca trage mai de jos in rpm dupa tuning .. cam asta ar fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

cu o fabia 1.4 8v MPI - AQW de 50 kw te pot eu ajuta dar doar maine ca lucrez zi de zi inclusiv sambata si nu pot ajunge in acel interval

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutari, Suna foarte bine . De fapt cred ca e acelasi soft de pe Fabia 2 . Avand aceleashi motoare doar ca putin modificat la soft, si mai multa putere.

Ce anume modifica soft-ul respectiv ?...nu vreau sa fac asa ceva si sa am surprize neplacute.

Modificat de holo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 1.4, 44kw (60CP), AZF, cu cat se ridica puterea si ce pret e?

apropos stie cineva daca se poate rescrie softul sau schimba cu unul mai nou de 2002?tind sa cred ca e din cauza softului treaba cu becul check engine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ATZ 1.4 MPi 55 kw 68 CP, la cat pot urca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

thedead> 1.4MPI castigi 7CP si aprox 12Nm. 500RON cum am spus mai sus la 1.2-1.4 si 600RON la 1.6 MPI

sp0nsoru > 1.4 AZF tot 500RON pentru membri vwforum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

thedead> 1.4MPI castigi 7CP si aprox 12Nm. 500RON cum am spus mai sus la 1.2-1.4 si 600RON la 1.6 MPI

sp0nsoru > 1.4 AZF tot 500RON pentru membri vwforum.

voinea nu vreau sa par rau...te-am vazut online..dar ptr mine mie mi se pare mult 500 ron ptr cei 7cp daca era 250 poate aveai mai multi clienti...ti-am zis asa ca un mic sfat....acum tu faci si crezi ce vrei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

da si nu.

Pretul de 500RON il platesc proprietarii de LOGAN de multe luni. Clinetul de LOGAN benzina are 1.4 si 1.6. Castiga CP , cuplu , cuplu mediu, consum maib bun pe total o optimizare a softului original. Am facut si preturi de genul 400-450RON pentru persoane cunoscute, venite prin alt client etc.

Aici pe vwforum am pus un pret. 500RON la 1.2 -1.4 si 600RON la 1.6

Pretul asta mai pot umbla la el dar doar pentru persoanele ce consider eu ca merita umblat.

Ce implica tuningul la aceasta masina pentru mine ? Folosirea unor scule originale de tuning, un soft cumparat legal. Munca fizica de aprox 20 de minute la fabia-polo-ibiza pentru scos/repus ECU pe masina sau 40-50 minute la Golf V - octi 2. In plus implica timpul de citire / modificare fisier / programare fisier nou in ECU = aprox 30-35 minute.

Aparatura folosita + softul inseamna investitie ce depaseste uneori valoarea masinii tunate (aparatura cam 5-6000euro, iar programele folosite eu am bagat in ele peste 20.000euro dar acolo sunt multe module .. aici fiind softul de baza + modulul de checksumm pentru Siemens ). Aici nu includem alte costuri normale in activitatea unei firme (gen chirie spatiu, utilitati spatiu ...)

Pentru acest produs numit chiptuning VWAG 1.2 - 1.4 - 1.6 cu ECU siemens NU pot sa am un pret de lista mai jos decat cele mentionate de mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca aveti vreo filiala in timisoara eu ma bag pentru masina din semnatura.500 mi se pare un pret rezonabil,dar un drum pana in bucuresti e prea mult pentru timpul de care eu dispun.

Modificat de luus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

nu am colaborator in zona ta care sa detina in acest moment aparatura necesara pentru a tuna aceste motoare pe benzina (1.2 - 1.4 - 1.6 ). Cel mai apropiat de TM este Homeboy aici pe forum (Cristian B.) care poate tuna cam toate TDIurile VAG fabricate dupa 2000 si multe alte motoare (TFSI, 1.8T si alte motoare turbo diesel de la alte marci auto)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o fabia de 1.2 64cp daca ash face aceasta resoftare cat as castiga in plus la putere / cuplu. Din cate am citit aprox 6cp si 11Nm la cuplu. Motorul fiind acelasi ca la fabia 2 este cumva o versiune similara ca cel de pe fabia2(soft) ? Multzam anticipat pt raspuns.

Modificat de holo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca nu ma aflu aiurea in treaba postand aici ... DAAAAR am mers cu o Ibiza facelift motor 1.2 51 kw, adica aproape 70 CP si chiar se simte altfel la acceleratie sau demaraj, si ma gandeam ca o fi configurat seat-ul mai sport decat skoda si de aia simt chestia asta, dupa ce mi-a aratat talonul proprietara am gasit explicatia ;) !

In concluzie, merita aceasta crestere de putere ptr cineva care vrea sa tina masina mai mult timp (sau e abia cumparata SH) si considera ca 64 CP (de fapt 62,xxx CP) nu sunt suficienti !

Recunosc ca si eu as vrea sa fac miscarea asta dar nu cred ca mai tin mult fabia, asadar va avea stock mai multi CP viitoarea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Guest luckyhome

Ceva date tehnice mai concrete? La ce putere se ajunge, ce cuplu?

Ma intereseaza pentru ambele motorizari de 1.2 HTP (55, respectiv 64CP)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!