Jump to content

Octavia Ii Vc Jetta Vs New Corola


kapytano
 Share

Postare recomandată

NU VREAU sa enervez sau sa supar pe nimeni cu topicu asta ..dar vreau sa -mi spuneti doar diferente majore(nu de pret ca asta stiu) intre aceste masini sa ma pot hotara, toate sa fie TDI ! multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kapytano nu cred ca o sa enervezi pe cineva, poate o sa ii faci sa zambeasca un pic pt ca vrei o toyota TDI.

diferenta majora este intre tipul de motor unul cu rampa comuna, D-4D la toyota mai flexibil in livrarea puterii la acceleratii puternice dar care este cuplat cu o cutie de viteze nu prea reusita la corolla, si altul tdi pe skoda si vw mai brutal si zgomotos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am de o saptamana o O2 1.9TDI elegance,un coleg are de 6 luni VW JETTA, la capitolul COROLA D-4D nu te pot ajuta.

+ O2( sigur nu e o parere)zgomotul motorului e mult mai slab si afara si in habitaclu ca la jetta.directia O2 e mai ferma, echipare O2 standard mai bogata, optionalele O2 (xenon ,esp,air-bag-uri suplimentare,jante,mp3,etc) mai ieftine.revizii O2 mult mai ieftine .

+JETTA finisari mai bune interior,notorietate a marcii mai buna si automat devalorizare mai mica la revanzare.

despre service nu pot sa spun nimic pentru ca ambii dealeri din orasul meu sunt bine pusi la punct.

despre toyota nu pot sa'ti spun decat ca nu'mi place design-ul exterior,probabil motorul fiind CR e mai silentios,mai economic, dar cu cat?in coditiile in care 1.9 TDI-ul in extraurban e undeva la 5,5L/100KM.reteaua toyota de service e mult mai redusa decat cea VAG.probabil in 3-4 ANI o sa ajunga la acoperirea VAG-ului dar eu atat mi'am propus sa tin masina deci ulterior nu ma poate opri nimeni sa ma orientez spre toyota,mithubisi,etc

sper ca doza mea de subiectivism sa nu te influenteze prea mult.mai aduna pareri.cam o luna am oscilat si eu in alegerea masini :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul parc

Modificat de gabi_gr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal .. fiind pe un forum vag, cu tot obiectivismul din lume inclinam sa recomandam modele tot din "curtea noastra", asadar :

- ca spatiu interior + portbagaj, Octi 2 conduce detasat + ca materialele folosite si calitatea asamblarii o fac un concurent puternic ptr celelalte 2 din comparatie, si daca mai pui (vorba colegului) optionalele mai ieftine + dotarile standard cuprinzatoare chiar de la trend in sus = primeste recomandarea mea principala

- Jetta e marfa din cauza ca e un Golf sedan cu aspect de Passat .. consider eu, si daca mai pui masca fata luata de pe R32 + silueta de limuzina de clasa mai mare, se poate plasa pe locul 2 (despre alte detalii nu discut ptr ca de asemenea si calitatea asamblarii + materialele folosite sunt de buna calitate, iar motorizarile si platforma tehnica e comuna cu a celei de pe O2 m.m. sau m. putin)

- Corolla e un etalon de fiabilitate, de-a lungul istoriei sale si-a casigat increderea prin rezistenta de care a dat dovada si costurile scazute de intretinere (fara multe reparatii :) ) .. dar la materiale, se mai putea lucra putin in trecut (pana la penultima generatie) .. despre noile Auris si C. pot spune ca arata bine in interior, motorul e un pic mai silentios datorita tehnologiei CR folosite dar din cate stiu nu e mai economic decat TDI-ul vag si e si putin mai lenes .. Corolla are cotiera placuta si imbracata in material textil, dar Auris are pur si simplu o bucata de plastic de-ti rupi cotul in ea .. si, fiind destul de noua inca nu si-a demonstrat meritele apartenentei la familia fiabila numita Corolla :)

in final : ia Octi :wub: !

