Jump to content

O2 Vs Seat


luk2u
 Share

Postare recomandată

A venit vremea sa scap de vechea masia si m-am gandit sa ma indrept spre ceva nemtesc. Suma disponibila are fi undeva inde 22-24k euro. As dori o masina cu destul de multe dotari si spatioasa pt familie, o sa o pastrez cativa ani buni si nu as dori sa am probleme tehnice prea mari. Am ajuns sa fac alegerea intre O2 si Seat altea xl sau toledo...inca nu sunt sigur care. In mod sigur o sa merg pe motorul tdi 140cp, dar in rest nu prea stiu multe lucruri despre aceste masini.

Voi ce parere aveti dpdv al dotarilor, al sigurantei, al calitatii materialelor care merita mai mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • luk2u

    12

  • 4abc

    6

  • AIX

    3

  • Clodius

    2

Top Posters In This Topic

in ceea ce priveste designul exterior nu are rost sa comentam pt ca e o chestie f subiectiva, mie imi place mai mult o2.

siguranta, intretinere cred ca sunt aceleasi, nu sunt diferente dpv tehnic intre ele.

calitatea materialelor mi se pare clar peste la o2. la valoare de revanzare, tot o2. asa incat eu as alege o2.

oricum, baga test-drive cu toate inainte de a alege si o sa vezi in care te simti mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am condus un Seat Altea al unui prieten pe trans-fagarasan.....tot ce pot sa zic este ca m-am indragostit de masina...senzatia a fost uimitoare, acum nu stiu daca la senzatia de condus este si octavia la fel. Motorul raspunde la fel de ferm la acceleratie? Suspensia este la fel de comfortabila? Directia la fel de precisa?

Ceea ce ma atrage mai mult spre O2 sunt anumite dotari pe care la Seat nu le-am regasit: display-ul maxidot, torpedoul mai mare si cu functie de climatizare, si inca cateva lucruri pe care nu mi le aduc aminte acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod sigur o sa merg pe motorul tdi 140cp, dar in rest nu prea stiu multe lucruri despre aceste masini.

Voi ce parere aveti dpdv al dotarilor, al sigurantei, al calitatii materialelor care merita mai mult?

Pai fa drive test cu fiecare. Dotarile sunt cam aceleasi...calitatea materialelor si a finisajelor inclina spre Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa incep cu o mica gluma. cum poti sa compari un model cu o marca :) (seat cu octavia 2 :() (joke)

iti zic eu, directie precisa, confort si raspuns promt al motorului gasesti si pe octavia. insa pe multe masini n-am gasit acel ceva pe care pe octavia l-am gasit. pur si simplu te simti bine cand te urci la volan. cel putin in cazul meu. si am condus multe masini. (singura care m-a facut sa ma simt ca si cum "m-as fi nascut acolo" a fost alfa romeo 147 face-lift, da asta e alta discutie).

ce pot sa iti spun e ca un drive test te-ar elucida. altea si in special marca seat inclina spre sportivitate. skoda e o un producator mai conservator si se bazeaza mai mult pe functionalitate.

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa incep cu o mica gluma. cum poti sa compari un model cu o marca :) (seat cu octavia 2 :)) (joke)

Pai nu am comparat cu toata marca Seat, am zis ca m-ar interesa Altea xl sau toledo.

Acum desi poate parea cam stupid motivul, singura retinere pe care o am referitor la skoda este faptul ca este o masina destul de comuna, dar o sa ma obijnuiesc in cele din urma.

Inca o intrebare mai am, ar merita alta marca de masina la banii astia mai mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te poti uita si la o Honda Accord. Arata bine si la interior si la exterior, si nu sta rau nici la fiabilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea asta pune-o in alta parte, nu aici.

Normal ca daca mergi pe alte forumuri (chiar si pe subforumuri) ai sa primesti alte raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o intrebare mai am, ar merita alta marca de masina la banii astia mai mult?

In banii tai intra si o Avensis chiar. Sau Corolla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era o gluma referitoare la titlul topicului, atat. :blink:

referitor la problema ta... cat esti dispus sa investesti ca sa stim ce merita la X bani. de asemenea, merita masina in care te simti tu cel mai bine. vezi care iti place cel mai mult si cumparo. ia-ti o masina de care sa te bucuri, ca tot dai o caruta de bani pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mondeo nou 1.8 tddi, 125 cp, 23.000 euro. e alta clasa, model mai nou, e altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suma am zis este in jur de 22-24k...depinde de mai multe lucruri...

Mondeo nu imi place deloc cum arata. In principiu pt mine pe primul loc este O2...ar trebui sa fac si un test cu ea sa vad cum ma simt pe drum.

Referitor la farurile cu xenon ce ziceti sunt o investitie buna? cum se comporta in timp, banuiesc ca este destul de scump de schimbat instalatia in caz ca are vreo defectiune ceva dupa ce expira garantia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca Mondeo iese din discutie dupa parerea mea fiind hidos din punct de vedere estetic...Sa ie farurile cu xenon daca iti permiti ca merita fiecare banut...Eu zic sa mergi pe O2...e o masina super pentru ceea ce vrei tu de la ea.. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie unu imi place mult designul noului mondeo, chestie de gust, daca vb de dotari, modeo are cele mai multe dotari din gama dar ajunge destul de mult.

Octavia 2 mi se pare o masina buna si incapatoare cu finisaje mai rafinate decat altea. Eu unu as alege o2 :)

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era o gluma referitoare la titlul topicului, atat. :)

Da am observat si eu mai tarziu ce am scris....eram cam adormit cand am facut topicul asta :)

Am fost si m-am uitat si la Seat Altea si la O2 in showroom....ce pot sa zic sunt imi plac amandoua...O2 pare sa fie mai eleganta pozitia de condus e mai jos si pare mai confortaila si parca si bordul imi place ceva mai mult la O2...ma cam deranjeaza la ochi rosul de la seat. La seat mi-a placut ca stau ceva mai sus si se vede drumul mai bine, si parca si parbrizul este ceva mai mare.

Inca nu m-am decis...dar se pare ca balanta se inclina mai mult spre O2...sa vad acum ce zice si tatal meu ca el furnizeaza cea mai mare parte din bani :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tu nu prea compari ACEEASI clasa de autovehicole. Octavia este un sedan iar Alteea (XL) este un monovolum (minivan) de familie si de drumuri lungi. Se adreseaza fiecare altui public si de aici alegerea e mai usoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indiferent de alegere cred ca nu gresesti,in aceiasi dilema am fost si eu cand mi-am luat toledo numai ca la mine bugetul a fost mai mic si de aici am mers pe toledo,avand in aceea perioada o oferta mai buna ca dotari.Ce nu-mi place la masina mea sunt stalpii din fata care sunt mari si cam iti obtureaza vizibilitatea si torpedoul care este mic,in rest masina este ok.Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se pare ca bugetul se cam schimba, mai trebuie sa scad vreo 2 mii...asa ca raman doar vreo 21-22k cel mult. M-am uitat un pic si la vw jetta, ce parere aveti in comparatie cu O2, seatul cam iese din pret deja.

Si inca o intrebare este diferenta mare intre motoarele de 1,9 si 2.0 TDI? Se simte diferenta de cai putere la drum lung, la depasiri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca e un vs o2/jetta cu desttul de multe pagini si scantei de unde poti sa te lamuresti destul de bine!

alta var. ar fi un civic care se incadreaza la 22mii euro.(da tre sa renunti la portbagajl de 500+ litri)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As merge negresit pe Octavia 2, desi design-ul exterior e mult mai futurist la Seat interiorul, zic eu, nici nu se compara; exista mult mai multa calitate la Skoda. Sper sa nu se supere pe mine posesorii de Seat dar asta este parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am citit tot topicul de jetta vs O2...am inteles ca nu e diferenta asa de mare intre ele, doar detalii mici. Problema acum se pune ca la O2 pot sa iau mult mai multe optionale decat la Jetta. Si ca tot vrobim de optionale aveti idee de ce farurile cu xenon costa peste 1 mie de euro la vw pe cand la skoda sunt doar 600?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti idee de ce farurile cu xenon costa peste 1 mie de euro la vw pe cand la skoda sunt doar 600?

Din acelasi motiv pentru care un Audi e mai scump ca VW de exemplu. Skoda e ruda mai saraca a VAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 24.000 ddp cred ca gasesti si Octavia 2 RS, ca vad ca ai pus ochii pe Octavia. Altea XL nu prea ma entuziasmeaza.....mi se pare facut pentru oameni trecuti de o anumita varsta sau care au de carat multe chestii foarte des( familion included)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O2 e foarte marfa si sa fiu eu in locul tau cu aceeasi dilema as comanda Octi fara nici un fel de retineri. Altea e foarte marfa, atat interior cat si exterior (aproape imi place mai mult si decat leon la aspect ext) doar ca Altea XL parca a fost facuta in graba, nu stiu .. design-ul nu-mi inspira nimic, aproape nici nu se compara cu Altea simplu (strict parerea mea).

La cati bani spui ca ai tu acolo, sincer ai putea sa iei in considerare un autohaus de p-afara, luc1an iti poate confirma ce afacere a facut cu un Passat aproape nou la un pret mult mai bun decat daca il lua de la dealer nou. La 22 000 EUR (fara taxa inmatriculare) si cu tva (acolo) + transport si minuni, iti iei un Passat Highline cu putini km .. pana in 20 000 cred, plin ochi de dotari si chiar cu 2.0 TDI daca ai rabdare sa cauti bine, daca nu iei in considerare Highline, categoric iei unul excelent cu putini km si 2.0 TDI.

Revenind la ele noi .. ia in calcul faptul ca Skoda si-a dovedit valoarea si fiabilitatea in timp (02 ma refer), bine ca si la Seat e aprox la fel, portbagajul la octi e imens, spatiul interior mm decat suficient ptr o familie 2 + 2 si costurile de intretinere nu sunt f mari.

Spor la ales !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!