Modificat de vrajit de fabia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mare parte subscriu si eu la ce s-a scris pana acum. Exact aceeasi dilema am avut-o si eu acum 3 luna si jumatate. Corola a cazut prima din cauza finisajelor si materialelor net inferioare (ca sa nu zic proaste!). Nu poti cere mai mult de la niste asiatici (a se citi japonezi, coreeni si chinezi) obsedati sa scada continuu costurile de productie (si aici nu vb doar de masini). Personal, materialele folosite mi se par foarte apropiate de cele de pe Logan... Jetta e o masina frumoasa, calitatea materialelor foarte buna, o retea de service care acopera fiecare judet, valoare mare la revanzare dar putin cam scumpa dupa parerea mea. Am ales Octavia 2 pt ca la acelasi pret (aprox. 18.000 euro) are mai multe dotari standard, optionale mai ieftine (ex: daca farurile cu xenon la octavia sunt aprox. 600 de euro, la jetta sunt 1400... mai mult decat dublu!!!), spatiu mai mult, calitatea materialelor foarte apropiata, tehnica identica (motorizare, transmisie, etc), service-uri identice dpdv tehnic (si in unele cazuri si dpdv al servciilor!) dar mult mai ieftine si nu in ultimul rand Octavia este o masina frumoasa si ca design! De asemenea Octavia sta bine si la capitolul "valoare la revanzare" daca te uiti pe site-urile de profil. Eu am stat mult si am analizat diferentele dintre Jetta si Octavia, plususrile si minusurile fiecareia, am facut test-drive cu ambele si am ajuns la concluzia ca afacerea mai buna e Octavia. Cred ca raportul calitate/pret e unul foarte bun la Octavia 2.

Dupa ce te decizi poate ne spui si noua :)

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Acest versus intre octavia si jetta se pare ca nu se termina niciodata :( Octavia este mai lunga cu 2 cm, jetta este mai lata cu 1.1 cm, inaltimea este aceeasi. Octavia are hayon, jetta e sedan. octavia mai eleganta, jetta mai sportiva. octavia mai ieftina, jetta mai scumpa. aceleasi motorizari. daca n-ai bani, i-ati octavia. daca ai, jetta sportline 2.0 . si cel mai important, fa drive-test cu amandoua si vezi in care te simti "ca acasa" :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kiko; daca citesti mai atent titlul topicului vei vedea ca omu' este interesat si de Corrola.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corolla iese din discutie, miroase a ieftin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Haideti sa revenim la doleantele initiatorului acestui topic si anume: ma intereseaza doar diferentele MAJORE

Punct.

PS: Sfaturi gen: "eu as alege x sau y", "x sau y este mai buna", nu-si au locul din moment ce s-au solicitat diferentele majore intre cele trei modele si nu parerile fiecaruia despre acestea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai o diferenta majora e ca Toyota are alimentarea pe dreapta, iar celelalte 2 pe stinga.

Alta diferenta majora e ca la Toyota nu prea ai optionale ca la celelalte 2. Ai doar nivele de echipare si atit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau sa o spun...poate nu voi jigni pe nimeni insa diferenta majora intre cele 3 este ca Octi 2 si Jetta sunt masini iar New Corola...nu stiu cum as putea sa o numesc...arata :rolleyes: ...nu prea arata a masina in opinia mea...deci nu cred ca ar trebui bagata in aceasta comparatie... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca omul intre cele 3 vrea sa aleaga...care-i problema?

Modificat de garfield
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nici o problema...eu mi-am exprimat parerea...omul poate sa isi ia si Logan daca vrea... :rolleyes:

End off :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4abc: in privinta esteticii ar trebui sa stii ca fiecare vede un lucru intr-un alt mod decat altul. Fiecare dintre noi avem un alt standard pentru ,,frumusete"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord...eu mi-am exprimat parerea...ma retrag ca vad ca dati cu rosii in mine :icon_thumright: :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!